Mevlid-i Şerif ve yazarı hakkında özet bilgiPazartesi, 22 Ağustos 2011

Mevlid-i Şerif ve yazarı hakkında özet bilgiBeyhan MEHMETBursa'da doğan, iyi bir tahsil gören Süleyman Çelebi Hazretleri, uzun yıllar Ulu camii imamlığı hizmetinde bulunur. 1409 - 1410 yıllarında Müstesna eseri Mevlid'i yazar. Eserin yazılma sebebiyle alakalı şöyle bir hadise nakledilir:
Bir gün tefsir ilmini bilmeyen bir vaiz Bursa Ulu Camiinde hitap ederken bakara suresi 286. âyete istinaden "peygamberlerinden hiç birini diğerlerinin arkasından ayırmayız":
"Ben Hz. Muhammed'i Hz. İsa'dan üstün tutmam!" der.
S. Çelebi cevaben "Hey cahil adam, sen tefsir ilmini bilmiyorsun! Ayetlerin siyak ve sibakını, nâsuh ve mesuhularını ayırt edemiyorsun. Peygamberler arasında ayırım olmazdan maksad, faziletlerinde değil, pey¬gamberlik hususundadır; eğer o âye¬tin mânâsı senin dediğin gibi olsaydı, "Pey¬gamberlerin bazısı bazısına üstün kılındı!" mealindeki âyette vurgu olmazdı?" bakara 253" yanıtıyla, kürsü¬deki hocayı susturur. Bu olaydan çok etkilenen Sü¬leyman Çelebi, Hz. Muhammed'e olması gerekli muhabbet incilerini kaleme alır. Mevlid'in asıl adı Vesilet'ün Necat'tır (Kurtuluş Vesilesi) dir.

Allah'ın rızası doğrultusunda hayat sürdürmek! Ancak Hz. Muhammed'e ittiba ile mümkündür. Aişe anamızın ifadesiyle O(s.a.s) yaşayan Kur'andı.
Peygamber Muhabbetini en güzel şekilde yansıtan eserlerimizden biri şüphesiz ki, Mevlid eseridir. Süleyman Çelebi "Vesiletü'n- Necat"- kurtuluş vesilesi adıyla kaleme aldığı eser yüzyıllardan bu yana büyük ilgi görür. Edebi bir üslupla Hz. Muhammed'in doğumundan vefatına hayatını bütün katmanlarıyla - Siyer ilmi misali anlatarak, okuyucusunu bilgilendirir.

Günümüzde de mevlide büyük bir ilgi vardır. Peygamber muhabbetini yansıtan Mevlid programı esnasında, mevlidin haricinde Kur'an-ı Kerimden okunan sure ve aşırlar, getirilen Salavat-I şerifler, tekbirler ve virdi zebanlar, kesilen kurbanlar ve ikramlar, yer alır - sahibinin hayrını arttırır.
Mevlid'in en önemli yönü ise tebliğ ortamının olmasıdır. Program öncesi veya sonrası bir ayet, iki hadis yorumlanarak, asıl peygamber sevgisini, efendimizin davranışlarıyla ortaya koymak gerekir. Nitekim efendimiz "din nasihattir" buyuruyor.
"Şüphesiz Allah ve melekleri peygamberine çok salat ederler. Ey iman edenler sizler de peygamberinize salat edin" .
Allahümme Salli Ala Seyyidina ve nebiyyine Muhammed


Beyhan Mehmet
Kırcaali Bölge Müftüsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI