Mevlana'nın yedi öğüdü ve özlü yorumlarıCumartesi, 26 Ekim 2013

Mevlana'nın yedi öğüdü ve özlü yorumlarıBeyhan MEHMETDeğerli Dostlar!

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'i en iyi anlayanlardan, hasret ve özlemle eserlerinde bahsedenlerden biri Mevlana'dır. O büyük düşünür, ilim ve gönül adamı, hayatını insan sevgisi üzerine adamış hikmet membaı (kaynağı), büyük öğretmen- Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri.

11.yy'da yaşamış, muhteşem eserler ve silinmez izler bırakmış.

Özellikle eserlerinden "Mesnevi" dünyanın birçok diline tercüme edilmiş, ahlak felsefesi olarak okutulmuş, söz ve tavsiyeleri yorumlanmaya çalışılmıştır.

"Unesco" 2007 yılını dünya Mevlana'yı anma ve anlama yılı olarak ilan etmiştir. Mevlana'yı anlamak gerek!
O'nun Meşhur yedi öğüdünü özet mahiyette yorumlayarak sizlere takdim ediyorum:

1. Şefkat ve Merhamette güneş gibi ol - Güneş insanlar arasında hiç bir ayırım yapmadan herkese eşit muamelede bulunur. Sizlerde insanlara "insan" oldukları için büyüklere saygı, küçüklere sevgi gösterin. Güneş gibi olun, güler yüzlü ve tatlı sözlü olmayı ihmal etmeyin.

2. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol - akan suların arkası kesilmiyor, sürekli bereketle akıyor- sizde yaptığınız yardımlardan usanmayın, yorulmayın. Suyu akması için bereketlendiren Allah siz yardım sahibi insanlara da, daha büyük bereket lütfedecektir.

3. Başkaların ayıplarını örtmede gece gibi ol - Gecenin her tarafı kapladığı gibi, sizler de insanların hatalarını örtün- gece misali kaplayın, böylelikle Allah da sizlerin hatalarını örtsün, sizlerin mahcup olmanızı korusun.

4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol - Şu üç günlük hayatta bu kadar hiddetli, gururlu ve bencil olma! Bak ölülere onlardan ibret al. Onlar da bir zamanların Otoriteleriydiler. Ama artık kimisi is, kimisi İz bırakmış durumdalar. Sen olgun kişilik sahibi ol, gönül yap, gönül yıkanlardan olma!

5. Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol - Toprağın üzerine herkesler basarlar. Ancak toprak, bülbüllerin kendisine hayran kaldıkları Güller, topraklardan meydana gelirler. Unutmamak gerekir ki! Kaktüsler de toprak üzerinde yeşerirler. Alçakgönüllü olanları - Allah yükseltir, gururlu olanları da rezil eder. Öyleyse "Gül verin veremiyorsanız gülüverin"

6. Hoşgörülükte Deniz gibi ol - deniz bir sonsuzluğu ifade eder. İnsan da deniz misali usanmadan, yorulmadan, hoşgörüyle insanlara muamelede bulunmalı. Olayları algılarken, pozitif aspekten algılamalı. Destek olmalı. Olamıyorsa - köstek olmamalı. Ve her insan yarınların umudu, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan, kötülüğe dur, iyiliklere haydin gelin diyen delikanlılar olarak düşünülmesi gerekir her insanı! İnsana insan olduğu için değer verilmelidir!

7. Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol - yapmacık davranışları bırak, sen sen ol, kendi tabiatını yaşa. Birlerine taassup içinde benzemeye çalışma. Her insandan ancak güzel yönleri al. Kalbin ayrı, dilin ayrı olmasın.

Özü- sözü bir olanlardan ol.
Hz. Mevlana'yı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Kalbi saygı ve sevgilerle
Beyhan MEHMED
Kırcaali Müftüsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI