HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL!Perşembe, 13 Ağustos 2015

HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL! Sebahat NECİBBulgaristan Parlamentosunun aldığı son kararıyla, Bulgarlaştırma Süreci sırasında silah zoruyla değiştirilen ve 30 Haziran 2001 yılından önce yaşamını yitirmiş Türk ve Müslümanların adlarını geri alınması yolu açıldı. Zorla değiştirilmiş ve hayatta olmayan Bulgaristan vatandaşlarının adları geri alınabilecek. Yaşamını yitirmiş kişinin en az bir varisinin talebi üzerine istenilen isim değişikliği yapılabilecek.

1984 - 1989 yıllarında Bulgaristan Türk azınlığının nasıl yaşadıklarını "ateş düştüğü yeri yakar" misali tabi ki en iyi onlar bilir. Yüzbinlerce Türk'ün isimleri zorla değiştirilmesi, göçe zorlanılması, toplama kamplarına gönderilmesi ve buna benzer birçok akıl dışı şeyler yaşanmıştır.

Yaşanan tüm acılar, ayrılıklar, verilen şehitler, dökülen gözyaşları ne uğrunaydı, benliğimize kavuşmamız için değil miydi?! Her ne kadar ismini geri alanlar olsa da, almayanların da sayısı maalesef hala çok fazla. Yıllar sonra senden alınan hak şimdi geri veriliyor, bu hakkını neden kullanmıyorsun? Sözüm, Türk olup hala Bulgar ismiyle hayatta olanlara. Bulgaristan'da yaşayan veya göç etmiş, Gülsüm yerine Galya, Ahmet yerine Atanas olarak mı bu dünyadan göç etmek istiyorsunuz? Yasalar bile senden yana ise, senin bu haklardan faydalanmak istememen veya zaman ayırmaman, bu süreç için mücadele verenlerin hak ettiği saygı ve hürmeti göstermediğin anlamına gelmez mi?

Bazı kişiler ise okullarda veya iş yerlerinde sırf ayrımcılığa maruz kalmamak için Türk ismini geri almıyor. Daha yüksek notlar uğruna, birkaç kuruş daha fazla alabilmek uğruna benliğini feda edenleri anlamak mümkün değil. Bu kişiler ya geçmişini unutanlar, ya da menfaat uğruna benliğinden vazgeçenlerdir. Nice Türkan bebekler, Musa Yakup'lar, milli değerlerimiz uğruna mücadele vermiş tüm şehit düşenler; bu yolda beraber yürümek adına, senin adına, Türk ve Müslümanların adına, adını almak isteyip de alamayanlar uğruna şuan cennetteler.

"Zararın neresinden dönersen kardır" derler ya, aslında hiçbir şey için geç değildir. Benliğimiz uğruna yaşamını yitiren, göç dalgasına savrulup giden, iki evladı Bulgaristan'da, iki evladı Türkiye'de kalan aileler uğruna; kültürümüz, özgürlüğümüz, Türklüğümüz uğruna yapılabilecek hiçbir şey için geç değildir. Silah zoruyla alınan isimlerimizi, haklarımızı kullanarak geri almamız için hiçbir zaman geç değildir.

Bulgar isimleriyle yaşamını yitirenlerin rahat uyumaları için, kimliğimizi, benliğimizi korumak için, Türk doğup Türk gibi ölebilmek için, her şey senin elindedir. Hiçbir şey için geç değil!

YAZARIN DİĞER YAZILARI