Şehitlerimizi minnetle anıyoruzÇarşamba, 18 Mart 2015

Şehitlerimizi minnetle anıyoruzİbrahim BALTALIOnlar da dönmemek üzere gittiler.

Bugün Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı. Tüm şehitlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

100 yıl önce düşman askerine göğsünü geren, Osmanlı'nın geleceği için hiç düşünmeden canlarını veren bu kahraman insanlar için ne yazılsa azdır. Onların vefakârlıkları hiçbir şekilde gerektiği gibi anlatılamaz.

100 yıl önce vatanlarını korumak ve düşmana geçit vermemek için Osmanlı'nın çeşitli bölgelerinden kahraman insanlar Çanakkale'ye koştu. Anadolu'dan, Ortadoğu'dan, Balkanlar'dan, Kafkasya'dan v.d. bölgelerden vatanları için geldiler, gözlerini kırpmadan canlarını verdiler.

100 yıl önce Çanakkale'de bir millet yeniden doğdu. Düşman Çanakkale Boğazı'nda durduruldu, İstanbul'a geçit verilmedi. Tarih değişti. Tüm Mehmetçiklerin, özellikle de Yahya Çavuş'un, 57. Alay'ın kahramanlıkları, Seyyid Onbaşı'nın gücü dillere destan oldu. İnsanlarımız genç liselilerle, tıbbiye öğrencileriyle gurur duydu. O yıl bazı liseler mezun veremedi.

100 yıl önce Çanakkale Savaşları Mustafa Kemal gibi bir kahramanı ortaya çıkardı. Türk Milleti'nin ulus olma bilinci bu savaşlarda doruk noktasına ulaştı. Mustafa Kemal savaşların seyrini değiştirdi; cesareti, azmi dillere destan oldu. Ve sonunda yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldı.

100 yıl önce düşman askeri nereye gideceğini biliyordu, ancak kiminle savaşacağını belli ki bilmiyordu. Türk insanının kahramanlığı onlara iyi anlatılmamıştı. Çanakkale Boğazı'nı hemen geçmek isteyen düşman beklemediği bir hüsranla karşılattı; Kanlı Sırtt'ta, Seddülbahir'de v.d. bölgelerde kanlı çarpışmalar oldu. Sonunda İstanbul kapıları onlara kapatıldı.

100 yıl önce Osmanlı'nın elinde kalan son topraklar olan Balkanlar'dan da binlerce insanımız vatanları için hiç düşünmeden canlarını feda ettiler. Gümülcine'den, İskeçe'den, Dedeağaç'tan, Dimetoka'dan, Kırcaali'den, Koşukavak'tan, Prizren'den, Üsküp'ten v.d. bölgelerden de kınalı kuzular Çanakkale'ye koştular, düşmana geçit vermediler. Onların birçoğu şehitlik mertebesine ererek Allah'ın sevgili kulları arasında yer aldılar, Hz. Peygamber'e komşu oldular.

100 yıl önce analar kınalı kuzularını bu vatan için feda ettiler. Yaklaşık 250 bin insanımız son nefesini bu topraklar için soludu. Bir o kadar insan da düşman tarafından yok oldu.


100 yıl önce, 100 yıl sonrasını bizlere sunan bu fedakâr, cefakar insanlarımız 1000 yıl geçse de unutulmayacak; Çanakkale ruhu ilelebet yaşayacaktır.

100 yıl önce hayatını kaybeden kahramanlarımızı bir kez daha minnetle anıyor ve ruhları şad olsun diyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI