Ne kadar da tuhaf...Perşembe, 22 Eylül 2011

Ne kadar da tuhaf...Fevzi EHLİMANİnsan dünya üzerindeki düşünen tek varlık olmasına rağmen, her zaman bu özelliğini gerektiği gibi kullanamaz. ‘AKIL' gibi mükemmel bir özelliği sahip olmamıza rağmen bazen yaptığımız bazı hal ve hareketler sanki bu özelliğe sahip değilmiş gibi algılanmasına neden oluyor. Bununla ilgili birçok örnek sayılabilir. İsterseniz bunlardan bazılarını şöyle bir gözden geçirelim.

Günümüzde birçok kişinin sigara, içki ve uyuşturucu gibi alışkanlıklar edindiğini görüyoruz. Bütün bunların sağlık açısından aşırı derecede zararlı olduğunu bilmelerine rağmen bu gibi zararlı maddeleri tüketmektedirler. Kendilerine yaptıklarının yanlış olduğunu ve zararlı olduğunu söyleme kalksanız size verecekleri cevap herhalde böyle olur ‘ Ben dünyaya bir kere geldim !!! '. Bakın aslında kendileri de bu hayata ikinci kez gelmeyeceklerini bildiklerine rağmen, hayatın sağlıklı bir şekilde sürdürmek yerine zehirlemeyi tercih ediyorlar.

Çok tuhaf olan bir diğer mesele ise günümüz gençlerinin yaptıkları acayip işlerdir. Her genç ilgi odağı olabilmek için bir sürü yöntem dener. Özellikle de kızların ona karşı daha yakın olmasını çok ister. Hatta o kadar çok ister ki kulağına küpe takarak, vücuduna ağda yaptırarak, kaşlarını yolarak veya makyaj yaparak onlarla bütünleşmeye çalışır. Benim merak ettiğim eğer kadınlar böylesine süslenen ‘Erkekleri' erkek olarak görüyorlarsa doğal kalan erkekleri ne olarak görüyorlar acaba?

Hayret ettiğim bir diğer mesele ise günümüzde cahil ve sahtekâr insanları kendimize yönetici seçmemiz, akıllı ve dürüst kişileri ise dışlamamızdır. Bu durum hakikaten anlaşılması çok güç bir durumdur. Bir toplum kendisine bir lider seçeceği zaman nedense tam yöneticiliği hak etmeyen ve işin ehlin olmayan kimseleri seçiyor. Her ne kadar bu seçimlerinde çok çabuk pişmanlık duysalar da her seferinde hep aynı hatayı yapıyorlar. Çok sık kullandığım bir laf vardır " Bir toplum nasılsa o toplumun yöneticisi de öyledir."

Sonuç olarak bizler Allah'ın bize verdiği AKIL nimetini olabildiğince olumlu bir şekilde kullanmaya ve her zaman doğru düşünerek hareket etmeye çalışalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI