KÜLTÜR BAKANI VECDİ RAŞİDOV?!Salı, 28 Temmuz 2009

KÜLTÜR BAKANI VECDİ RAŞİDOV?!Durmuş ARDABulgaristan'da yapılan en son parlamento seçimlerinde Kırcaali' den GERB partisinden milletvekili seçilen ve yeni kurulan hükümette Kültür Bakanı olan Vecdi Raşidov‘ un adı, resmi kayıtlara Vecdi yerine Vejdi yazılmıştır.
Bulgaristan'daki yanlış uygulamalardan birisi de, Türk asıllıların Arap kökenli isimlerinin resmi kayıtlara yanlış yazılmasıdır. Örneğin birçok yerde İbrahim yerine İbryam, Bedriye yerine Pedriye, Akif yerine Hakif, Lütfü yerine Lütfi, Fatma yerine Fatme vs yazılmaktadır...
Vecdi, Arapçadan gelir ve birkaç anlamı vardır: Sevgi veya heyecandan doğan coşkunluk, coşarak kendinden geçmek; kendini Tanrı'ya adayan birisinin gönlündeki coşkunluk, Tanrı sevgisinden dolayı duyulan derin sevinç.
Vejdi ise, Bulgarca' da kaş anlamına gelir...
Vecdi Raşidov ile tanışmamız 20 sene öncesine dayanıyor, 1989 yılının 25 - 27 Mayısına... Filibe belediyesine ait vize işlemleri ile ilgili büronun önünde... (Bilindiği gibi o zamanlar vize işlemleri, konsolosluklarda değil, otoriter rejimin kontrolündeki bürolarca yürütülüyordu ve Bulgaristan ile Türkiye sınırları hâlâ açılmamıştı.)
Vecdi Raşidov," Ben ressam Vecdi Raşidof'um, Türk olduğum için senelerdir bana pasaport çıkartmadılar" diye sitem etmişti ve Batı Avrupa'ya gitmek için vize işlemlerini yürüttüğünü belirtmişti ve de "Batı Avrupa'ya gitmek istiyorsan, Avusturya, Belçika ve İsveç gibi ülkelere vizesiz gidilebilir" diye eklemişti.
Ben ise, Türkiye'ye gitmek için vize işlemlerimi yürütüyordum ve kendisine "Siz de DS' den arandıktan sonra mı pasaport çıkarttırdınız?" diye merak ederek sormak istemiştim, fakat yanımıza başkaları yaklaştığı için bu merakımı giderememiştim.
O tarihten sonra kendisiyle hiç görüşme fırsatım olmasa da, onun bazı çarpıcı, farklı görüşlü, dikkat çekici ve çoğunun altına imzamı atabileceğim beyanatlarını okuma fırsatım oldu.
GERB lideri Borisov' un birkaç ay önce Amerika'da, "Emekliler, Türkler ve Çingeneler, Bulgaristan'ın kötü malzemesi" demesinden ve aynı liderin diğer demeçlerini de dikkatle dinlenildiğinde sanki etnik milliyetçilik görüşü ağır bastığı anlaşıldıktan sonra, son Bulgaristan seçimlerinde Vecdi Raşidov'un aynı partiden Kırcaali milletvekili adayı gösterilmesi veya olması ise hayli şaşırtıcıydı.
Bulgaristan'da yaşayan bilir. Bulgaristan'da Avrupa kültürü veya Avrupa değerleri diye bir şey yoktur. Burada Avrupa denildiğinde, Avrupa fonları anlaşılır.
Vecdi Raşidov, gerçek Avrupa değerlerinde bir Kültür Bakanı olabilecek mi? Yoksa Avrupa fonlarına ulaşmak için oltanın ucundaki bir yem midir?
Bilindiği gibi Vecdi Raşidov'un milletvekili seçildiği Kırcaali bölgesindeki çoğumuz Hak ve Özgürlük Hareketi'ne (HÖH) sempati duymaktayız ve başka partiden aday olduğu için çevremizde kendisi hakkındaki "hain", satılmış" vs gibi sözleri duymuşuzdur.
Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil, bize zarar vermedikçe buna da saygı duyulmalı.
Önyargılı olmamak, yaşayıp icraatlarını görmek gerekir. Önemli olan bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek...
Vecdi Raşidov, yine de bir muamma...
Devlet yatılı okulunda yetiştiğine göre, Ortodoks - Hıristiyan, orta çağ eksenli yeniden dirilme veya sosyalizmin realizmi doğrultusunda yetişen çağdaş bir Yeniçeri midir?
Batı Avrupa' da bir müddet yaşadığına göre, senelerce dayatılan dar görüşlü resmi kültürden arınıp, çağdaş medeniyet kültürünü benimseyebilmiş midir?
Kendisi Türk asıllı olduğuna göre, torunları Türkçe eğitim alıyor mu veya Türkçe konuşabiliyorlar mı?
Vecdi Raşidov, nasıl bir Kültür Bakanı olacak...
Geçimini devletin dolayısı ile halkın kasasına dayamış, böyle gelmiş böyle gider, kaşları(!) çatık devlet memuru edasında bir Kültür Bakanı mı?
Veya...
Bulgaristan kültürünü, çağdaş medeniyet doğrultusunda, vecdi ile, yani sevgi ile heyecanlandırarak coşturabilecek mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI