NERDE BİR TÜRK VARSA...Cuma, 29 Ocak 2010

NERDE BİR TÜRK VARSA...Azer HASRET NERDE BİR TÜRK VARSA, ORASI VATANDIR! HER TÜRK İÇİN VATAN!Bir Türk`ün Vatan dediği arazi yalnız onun yaşadığı toprak, vatandaşı olduğu ülke değil, hem de diğer Türkler`in yaşadığı ve onlara ait olan topraklar, ülkelerdir.

Demek ki, yeryüzündeki 250 milyondan fazla Türk`ün Vatanı en azından Avrupa`nın göbeğinden tâ Bering boğazına kadardır. Demek ki, bu topraklarda yaşayan Türkler aynı millettir. Demek ki, her şeyimiz aynıdır: dertlerimiz, sorunlarımız, sevincimiz, kederimiz. Öyleyse Bulgaristan`da yaşayan Türkler`in sorunlarına Azerbaycan`da yaşayan Türkler "bana ne?" yanaşması sergileyebilir mi? Veya Rusya Federasyonu`na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ndeki Türkler`in dil ve alfabe konusunda çektikleri çilelere duyarsız kalınabilir mi? Komünist Çin yönetiminin ortak Türk tarihine ait Kaşgar`ı yıkmasına, Uygur kardeşlerimizi sürekli soykırıma uğratmasına nasıl, duyarsız kalma hakkımız var mı? Ukrayna`ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti veya Moldova Cumhuriyeti'ndeki Gagauziya Türkleri'nin zaman zaman boy veren sorunları bize ait değil midir? Peki hâlâ İran coğrafyası içinde zorla tutulan Güney Azerbaycan Türkleri`nin sorunları nasıl? İran kendisini İslam Cumhuriyeti ilan etmiş, ama 30 milyondan fazla Türk`ün ana dilinde bir tane bile okulu yok! Halbuki sayısı yüz binin altında olan Ermenilerin tam tamına yüz tane (!) de Ermenice okulu vardır! Bunlar azmış gibi İran bir de Azerbaycan topraklarını işğal etmiş Ermenistan`a açık şekilde her türlü yardımda bulunmaktadır! Nerde İslam, nerde dinimizin vacip saydığı adalet?

Peki, Batı Trakya'daki Türkler`in çektiklerini nereye yazacağız? Öyleyse Kerkük, Türkmeneli Türkleri ne olacak? Yunanlar Batı Trakya`da cami topraklarında kilise inşa ediyor ve "sivil, gelişmiş" Avrupa da seyirci kalıyor! Irak`ta Türkmenler`e ait kasabalar, köyler, şehirler Kürtleştiriliyor, Araplaştırılıyor, dünya seyirci kalıyor!

Bir zamanlar kendi topraklarından sürülen Ahıska Türkleri hâlâ Gürcistan sınırları içinde kalan baba yurtlarına dönmekte zorlanıyorlar. Gürcistan içindeki Borçalı`da bir de sayısı beş yüz bin olan Azerbaycan Türkleri çile çekmekteler. Köylerinin isimleri değiştiriliyor, Azerbaycan köylerine Gürcü dilinde isim veriliyor! Ahalisinin tümü Müslüman Türkler`den oluşan köylerde Hristiyan haçları dikiliyor! Eski camileri onarıma kalkışan Azeriler hemen Gürcü papazların taarruzuna maruz kalıyor! Ve dünya bunları sadece seyrediyor! Ve ne yazık ki, diğer Türk toplumları da böyle meselelerde seyirci kalıyor!

Nerde bir Türk varsa, orası Vatandır! Demek ki, Bulgaristan Türkleri'nin ana dili sorunu, Kazan Tatarları'nın ana dili ve alfabe sorunu, Güney Azerbaycan Türkleri'nin ana dili sorunu, Batı Trakya Türkleri'nin, Borçalı Türkleri'nin milli kimlik sorunu, yıllardır süre gelen Kuzey Kıbrıs meselesi, Kırım ve Ahıska Türkleri'nin toprak ve vatan sorunu, Güney Türkistan (Afganistan) Türkleri'nin milli kimlik sorunu, Ermenistan`ın işgal altında tuttuğu Azerbaycan toprakları ve bir milyona yakın kaçkın-köçkünler ve daha neler, neler hepimize ait sorunlardır! Görmezlikten gelemeyeceğimiz, geçemeyeceğimiz sorunlar!

Hele buraya Balkanlar'daki diğer Türk topluluklarının sorunlarını da eklersek, ne kadar sorunumuz vardır bakalım!

Evet, nerde bir Türk varsa, orası Vatandır! Hem de biz kendimizi sadece bir Azerbaycan Türkü, bir Türkiye Türkü, bir Bulgaristan Türkü diyerek geçmeyelim. Aynı zamanda kendimizi bir Özbek, bir Tatar, bir Kazak, bir Kırgız, bir Türkmen, bir Yakut, bir Başkurt, bir Çuvaş, bir Uygur, bir Malkar, bir Karaçay, bir Kumık, bir Nogay, bir Gagauz olarak hissedebilmemiz lazım! Böyle olmazsa sorunlarımız da sorun olarak kalır ve bir birimize yardımımız bile dokunmaz! Onun için diyoruz ki, nerde bir Türk varsa, orası Vatandır! Tüm dünya Türkleri`nin Vatanı!Azer Hasret Azerbaycan`dan yazıyor
azer@azerhasret.com
www.azerhasret.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI