Kırcaali "Kadriye Latifova" Sahneli "Dimitır Dimov - Drama ve Kukla Tiyatrosu"!!!Perşembe, 05 Ağustos 2010

Kırcaali “Kadriye Latifova” Sahneli “Dimitır Dimov - Drama ve Kukla Tiyatrosu”!!!İsmail KÖSEÖMER"Çoğunluk, azınlıklar hakkında hüküm verirse sonu azınlığın ÖLÜMÜ olur!"

Bakanlar Kurulunun 28 Temmuz 2010 tarihli 152 numaralı Kararname uyarınca Kültür Bakanı Vecdi Raşidov dönüştürülen devlet kültür kurumları müdürleriyle bir araya geldi. Kaptılan Türk tiyatroları müdürleri işsiz kaldı!

Bulgaristan Hükümeti'nin Türk asıllı Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, bizzat kendisi tarafından ÖLDÜRÜLEN Türk Tiyatrolarına yeni kılıf uydurdu. 7 yıl Türk Kültürüne, Türk Diline ve Türk oyunlarına hizmet ettikten sonra, tiyatro alanında yeni nesil uzmanlar yetiştirdikten sonra, Kırcaali ve Razgrad'taki Türk tiyatrolarımız tarih oldular. Uzman kişiler de büyük olasılıkla kapı önü bırakılacak! Bununla kalmayıp, öldürülen tiyatrolar suni bir biçimde canlandırılıp ÜVEY evlat olarak başkalarının eline verildiler. Kırcaali "Kadrie Latifova Devlet Müzik ve Drama Tiyatrosu" gitti, yerine "KADRİYE LATİFOVA" SAHNELİ "DİMİTIR DİMOV - DRAMA VE KUKLA TİYATROSU"!!! ve Razgrad "Nazım Hikmet Devlet Müzik ve Drama Tiyatrosu" gitti, yerine "NAZIM HİKMET" SAHNELİ "ANTON STRAŞİMİROV DRAMA VE MÜZİK TİYATROSU" geldi.

ADIM ADIM

VARAN 1: Başbakan olmadan evvel Borisov'un açıklaması. "Bulgarlaştırma - Asimilasyon sürecinde yaşanılanlar doğru, ancak uygulanan yöntem yanlıştı. Tutarlı bir şekilde aynı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) olduğu gibi yeni doğan bebeğe Bulgar ismi verilmeliydi ve babadan ve dedelerden gelen soy isimlerine de "-ov" konmalıydı. Bulgaristan'da Bulgar, Türkiye'de Türk, Sırbistan'da Sırp vatandaşları yaşamaktadır. Bu yüzden sınırlar, ayrı devletler vardır. Kendini Türk hisseden Türkiye'ye gitsin"

VARAN 2: Borisov Hükümeti döneminde Türkçe haberlere halk oylaması yapılmak istendi, haberlerin saati değiştirildi.

VARAN 3: Borisov Hükümeti döneminde seçilen Başmüftü yok sayıldı, yerine komünist dönemi ajanı Gencev oturtuldu.

VARAN 4: Anadili veya Türkçe müfettişi yok oldu, yerine yabancı dil müfettişi getirildi.

VARAN 5: Borisov Hükümetinin sözde Türk asıllı bakanı Raşidov Türk tiyatrolarını kapattı.

Aynı şekilde Borisov Hükümeti, "Türkler Bulgaristan'dan atılmalı ve Çingeneler sabun yapılmalıdır" diyen aşırı sağcı Volen Siderov'un Ataka partisinin dıştan vermiş olduğu destek ile ayakta duruyor.

Bu yazımı sevgili üniversite hocam Bilge Ulduz Tuğrul Çavdar Beyin dizeleriyle bitiriyorum.

ONALTIBİN YILDIR VAR OLAN
ONBİN YILDIR YAZAN
MİLLETLERİN KADERİNİ ÇİZMİŞ
ÜLKELİLERİ ÜLKESİZ KOMUŞ
KAGANLILARI KAGANSIZ BIRAKMIŞ
DÜŞMANLARI İTAATKAR KILMIŞ
BAŞLILARA BAŞ EĞDİRMİŞ
DİZLİLERE DİZ ÇÖKTÜRMÜŞ
ATALARIMIN ADINA...
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

YAZARIN DİĞER YAZILARI