YARDIM EDEMEZSEK, ENGEL DE OLMAYALIM!Salı, 26 Şubat 2013

YARDIM EDEMEZSEK, ENGEL DE OLMAYALIM!Sebahat NECİB"Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil!"
Ted Turner

Her geceyi gündüz, her gündüzü gece izlediği gibi, insan hayatı da inişli-çıkışlı bir yolculuktur. Bazen başarının ardından başarısızlık, başarısızlığın ardından da başarı gelebilir. Ama her başarısızlığının ardından insan ayaklarının üzerine daha sağlam basmalıdır. Unutmamalıdır ki, her gecenin ardından güneş doğar, fırtınanın ardından gün açar gökkuşağı çıkar.

Hayat yolunda ne kadar iyi insan varsa, bir o kadar da kötü insanların bulunması doğaldır. Çevremizdeki insanlara baktığımızda onlardan hangileri iyi ve hangileri kötü olduklarını pek çözemeyiz. Bazıları sana bir yol bulmanda yardımcı olur ama sonradan yollarını kapar. Bazıları ise bir yol açar ama yoldan çekilmez. Çok az kişiler vardır güvenebileceğin, tıpkı ailen gibi, sadece onlar sana yol bulur, yol açar ve gerekirse yoldan çekilir.

Her insan başarılı olmak ister, okulunda, işinde, hayatta. Çok büyük çaba gösterir, tırnaklarıyla kazır başarısını bazen. Küçük, küçük adımlar atarak çıkar başarı merdivenlerinden.

Başarı yolunda ilerlerken sana çelme atanlar çok olur, yolunu kapatmak isteyenler ve yoldan çekilmeyenler. Peki, ülkemizde gençlerin yolları açık mı? Üzücü ama bir gerçektir ki, o yollar taşlı. Ülkemizde başarılı genç kadrolar var olmasına rağmen yoldan çekilmeyenler hayli çoktur.

Buna örnek, bazı iş yerlerindeki kadrolara baktığımızda yaşlanmış ve işini eskisi gibi yapamayan insanlar görürüz. İş tecrübeleri çok büyüktür, fakat unutmamalıdırlar ki, bu dünyada hiç kimse kalıcı değildir. Bunları bilmelerine rağmen maalesef gençlere, o yollardaki taşlardan olmaya devam ederler.

Diğer bir örnek ise okullardaki kadrolar. Öğretmenlerimiz bizi eğitir, bize yardımcı olur ve doğru yolu bulmamızı sağlar. Peki, etrafımızdaki bazı okullara baktığımızda yine aynı sonuçla karşı karşıya geliriz. Emekliye ayrılmış ama yine de işine devam eden, genç kadrolara yol vermeyenler bulunuyor. Bu kişiler sana yol bulmanda yardımcı olur fakat o yoldan çekilmeyenlerdir. Çok az kişidir iyimser düşünen, o gençlerin de ilerde bir gün emekliye ayrılma hakkı vardır diyebilen.

Hayat yolunda bir takım insanlara da rastlanır ki, sana köstek olayım derken, destek olur. Tabi onlar sana destek olduklarının farkında olmazlar, yoluna köstek olurum sanırlar. Toplumda onlara çok sık rastlanır. Birinin başarısını kıskanıp engel olma çabasında olurlar, fakat attıkları taşlar meyve veren ağacın meyvelerini daha çabuk toplanmasını sağlar.

İşte bu hayatın inişleri ve çıkışlarının bir göstergesi. İlk olarak başarı merdivenlerinde ilerlersin ama ayağına takılan taşlar yüzünden hayatın inişini de yaşarsın.

İnsan ya kendi ayaklarının üzerinde durabilmeli, ya da başkalarının kendi ayakları üzerinde durmasına yardım etmeli. Eğer ki, hiçbirini yapamıyorsa, kimsenin ayakları üzerinde durmasına dolaylı veya direkt yoldan engellememeli.

Güzel bir dünya ve iyi bir gelecek için ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil!

YAZARIN DİĞER YAZILARI