Huzur Nerede?Pazartesi, 01 Kasım 2021

Huzur Nerede? Cengiz Veysel

 Allaha hamd ve senâ Peygamberimiz Muhammed aleyhisselama salât olsun.

Son zamanlar zor günler yaşıyoruz, fakat şunu unutmamalıyız ki, insan istediği zaman her zorluğun üstesinden gelebilir. Bu bilinci bize Yaradan’ımız şöyle bildiriyor, "Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır".  Bu mesajı insan hayatının her safasına koysun ve öyle yaşasın. Özellikle günümüz gençleri, huzuru farklı alanlarda, farklı sahalarda arıyor. Huzuru veren Allah, kederi verende Allah’tır. Dara düştüğümüz zaman dua etmeyi unutmayalım. Dua bizim olmazsa olmazlarımızdandır! Her dara düştüğümüzde, sıkıntıya uğradığımızda dua edelim. Benim duam kabul olmuyor diyenler büyük bir yanılgı içerisindeler. Çünkü Allah her mahlûkatı işitir, eşrefi mahlûk olan insanı neden işitmesin. Şunu da unutmayalım, yanlış işlerden de uzak durmamız gerekiyor hâliyle. Camilere sık sık gidelim, Cuma namazlarına, vakit namazlarına, Allaha dua edelim. Müslümanlara yardım edelim, imkân nispetinde sadaka verelim. Sadaka vermenin maddi manevi faydası var. Bunları tatbik ettiğimizde muhakkak faydasını hissedeceğimize, göreceğimize inanıyorum.

Huzur, doğru işler yapıldığında, haramlardan uzak durulduğunda, Allaha el açıp dua ettiğinde, namaz kıldığında, haksızlığa karşı dik durduğunda bulursun. Elbette sosyalleşelim ama bu gayri meşru (yanlış) ortamlarda olmasın, hayırlı ortamlarda toplanalım.

Büyüklerimize hürmeti, küçüklerimize şefkatimizi esirgemeyelim. Ana, baba, akraba, komşularımızla iyi geçinelim. Bu dünyadan ahirete göçmeden arkamızda hayırlı nesiller yetiştirelim ki, arkamızdan hayır dualarda bulunsunlar.

Yazımı şairin şu sözü ile bitiriyorum.

Sular aktı geçti kurudu vakti geçti

Nice han nice sultan tahtı bırakıp geçti

Dünya bir penceredir her gelen baktı geçti.

Unutmayalım bu dünyadan gidici olduğumuzu.

 

Cengiz Veysel

Koşukavak / Karabeyli Câmii İmamı

YAZARIN DİĞER YAZILARI