SOYKIRIM ÜSTADI ERMENİLER BAŞROLDE...Çarşamba, 06 Kasım 2013

SOYKIRIM ÜSTADI ERMENİLER BAŞROLDE…K HaberErmenilerin soykırım konusundaki uzmanlıkları ve "üstad" olarak nitelendirilebilecek derecedeki "uygulama zenginlikleri" kendisini Bulgaristan-Ermenistan Dünya Kupası Grup Elemelerinde de gösterdi.

Dünya Kupası Elemeleri B Grubu maçında 11 Ekim 2013 tarihinde Ermenistan ile deplasmanda karşılaşan Bulgaristan milli futbol takımına yönelik maç öncesi menfi gelişmeler ve maç esnasında yaşanan olaylar Bulgar toplumunun tepkisini çekti.

Maç öncesinde Ermeni taraftarlar, misafir Bulgaristan Milli Takımı'nın oyuncularını ve yöneticilerini, henüz havaalanında iken "Çingene-Çingeneler" tezahüratlarıyla karşıladı. Bulgar milli marşı çalınırken ıslıklarla "Çingeneler" sloganları atıldı. Ayrıca gerek stada giriş sırasında, gerekse maç boyunca aynı şekilde olumsuz ve kışkırtıcı tezahüratta bulunularak Bulgar oyuncular tahrik edildi.

Gelişmeler nedeniyle Erivan Vazgen Sargsyan Hanrapetakan Stadı'nda oynanan ve oldukça gergin bir ortamda cereyan eden karşılaşmada Ermenistan, 9 kişi kalan Bulgaristan Milli Takımını 2-1 yenerek, Bulgaristan'ın Dünya Kupası'na katılma ümidini sonlandırdı.

Ermenilerin sebep oldukları olumsuzluklara ilişkin, Bulgaristan'da yerel düzeyde yorum ve eylemler meydana geldi. Bazın basın yayın organların Filibe Belediye Meclis Üyelerini, Ermeniler tarafından yapılan saygısızca ve aşağılayıcı eylemi protesto etmeye davet etti.

Bulgarların kendilerini asimile etmeye çalıştığını belirten ve Filibe'de yaşayan Ermenilerin sözcüsü konumunda bulunan Ermenistan Fahri Konsolosu Ehiyazar Uzunyan ile Ermeni Kilisesi yönetimi tarafından, bahse konu gelişmeler sonucunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ermenistan Fahri Konsolosu Ehiyazar Uzunyan ve Kilise yöneticilerince, Erivan sokaklarında ve maç sırasında, yurttaşları tarafından yuhalanan Bulgaristan futbol milli takımını, Bulgaristan'ın onurunu ve ulusal haysiyetini korumak için tek söz bile edilmedi. Hatta Bulgaristan düşmanlığı gösterisinden kendilerini ayırt etmek için Filibeli Ermeniler tarafından bir Protesto Deklarasyonu bile yayınlanmadı.

Müsabaka süresince Erivan'da, "Bulgarlar-Çingeneler" diye bağırıldı, parmak işareti yapıldı. Milli marş; "Çingeneler, Çingeneler" haykırışları ile susturuldu. "I FUCK BULGARIA" yazılı t-shirtler ile Bulgaristan'ın haysiyeti rencide edildi. Bulgaristan'daki Ermeniler ise bu duruma karşı halen sessiz konumdalar.

Filibe Belediye Meclis üyeleri, meslektaşı Spas Gırnevski'nin oyunlarına kanıp, bir Belediye Meclisi'nin işi olmadığı halde "Ermeni Soykırımı'na Karşı Deklarasyon"u kabul etti. Ermenilerin nasıl haksızlığa uğradığını savundu, "soykırım"a uğrayarak yok edildiklerini dillendirdi ve Bulgaristan'ın asli unsuru Türkleri gücendirerek hiçe saydı.

Belediye Meclisi bu uygulamasıyla Filibe'deki Türkleri, İstanbul ve Bursa'daki kardeşleri önünde kötü durumda bıraktı. Bulgarlara asla "Bulgarlar-Çingeneler" şeklinde hitap etmeyen, küfür etmeyen Türkler gücendirildi. "Soykırım" masalını anlatan Ermenistan'da bize parmak işareti yapılırken Türkiye'de Bulgarlara her zaman dostluk eli uzatıldı.

Tüm bu yaşananlardan sonra, Filibe Belediye Meclisi'nde kabul edilen, "Ermeni Soykırımı'na Karşı Deklarasyon"unu iptal etmenin zamanı gelmedi mi?