Kırcaali Seçimlerine İtirazCumartesi, 29 Ekim 2011

Kırcaali Seçimlerine İtirazZülkef YeşilbahçeBu gün 29 Ekim 2011.Cumhuriyetimizin ilanının 88 i yıl dönümü. Geçen hafta vatan hainlerinin Çukurca da şehit ettikleri 24 askerimizin acısı; Bu hafta da Van da meydana gelen depremin aramızdan aldığı insanlarımızın üzüntüsü içerisinde; Cumhuriyetimizin ilanının 88 yıl dönümünü, al bayrağımıza daha sıkı sarılarak kutluyoruz. Depremle ilgili herkes farklı yorumlar yapıyor. Ancak deprem bölgesinde yıkılmayıp sapa sağlam ayakta kalan binalar, suçlunun kim olduğunu her defasında ispatladı. Şimdi büyük harflerle yazacağım bu cümleyi artık sağır sultan da duydu, gözleri ile de gördü; DEPREM ÖLDÜRMÜYOR, ÇÜRÜK YAPILAR ÖLDÜRÜYOR. Kısacası çürük binaları yapanlar ve yaptıranlar öldürüyor. Kısacası, insanlar insanları öldürüyor.

Dilerseniz Şehitlerimize ve depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allahtan rahmet; Yaralılara acil şifalar, yakınlarına da baş sağlığı ve sabırlar dileyerek geçelim Bulgaristan ki seçimlere.

23 Ekimde Bulgaristan da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve yerel yönetimler seçimleri hakkında birçok yazılar yazıldı ve yorumlar yapıldı. Özellikle sanal âlemde bilgisayar başına oturan binlerce kişi kendi görüşü doğrultusunda yapılmadık yorum bırakmadılar. Bu seçimlerle ilgili en isabetli tavrı HÖH destekleyen Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu, ona bağlı federasyon ve dernekler koydu. BAL-GÖÇ bunların başında geliyor.

Sanal alemde bu yorumlar yapılırken, Bulgaristan da ve Türkiye de HÖH oylarını azaltmak için GERB in sandık Temsilcilerinin yanı sıra Bulgar dan daha Bulgarcı olan sözde Türk görevliler halka büyük zorluklar çıkarttıkları gelen haberler arasında.

Bu sorun Bursa da açılan üç sandık başında da yaşanmış. BAL-GÖÇ genel başkanlığına hazırlanan Sayın Doç. Dr. Yüksel Özkan hafta içerisinde bir araya geldiğimiz toplantıda üzüntüsünü belirterek; Bunlar gibilerine halkımız hesap sormalı diyordu.

Bütün bu sorunlar sandık başlarında yaşanırken, HÖH yerel yönetimlerde gücünü korudu. Kırcaali ilinde belediyelerin 7-7 kazanırken 46 muhtarlıktan 41 ni kazandığı bildiriliyor.
Petkova Mühendis Hasan Aziz, Perşembe günü belediye seçim komisyonu başkanı Danaila n elinden üçüncü kez seçilmişlik belgesini alırken şu hususun altını çiziyor. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da belediye yönetiminde tüm etnik gurupların temsilcileri ile hizmetimize devam edeceğiz. Küçük İstanbul denilen Kırcaali yi yönetmek elbette büyük bir şeref.

Hasan Aziz bunları konuşurken; GERB milletvekili Kırcaali ve Kirkovo seçimlerinin iptali için mahkemeye başvuruyordu. Kırcaali Haber Gazetesinin haberini aynen paylaşıyorum.

"GERB il Koordinatörü ve Milletvekili Tsveta Karayançeva bugün Belediye Seçim Komisyonu aracılığıyla İdare Mahkemesine sunulan şikâyet dilekçesinde, Kırcaali Belediye Başkanı seçimi kararının iptal edilmesini istedi. GERB partisi seçim gününde yasanın birçok ciddi ihlallerinde bulunulduğunu iddia ederek, oyların tekrar bir, bir sayılmasına ısrar ediyor.
Şikâyette bulunma nedenleri arasında, seçim gününde kanun dışı propaganda yapılması. Seçim odalarında dışarıdan kişilerin bulunması. Oy kullanma kabinlerine izin verilmeden iki ve daha fazla kişinin girmesine müsaade edilmesi. Bazı engellilerin şahadet belgesi göstermeden oy kullanılmasına izin verilmesi, Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri bültenlerinin karıştırılması. Sınır dışında sabit bulunan vatandaşların ek listeye kaydedilmesi ve ülke dışına çıkmayan vatandaşların seçmen listelerinden silinmesi belirtiliyor.
Bunun dışında GERB' ten bazı seçim sandık komisyonlarında Seçim Yasasına göre hazırlanmayan bültenlerin mevcut olması öne sürülüyor. Önceden mühürlenmiş ve işaretlenmiş bültenlerin de seçim komisyonu dışına çıkarılması tespit edildiği ifade ediliyor.
Birçok yerlerde geçerli olmayan bültenlerin de sayılarak, geçerli kabul edilmesi iddia ediliyor.
Milletvekili Karayançeva, "Yarın aynı şekilde mahkemeye Meclis Üyeleri ilan edilmesi kararına karşı da şikâyet dilekçesi verilecek. GERB partisi, Kirkovo Belediyesinde de Belediye Başkan ve Meclis Üyeleri kararlarının da iptal edilmesini isteyecek" diye belirtti.

Onlar bu yola 1995 seçimlerinde de Sayın Rasim Musa'nın seçilmesini de mahkemeye taşımışlardı. Rasim Musa mahkemeyi kazanarak belediye başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Yarın Cumhurbaşkanı seçimi için seçimlerde yüzde 40,5 oy alan GERB adayı Rosen Plevneliev ile HÖH de destek vereceği BSP adayı 28,9 oy alan İvaylo Kaplin yarışacak
Birinci turda 3.66 oy alan ATAKA lideri Volen Siderov un oyları ikinci turda GERB adayına gitme ihtimali çok yüksek.

Bu seçimlerde dernekler ortada yoktu diyen köşe yazarı arkadaşa şu kadarını söyleyelim. 23 Ekim öncesinde dernek yöneticileri ve bu işe gönül vermiş vatandaşlar Bulgaristanı karış, karış dolaştılar. Oy kullanmayacakların oralara yığılmaları, mazeret arayanlara pirim vermek olurdu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI