RAMAZAN BAYRAMI MESAJIPerşembe, 09 Eylül 2010

RAMAZAN BAYRAMI MESAJIBeyhan MEHMET On bir Ayın Sultanı -
Ramazan ayı içinde edindiğimiz
o güzel alışkanlık ve değerlerimizi,
hayatımız boyunca devam ettirmeli
ve her gelen yarınki günümüzü
Bayram bilmeliyiz!


Değerli Din Kardeşlerim!
Allah'ın selamı ile sizleri selamlarım.
Rahmet, Magfiret ve Cehennemden azat olma ayı- Ramazan-ı Şerif ayımızı artık uğurlama zamanı...
Bayram'ın neşe ve mutluluğuna nail olma günlerine kavuşmuş bulunuyoruz!
Bayramın Tarihçesinin mülahazası şu şekildedir:
Peygamber Efendimiz 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret ettiklerinde, Medine'de yaşayan vatandaşların kutladıkları iki bayramı olduğunu gördüler. Sevgili Peygamberimiz, Sahabe efendilerimize (Peygamber efendimiz döneminde yaşayan, efendimizi gören ve iman eden müslümanlar) "Allah bize daha hayırlı iki Bayram lütfetti" müjdesini verdi.
Her iki Bayrama nail olmak fedakarlık ister!
Ramazan veya Fıtır Bayramı
- bir ay boyunca oruç tutmayı, 5 vakit namazla birlikte teravih namazını kılmayı, fitrelerimizi vermeyi, zengin kardeşlerimizin malının 40'ta 1'ni ihtiyaç sahiplerine vermeleri, vesayre hayırda bulunmaları -Mükafaat olarak Bayram!
Sözüm meclisten dışarı ancak - oruç tutmamış, fitresini zekatını vermemiş, zamanını Allah rızası doğurultusunda değerlendirmemiş kardeşlerimiz Ziyandalar. Rabbim böylesi gaflette kalan kardeşlerimize de imanın tadını tattırsın inşallah.
Diğer bayramın fedakarlığı - İbrahim (a.s) imtihan olarak oğlu İsmail'i kurban edecekti, O samimiydi ve Allah ona mükafat olarak koçu verdi, İsmail'i babasına bağışladı. İşte bu günü Peygamberimiz Hz. Muhammed'in dedesi İbrahim (a.s)'e başta olmak üzere daha sonra da bütün Müslümanlar için " Kurban keserek İsmaillerimizi kurtarıyoruz" şuur ve idrakiyle- Mükafat- Kurban Bayramı.
Muhterem Kardeşlerim!
Manevi ramazan ayında, Kur'an okuyarak (mukabeleler) bilgi ve birikimimizi arttırdık- bilinçlendik, paylaşma duyarlılığımızı geliştirdik, nefis terbiyesi ve kötü duygulardan arınma çabaları içinde olduk.
Bin aydan Hayırlı olan Kadir gecesini ibadet ve taatlerimizle ihya ettik.
Namazın hazzını aldık, Teravihlerle nafile namazlarımızı arttırdık. Fakirlere, kimsesiz ve yardıma muhtaç olanlara Allah adına yardım elimimizi uzattık " Zekat verdik - arındık",zengin- fakir iftar sofralarında buluştuk.
Bu güzel alışkanlık ve değerlerimizin devamını Allah'tan niyaz ederim.
Esasen ibadetlerde orta yol ve süreklilik Yüce Allah'ın istediği, Sevgili Peygamberimizin tavsiye ettiği bir durumdur. Rahmet peygamberi Muhammed Mustafa (s.a.v.): "İbadetlerin Allah'a karşı en sevimli olanı, az da olsa devamlı olarak yapılanıdır" buyurmuştur.

Muhterem Okuyucu!
Bayramlar,her yıl gelip geçen sıradan günler olmaktan öte,dargınlık ve kırgınlıkların giderildiği,barış,sevgi ve esenliğin dalga dalga toplumun bütün kesimlerine yayıldığı, "Ben'i" "Biz" yapan yüce dinimizin rahmet kaynaklı çağrısına kulak verilip, yanı başımızdakinin fark edildiği ve gözetildiği, toplumda açılan sosyal yaraların sarıldığı, birlik-beraberlik ve kardeşlik duygularımızın yeniden güç kazandığı çok özel günlerdir.
Farklı anlayışlarından dolayı insanları yargılamadan,sınıflandırmadan ve ötekileştirmeden gönül kapılarımızı birbirimize açmalı, aramıza koyduğumuz mesafeleri kaldırarak şefkat ve merhamet elimizi birbirimize uzatmalıyız. Varlık sebebimiz ve hayır dualarına her zaman muhtaç olduğumuz anne ve babalarımızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı bugünlerde ziyaret etmeli, çocukları sevindirmeliz. Hastalarımızı huzur evlerindeki yaşlı vatandaşlarımızı, öksüz, yetim ve engelli kardeşlerimizi ve onlara karşı sorumluluklarımızı hatırlamalı, kabristanda yatan ve bizden dua bekleyen kardeşlerimize de ziyaret ederek 3 ihlas (Kulfu) bir fahita okumalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerimle,
Ramazan Bayramınızı Tebrik Eder,
Asıl Bayramın Cennette olacağını hatırlatarak, Hz. Peygamberimize komşu olmayı niyaz ederim.

Hayırlı Bayramlar


Ramazan Bayramı 3 gün sürer. Bayramın ilk günü
09.09.2010-Perşembe günü, son üçümcü günü ise Cumartesi ikindi namazıdır.

Sabah Namazı : 6.10
Bayram Namazı : 7.40


Beyhan MEHMET
Kırcaali İl Müftüsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI