HÖH ve STK'larPazar, 17 Şubat 2013

HÖH ve STK’larZülkef YeşilbahçeBu haftaki yazımızın başlığını Hak ve Özgürlükler Hareketi ile Sivil Toplum Kuruluşları olarak attık. Sebebi de şu;23 yıldır faaliyet gösteren HÖH çevresindeki STK seslerine ne kadar kulak veriyor u vurgulamak. Ülkelerdeki iktidarların veya muhalefetteki partilerin STK n seslerine ne kadar önem verirlerse, sorunların çözüme ulaşması o kadar kolaylaşır. Çünkü o talepler halkın sesidir. Bu hafta sizlerle Bulgaristan Adalet Federasyonu başkanı Sayın Sezgin Mümün'ün basın toplantısında dile getirdiklerini, Kırcaali Haber ve BG Ajansı kaynaklarından paylaşıyorum. Amacım kesinlikle HÖH yermek değil. Hep savundum savunuyorum. Haklar için mücadele bölünmeden HÖH içerisinde verilmeli. HÖH Yeni dönemi, Bulgaristan da ezilen halklar için, yeter artık biz de insanız deme dönemi olmalı. Aşağıdaki üç ana paragrafta bakın bakalım HÖH nerede? Kendisini Tanımadığım Sayın Sezgin Mümün'ü ve ekibinin 12 Nisan 2012 de İstanbul Rumeli Balkan Federasyonu ile imzaladıkları işbirliği protokolü nedeni ile her iki tarafı kutluyorum. Bu tür işbirliği sözleşmeleri diğer kuruluşlar arasında da yapılmalı. Çünkü Balkan ülkelerindeki STK'ların bizlerin maddi ve manevi desteklerimize ihtiyaçları var.

Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF) Başkanı Sezgin Mümün, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u Bulgarlaştırma sürecinde yer almasıyla suçladı.

Sezgin Mümün, Bulgaristan'ın yeni başsavcısı Sotir Tsatsarov'a gönderdiği mektupta şunlar belirtiliyor: "Saygıdeğer Başsavcım, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki vatandaşlarımızla yaptığım sayısız görüşmelerde Bulgaristan Cumhuriyeti'nin Başbakanı Sayın Boyko Borisov'un Bulgarlaştırma sürecinde doğrudan doğruya yer aldığına dair tanıklık ettiğine dair tanıklık etmeye hazır olan insanlarla karşılaştım. Sayın Borisov ile isimlerini vermeye hazır olduğum tanıkların dinlenmesini ve Başbakan'ın bu utanç verici olaylara iştirak etmesinin açıklanmasını rica ediyorum.

Sizlere Bulgarlaştırma süreci esnasında sivil Türk ve Müslüman halkını öldüren, eziyet eden ve tecavüzlerde bulunan başka üst düzey devlet memurlarının isimlerini de verebilirim."

Başsavcıya mektubunda Sezgin Mümün, Bulgarlaştırma sürecinin suçlularına karşı soruşturmanın tekrar açılmasını ısrar ediyor. O, BAF teşkilatının Türkiye'de tanıklık etmeye hazır 100'den fazla mağduru bulduğunu belirtiyor. BAF teşkilatından tekrar soruşturmanın başlatılmamasını adaletin reddi olarak kabul ediyorlar.

Bulgaristan Adalet Federasyonu /BAF/ Başkanı Sezgin Mümün, Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanına gönderdiği bir mektupla eğitim dili Türkçe olan özel bir üniversite kurulmasını istemektedir. Mektupta Bakan Sergey İgnatov, iktidar gücünü ve otoritesini kullanarak en kısa zamanda bunu sağlamasını ısrar edilmektedir. Sezgin Mümin imzalı mektupta, Bulgaristan'ın da imzaladığı 'Ulusal azınlıkların korunmasına ilişkin çerçeve sözleşmesinin 13.maddesine dayanarak Eğitim Bakanlığından böyle bir üniversitenin kurulmasına yardım edilmesi ve akreditasyon verilmesi isteniyor.

Bununla birlikte Adalet Federasyonu devlet okullarında ana dili Türkçenin de okutulması talep ediliyor.

Bulgaristan Adalet Federasyonu yetkilileri, bu istekleri doğrultusunda ülke genelinde imza kampanyası gerçekleştirmeye de hazır olduklarını kaydetti.
Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF), düzenlediği basın toplantısında 1984 yılından sonra Bulgaristan'daki Türklere zorla verilen Bulgar isimlerinin nüfus kayıtlarından da silinmesini talep etti. Başkent Sofya'daki 'Sofya Press Basın Merkezi'nde' düzenlenen toplantıya, siyasi partilerin temsilcileri, Bulgaristan Ombudsmanı, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği yetkilileri ve Adalet Bakanı Yardımcısı da katıldı. Türklerin Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisinden, davet gönderilmesine rağmen, kimsenin katılmaması dikkat çekti. BAF Başkanı Sezgin Mümün, komünizmin yıkılmasından bu yana 23 yılın geçtiğini ancak şimdiye kadar kimse kütüklerdeki Bulgar isimlerinin yok edilmesini ilgili kurumlardan ve mercilerden talep etmediğini belirterek, 'Bırakın talep etmeyi, bu soru gündeme bile getirilmedi' dedi. Türklerin nüfus cüzdanlarında Türk isimleri bulunmasına rağmen nüfus müdürlüklerindeki kayıtlarda Bulgar isimlerinin hala korunduğunu vurgulayan Mümün, 'Neden doğum kağıdı almaya gittiğimde bana Bulgar ismin ne diye soruyorlar' dedi. Adalet Bakanı Yardımcısı: BAF'ın talebini desteliyoruz toplantıya katılan Adalet Bakanı Yardımcısı Plamen Georgiev, BAF tarafından dile getirilen kütüklerdeki zorla Bulgar isimlerinin silinmesi talebini desteklediklerini belirterek konunun öyle bir günde çözülebilir olmadığını kaydetti. Bakan Yardımcısı Georgiev şunları söyledi: 'Uzmanlar görüşlerini söyleyecek, Bakanlık olarak, öne çıkardığınız isim sorununun çözümü konusunda elimizden geleni yapacağız, ancak bir anda 'evet yarın tüm kayıtları siliyoruz' dememiz imkânsız. Bu isimlerin kalmasını isteyecek vatandaşlar da olabilir. Konunun üzerinde çalışmalıyız.'

Bir soru da benden;2003 yılından beri Belene mağdurlarının haklarını arayan Bursa BAHD başkanı Sayın Eşref Kahraman'ı ne kadar desteklemiştir HÖH.

16.2.2013 (Bursa Haber Gazetesi) Zülkef Yeşilbahçe

YAZARIN DİĞER YAZILARI