Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz'in azmiÇarşamba, 11 Şubat 2015

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz’in azmiMehmet TÜRKERKırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz'i bu seferki ziyaretim haber konusu değildi. Öğle saatlerinde sabah mesaisi sona ermiş olsa da makamında kaldı. Konu Kırcaali idi. Söz yatırımlardan açılmıştı. Son yarım asırda Kırcaali için "Teklas"ın en önemli yatırım olduğu görüşünde hemfikirdik. Başkan Aziz "Teklas"ın Kırcaali'ye nasıl geldiğini sordu. Pek bilmiyordum. "Anlatayım da dinle" dedi ve anlattı:

"Kırcaali Belediyesi'nin çiçeği burnunda başkanıydım. Bir gün Türkiyeli bir şirketin Eski Zağra'ya yatırım yapmak için oranın yetkilileri ile anlaşmaya vardığını duydum. Hangi firma ve sahibi kim olduğunu öğrendim. Hemen atlayıp Gebze'nin yolunu tuttum. Şirket sahibinden randevu alıp görüşme yaptım. Eski Zağralıların sundukları imkânların daha fazlasını vermeye hazır olduğumuzu da belirttim. Artı bizim yörenin insanlarının yüzde 80'nin Türk olduğunu ve oraya kıyasla çalışacak olanların eğitimde ortak dil kullanabileceklerini vurguladım. Adam beni dinledikten sonra ‘Tamam, biz sizi ararız, kararımızı bildiririz' dedi.

Döndüm ve cevap beklemeye başladım. Bir hafta bekledim, cevap yok. İkinci hafta da arayan soran olmadı. Bu işin peşini bırakmaya niyetim yoktu. Bu sefer meclis üyelerinden birkaç arkadaşı da yanıma alıp gittim. Yine patronla görüşebildim. Niyetimin ciddi olduğunu karşı tarafa arkadaşlarım da ifade ettiler. Adamı ikna etmeliydik. Döndük, iki hafta geçti yine cevap gelmeyince, bu sefer yerli işadamlarından bir heyet oluşturdum. Üçüncü kez Gebze'deydik.
Bu sefer patrona ‘Ben konuşmayacağım. Size işadamlarımız bölgemizde yatırımcıların nasıl çalıştıklarını, hangi kolaylıklar ve fırsatlar sağladığımızı anlatacaklar' dedim ve sustum. Bu sefer tavrı daha sıcaktı. Onları bize davet ettik. Kısa süre sonra geldiler ve bir fabrika kurulabilecek müsait alanları gezdirdik. Sağırlar köyü karşısında bugünkü "Teklas" fabrikasının bulunduğu yerden 70-80 dk. yer vermeye hazır olduğumuzu ve en uygun fiyatı teklif ettik. Firmanın CEO'su bizim Göklemezler (Stremtsi) taraflardan Nebi Bey adında bir hemşerimizmiş, belki onun da etkisi oldu. Ve biz bunca ısrarımızla Teklas'ın bölgemize yatırım yapmasını sağladık.
Bugün Bulgaristan'daki en büyük Türk yatırımlarından biri olan ve otomotiv sektörü için yedek parça üreten ‘Teklas-Bulgaristan' şirketi geçen yıl ülkedeki faaliyetinin 10. yılını kutladı. Avrupa ve Amerika'da da pazarları olan Teklas'ın Kırcaali'de olmasından memnunuz ve gurur duyuyoruz. Burada şu anda bin 500 kişiden fazla insan çalışıyor, bu da o kadar bir aileye ekmek kapısı demektir. Bu fabrika olmasaydı bu insanlarımız Avrupa ülkelerinde iş arayacaktı. Bu nedenle Teklas bizim için Kırcaali'yi değiştiren bir şirket konumundadır".

Başta da söylediğim gibi haber yazma niyetim yoktu, fakat bütün bunları duyunca, haber damarım depreşti ve Sait Faik misali yazmadan edemedim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI