Ölülerimizi Rahatsız Etmeyelim!Çarşamba, 15 Aralık 2021

Ölülerimizi Rahatsız Etmeyelim! Resmiye MÜMÜN

Ne yazık ki son zamanlarda mezar taşlarına resim veya fotoğraf konulduğunu daha sık görmekteyiz. Resim veya fotoğraf, ilk önceleri daha çok ünlü kişilerin mezarlarında görülürken bilinçsiz bir şekilde kâfirleri taklit eden Müslümanlar arasında giderek yaygınlaşmaya başladı.

Geçenlerde tam da bu konu ile ilgili bir olay yaşadım. Bir arkadaşım erkek kardeşinin ölen yakınlarının mezarlarını yaptırdığını söyledi. Tabii ki ben bunu takdir ettim, hatta “Allah ondan razı olsun” diye dua ettim. Ancak eğer yanlış hatırlamıyorsam, babaannelerinin mezar taşına fotoğrafını koyduğunu öğrenmemle birlikte bir anda bunun ölüye büyük bir sıkıntı verdiğini düşünerek olduğum yerde donakaldım ve arkadaşımı da üzmemek için bir süre ona hiçbir şey söyleyemedim. Ama elhamdülillah, böyle bir durumda susmanın günah olduğunu hatırladım ve kendisine mezar taşlarına resim veya fotoğraf koymanın dinimize göre caiz olmadığını söyledim. “Kardeşin keşke bunu hocaya sorsaydı” dedim. Bir de ne duyayım, “Kardeşim köyümüzün hocasına sormuş. O da “Koy koy, hiçbir şey olmaz (Kötü bir şey olmaz anlamında)”, diye cevap vermiş” diye anlattı. Aynı şekilde köydeki birçok komşularının da yakınlarının mezarlarına fotoğraf koyduklarını kaydetti. Böylece bu batıl uygulamanın ne kadar yaygın olduğunu anlayınca daha da üzüldüm ve arkadaşıma bu konuda kesinlikle kardeşini ve köydeşlerini uyarması gerektiğine dikkat çektim. O ise benden müftülük yetkililerine bu meseleyi arz etmemi istedi. Aynı gün Sayın Bölge Müftümüz Basri Eminefendi’yi aradım ve köyün ismini vermeden dikkatini asıl konuya çekerek, bölgede görev yapan imamların bu konuda halkı bilinçlendirmeleri gerektiğini hatırlattım. Müftümüz, kendisi de bu batıl uygulamaya dair ülkemizden birkaç örnek paylaşarak, bu duruma çok üzüldüğünü ve bölgedeki Müslümanları bilinçlendirmek adına kendine düşen görevi yerine getireceğini söyledi.

Oysa örfümüzde mezar taşına resim veya fotoğraf konulmamaktadır. Bizim dışımızdakileri taklit etmek, onlara benzemek uygun görülmemiştir. Ölenlerimizin resimlerinin evlerimizde kapalı albümlerde bulunmasında bir sakınca bulunmamakla birlikte mezar taşlarına resim koymak mekruhtur.

Mezar taşı üzerine mevtanın isminin yazılmış olması yeterlidir.

Aynı şekilde mezarlarda mum yakmak, dilek taşı yapıştırmak gibi ritüeller ve ölüden medet ummak gibi inançlar da küfre kapı aralayan batıl ve hurafe inançlardandır.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed SAV’in eşi Hazreti Aişe (Radıyallâhu Anhâ), şöyle bir hadis rivayet etmiştir: “Resulullah, “Allah, Yahudi ve Hristiyanlara lânet etsin! Onlar, peygamberlerinin kabrini mabet haline getirdiler”, diye buyurdu. Hz. Aişe (ra) (rivayeti naklettikten sonra), “Eğer bundan korkulmasaydı, Hz. Peygamberin kabri dışarıdan belli olacak şekilde yapılacaktı”, dedi”.  (Buhâri, Cenâiz, 94; Müslim, Mesâcid, 19 (529)

Tabii ki değerli hocalarımız bu konuyu derinlemesine ve daha iyi anlatacaklardır, ben bu yazıda sadece bu batıl uygulamaya dikkat çekmek istedim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI