HAYAT BUSalı, 05 Şubat 2013

HAYAT BUŞefika REFİKHayat bu! Bir bakarsın her şey bir anda son bulur.
Hayat bu! Son dediğin an her şey yeniden can bulur.

Şems-i Tebrizi

Hiç bitmesini istemediğin rüyalar görürsün bazen. Bir ömür boyu sürmeleridir tek dileğin....Ve her gözünü açtığında lanet eder, üzülürsün. Kabullenemezsin hemen olan-biteni. Peki ya, hiç düşündünüz mü? Neden gerçekleşmez her istediğimiz, neden hayal ettiğimiz gibi kolay olmaz her şey?

Çünkü zordur hayat denilen bulmacayı çözmek aslında. Baş harflerle de yazsan cevaplarını, yine küçülür tahtta oturttukların, başına koydukların. Dikenli yol üzerinde yürümektir ya da siyah bulutlar altında yapayalnız kalmak gibidir gündüzlerimiz. Bir o kadar da karanlıktır geceler, soğuk... biraz da ıssız. Dört duvar arasında kaldığında anlarsın kendini, yaşadıklarını, üzdüklerini ve kaybettiklerini. İşte o an başlar en acımasız kavgan, galibiyetini asla göremeyeceğin bir savaştır bu. Kırsan da, döksen de ne varsa etrafında, kazanamazsın. Böyle de başlar taşlı yollardaki uzun ve bitip tükenmek bilmeyen serüvenimiz. Çünkü hayat bir sınavdır. Ama öylesine zor ve anlaşılmaz ki, bir türlü verilen şıklardan doğruyu isabet edemezsin. Hep sınıfta kalırsın, mücadele dahi versen yine planladığın gibi olmaz içinde gizlediklerin. O zaman anlamaya başlarsın ki, bazı hayaller vardır, hiç bir zaman gerçekleşmezler; bazı insanlar vardır, beklediğin, hiç gelmezler ve bazı aşklar vardır, asla yaşanmazlar, sadece hayal olarak kalırlar...

Ama bir umut vardır hep! Sadece tek bir umut! Ve yine hayaller etrafını sarar tüm güzelliyle. Yine güler gözlerin, kelebekler misali uçuşur gönlün. Bir sıcak yaz akşamındaki yıldızlar gibi parlamaya ve ışık saçmaya başlarsın etrafına. Deniz mavisi gibi temiz ve duru bir sayfa açarsın hayatının kitabında. Ve yepyeni kalemlerle, titrek parmaklarla yazarsın yeni yeni umutlarını, hatıralarını ve beklentilerini.

Hayat bu ya! Bir bakarsın her şey bir anda son bulur.

Hayat bu! Son dediğin an her şey yeniden can bulur. Çünkü hayat her şeye rağmen yaşamaya ve mücadele etmeye değer. Sadece yüzündeki o masum gülümsemeni muhafaza etmen yeterlidir. Çünkü gülümseyerek kazandıklarını, hatıra olarak saklamak en değerlisidir hayatımızda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI