KASIRGA KOD ADIYLA - RÜYA TANER VE DİNÇER ÖZERCuma, 18 Nisan 2014

KASIRGA KOD ADIYLA - RÜYA TANER VE DİNÇER ÖZERMergüzel MEHMET Piyano ve vurgulu çalgılar ikilisi olan Rüya Taner ve Dinçer Özer Filibe'yi kasıp kavurdu.

T.C Filibe Başkonsolosluğu ile Bulgar - Türk İşadamları (BULTİŞ) Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri konser etkinliği 10 nisan (perşembe) akşamı tarihi Filibe Devlet Operası'nda gerçekleşti.

Filibe'deki tüm klasik müzik sevenleri bir çatı altında birleştiren organizasyon büyük rağbet gördü.

Sanatseverler tarafından sabırsızlıkla beklenen saat gelip çattığında sahneye müzik ziyafeti vermek üzere Rüya Taner ve Dinçer Özer ikilisi çıktılar. Uzun zamandır beklermişçesine seyircilerin heyecanı gözlerinden okunabiliyordu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin önde gelen yeni nesil piyanistlerinden olan Rüya Taner, uluslararasındaki çalışmalarında ağırlık vererek bu cercevede bugüne kadar dört kıtada elliye yakın ülkede konserler vererek yurtdışında en çok konser veren piyanistlerimiz arasına girmiştir.

Konserde yer alan diğer müzisyenimiz Dinçer Özer ise, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Vurgulu Çalgılar grup başkanı olup, ülkemizin seçkin sanatcıları arasında yer almaktadır.

İkilinin Filibelilere özenle hazırladıkları programda Şuman, List , Çopin Liapunov, Debbusi gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserleri yanı sıra Türk bestecilerden Ülvi Cemal Erkin, Kamran İnce, Nazım Hidayetoğlu ve Sayram Akdil'in unutulmaz eserleri yer aldı.

Konser boyunca hiç kimse ışıl ışıl parlayan sahneden gözlerini ayıramadı. Gökyüzünden iki yıldız düşmüştü adeta sahnenin ta ortasına.

Genc kadın ritimle beraber piyanonun başında raks ederken, derinliklerinden gelen o esrarengiz duygular anlam dolu yüzüne düşüyordu. Tam da o an öyle karışık bir duygu seli içindeydim ki...Daha yazılmamış şiirler, okunmamış hikayeler geliyordu aklıma. Bütün salon nefesini tutmuş bu ahenkli ikiliye kulağını ve gönlünü vermişti. Kelimenin tam anlamıyla fırtına misali esip geçtiler her yürekten.

Gece boyunca bu günlerde ender rastlanan nüanslarla bizi büyüleyen ve kendimizden geçiren değerli müzisyenlerimiz Rüya Taner ve Dinçer Özer'e, bu organizasyonu gerçeğe dönüştüren ve bize sunan başlıca T.C Filibe Başkonsolosluğuna, sponsoru olan BULTİŞ'e ve emeği geçen bütün kadroya teşekkürlerimiz en büyük borçlarımızdan birisidir.

Mergüzel MEHMET
Plovdiv Üniversitesi Türk Dili Bölümü II. Sınıf öğrencisi

YAZARIN DİĞER YAZILARI