Kalbimiz her daim anavatanımız için atmaktadır!Perşembe, 28 Temmuz 2016

Kalbimiz her daim anavatanımız için atmaktadır!Sebahat NECİBVatan nedir?

Vatan milletin sahip olduğu en yüce değerdir. Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği topraktır. Kısaca vatan kalbinin attığı yerdir.

Anavatan ise atalarının geldiği yerdir. Bulgaristan Türklerinin anavatanı, kalplerinin attığı yer Türkiye'dir. Türkiye ne kadar güçlüyse bizler burada o kadar güçlüyüz. Bir gözümüz, kulağımız Bulgaristan'da ise diğeri her zaman Türkiye'de olmuştur. Türkiye ile sevinir, Türkiye ile ağlarız. Kısacası kalbimiz her daim anavatanımız için atmaktadır.

Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde ordu içerisinde ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fetullah Gülen'in liderliğini yaptığı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye bağlı bir grup tarafından, TSK içindeki mensupları öncülüğünde askeri darbe girişiminde bulunuldu.

Yaşananlar biz Bulgaristan Türklerini bir hayli derinden üzdü. Anavatanımıza kalkan eller çok şükür kırıldı. Ancak 15 Temmuz gecesi uzun bir geceydi. Sosyal medyada yayınlanan haberler, televizyonlardan yapılan yayınları gözümüzü kırpmadan izledik. Biz uzaktaydık ancak kalbimiz hep orada attı. Televizyondan an be an canlı görüntüleri izlerken, vatanı uğruna sokaklara dökülen, canını hiçe sayıp ateşlerin üzerine giden kandaşlarımızı gördükçe, insan keşke ben de orada olabilsem demeden geçemiyor. Birliğin, beraberliğin, tek yumruk olmanın, vatan uğruna neler yapabileceğinin en büyük kanıtını Türk milleti tüm dünyaya göstermiştir. Ancak batı medyalarında olduğu gibi, bazı Bulgar medyalarında da yapılan darbe girişimi yalan yanlış haberlerle yansıtıldı. Türk haberlerini izlediğimizde her şeyin normalleştiğini görüyorduk, Bulgar haberleri ise tam tersi bütün gece darbe girişiminin başarılı olduğunu yansıttı. Bu kadar da olmaz dedirtecek haberlere yer veriyorlardı. İyi ki çağdaş bir dünyada yaşıyoruz, internetten ve televizyonlardan doğru haberleri izleyip yalanlar içinde boğulup kalmıyoruz.

Her çuvalda olduğu gibi bizim de maalesef içimizde çürük elmalar var. Kanı bozuk, benliğini kaybetmişler o akşam sosyal medyada saçma sapan paylaşımlarda bulundular. Anavatanımız kan ağlıyorken, bazı kanı bozuklara sanki hiç bir şey olmuyormuş gibi tavırlar sergileyip, Bulgar medyalarında yayınlanan yalan haberlere kendi yorumlarını katıp paylaşımlarda bulundular. Onlara her seferinde, Bulgar medyasına inanmayın, Türk medyasına bakın demekten bütün gece dilimde tüy bitti. Ancak insanın kanı bozulunca gökten yıldız bile indirsen fark etmez. Benim için onların adı Türk ama kendileri asla. Farkında bile değiller o kale ne kadar zayıflarsa biz hepimiz o kadar zayıflayacağız.

Bir de anavatanı için atan kalpler vardı, Allah'a şükürler olsun onlar çoğunluktaydı. Onlardan birinin bana söylediği bir cümleyi aktarmak istiyorum, "Dün akşam Türkiye'mizi kurtarmadan yatmadım".

İnsanın kalbi sıkıştığında nefes alamaz ya, o gece de öyleydi. Nefesimiz çok şükür kesilmedi. O gece sabah çok zor oldu, ancak her karanlığın ardından güneş doğar. O güneş anavatanımız Türkiye için hiçbir zaman batmaması dileğiyle.

Ne mutlu Türküm diyene!

YAZARIN DİĞER YAZILARI