Oruç tutarken dünyada açlıktan ölenleri düşünüyor muyuz?Salı, 08 Temmuz 2014

Oruç tutarken dünyada açlıktan ölenleri düşünüyor muyuz?Resmiye MÜMÜNBu yıl da mübarek Ramazan ayına eriştik, farz olan Ramazan orucunu tutmaya başladık. Rabbim, oruçlarımızı hakkıyla tutup, zekat ve sadaka vermeyi Ramazan Bayramına ermeyi nasip etsin. Ramazan orucunun birçok hikmetleri vardır. Onlardan biri de kişinin aç ve susuz kalmak suretiyle açların ve susuzların halinden anlamasıdır. Peki, oruçlarımızı tutarken dünyada her gün açlıkla mücadele eden 800 milyon insanı düşünüyor muyuz? Kendimiz de yüreğimizde açlık ve susuzluk hissederek, her gün oruç tutmak zorunda kalanları doyurmak için neler yapabileceğimizi düşünüyor muyuz? Onlarla lokmamızı paylaşmaya hazır mıyız, cimrilik hastalığından kurtulabilir miyiz?

Ramazan ayında zengin, varlıklı kimselerin veya oruç tutmayanların iftar yemekleri verdiğini görüyoruz, duyuyoruz, öğreniyoruz. Nedense verilen iftar yemekleri cümle aleme duyurulur. Oysa dinimize göre sağ elin verdiğini sol el görmemelidir, yapılan hayır hasenat asla duyurulmamalıdır. Fakat böyle davranan Müslümanların sayısı gittikçe azalmaktadır. Mutlaka basın mensuplarının da davetli olduğu lüks yerlerde iftar yemekleri verenler acaba dünyada açlığı gidermek için ne yapıyorlar? Zenginler, İslamın beş şartından biri olan zekat vermeyi yerine getiriyorlar mı? Ramazan dışında da hiç kimseye duyurmadan ve gizlilik içinde sadece Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunuyorlar mı?

Hicretin ikinci senesinde farz kılınan zekat, Kuran-ı Kerim'de 34 yerde zikredilmiştir. Zekatın farz oluşu şu ayetle sabittir: "Namazı kılın, zekâtı verin..." (El-Bakara, 43, 83, 110; en-Nûr, 56; Müzzemmil, 20; en-Nisâ, 77). Bu da İslâm dininde namazdan sonra zekata en büyük önem verildiğini gösterir. Buna göre zekat, zenginin fakire yaptığı yardım değil de doğrudan doğruya fakirin, zenginin malında olan bir hakkıdır. Kuran-ı Kerim'de Zariyat Suresi'nin 19. ayetinde bu husus şu şekilde belirtilmiştir: "Mü'minlerin mallarında dilencinin ve dilenmeyen fakirin bir hakkı vardır". Dolayısıyla zengin, fakirin bu hakkını ödemek zorundadır. Zaten zekatı ödenmemiş bir mal, temiz ve helâl olmaktan çıkar.
Ayrıca Peygamber Efendimiz (SAV) de bu konuda ne güzel uyarmıştır. Bir hadisinde Hz. Muhammed (SAV), "Komşusu açken tok yatan bizden değildir", diye buyurmuştur.

2011 yılında Merrill Lynch Küresel Varlık Yönetimi ve Capgemini tarafından hazırlanan 'Dünya Servet Raporu'na göre dünya çapında varlıklı kişilerin sayısı 10.9 milyona, toplam servetleri ise 42.7 trilyon dolara ulaştı. ABD'li ekonomi dergisi Forbes, mart ayında 2014 yılı için dünyanın dolar milyarderleri listesini açıkladı. Bin 645 milyarderin girdiği listede Türkiye'den 24 isim yer aldı.

Dünyada bu kadar zengin kişiler varken, her gün 16 bini çocuk olmak üzere 25 bin kişi açlık ve açlığa bağlı sebeplerden ötürü ölmektedir. Bu da demektir ki, açlık nedeniyle her dört saniyede bir kişi ölmektedir. Her yıl 11 milyon çocuk açlığa bağlı sorunlardan dolayı beş yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Öte yandan aşırı ve gereksiz tüketim ve konformizm söz konusudur.

Gelişmiş ülkeler, milyonlarca avroluk yeni silahlar, silah ve savaş teknolojileri geliştirir. Her gün yeni daha modern teknoloji ürünleri üretilir. Teknolojinin hızla geliştiği bu dünyada ya insanlığımız ne kadar gelişti?!
Afrika ve Asya'da açlıktan ölen çocukları kim kurtaracak? Dünyada açlık ve yoksulluk oranlarının azalmasına kim yardımcı olacak? Ekonomisi gelişmiş ülkeler mi, dünya zenginleri mi, yoksa dinin gerektirdiği gibi zekatını veren varlıklı Müslümanlar mı?

Tabii ki, dünyada açlığı giderecek olan insanlıktır. Ya insanlığı kim kurtaracak? Çünkü hala açlıktan ölen insanlar varsa bu dünyada aslında ölen insanlar değil insanlıktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI