Yeni yılınız mutluluk dolu, aşureniz kutlu olsunCuma, 23 Kasım 2012

Yeni yılınız mutluluk dolu, aşureniz kutlu olsunBeyhan MEHMETDeğerli Dostlar!
Hac mevsiminin sona ermesiyle (Zilkade, Zilhicce), Muharrem ayı başlar. Yani yılbaşıdır Muharrem ayı Hicri takvime göre, 1434. yılımızı kutladık henüz günler öncesinde .

Hicri takvim: Hz. Peygamber'in (s.a.s) Mekke'den Medine'ye Hicreti esas alınarak, Hz. Ömer'in hilafeti döneminde, bir dönüm noktası olarak addedildi ve böylelikle Müslümanların hicri takvimi - kameri (Ay) aylara göre oluşturuldu.

Muharrem ayının 10. günü, aşuredir. Miladi takvime göre 24.11.12- cumartesi günü.

Bu günün anısına Kırcaali ve Osmangazi belediye başkanlarımız aşure ikramında bulunacaklar.

Medine Yahudileri aşure günü oruç tutarlardı. Hz. Peygamber sebebini sorduğunda, cevaben kendilerine "Hz. Musa ve iman edenlerin, zalim ve kendisini ilah ilan etmiş Firavun' dan kurtuldukları gün olması hasebiyle" Allah'a hamd (teşekkür) olarak oruç tuttuklarını bildirdiler. Peygamberimiz ben kardeşim Musa'ya daha yakınım, dolayısıyla bizim de oruç tutmamız lazım gelir cevabını verdiler. Ve ilave ettiler. Muharremin 10. Günü aşure orucunu tutmanızı tavsiye ederim, ancak 10. Gününe ilaveten, Muharem'in 9. veya 11. Gününde de oruç tutmamız isabetli olacaktır. (bir gün öncesinde veya bir gün sonrasında).

Aşure kavramı Arapçadır, karşılığı 10'dur. Aşure kavramıyla ilgili değişik görüşler vardır. İkisiyle iktifa edelim inşallah:

Muharrem ayının 10. günü olmasından dolayıdır.
Hz. Nuh (a.s.) ve iman edenler kurtulduklarında, kalan erzaklarla bir aş yaptılar. 10 çeşit iyicekten yapılmasından dolayı aşure kavramı oradan kaldı, görüşü.

Tarih sayfalarında Muharrem ayının 10. gününde olağan büyük olaylar vuku buldu
Mevlam inananları sıkıntılardan, hastalıklardan, zulümlerden ....kurtardı! Bu olaylardan bazılarını zikredelim:

1.Hz. Âdem'in (a.s.) Tövbesinin kabulü,

2. Hz. Nuh(a.s.) iman edenleriyle birlikte inşaa ettikleri gemiyle, inanmayanların helak olduğu tufan sonrasında Cudi dağına emniyetle ulaşmaları,

3. Hz. Musa (a.s.) iman edenlerle birlikte Kızıldenizine ulaştığında, Yüce Allah lütfuyla denizi ikiye böldü, onlar denizden güvenle yürüdüler, takipçileri Firavun ve askerleri denizde boğuldular,

4. Hırs ve Haset duygusuyla kardeşleri tarafından kuyuya atılan Yusuf'un (a.s.)kurtulması,

5. Gemiden atılan, atılınca Balina balığı tarafından yutulan Yunus (a.s.) Kurtulması,

6. Farklı Yıllarda: Hz. İsa'nın ve Hz. İsmail'in dünyaya teşrif ettikleri (doğudukları) tarihtir aşure.

7. 17 yıl yatağında hasta yatan Eyyub (a.s.)'ın şifa bulması....

Bu ve benzeri güzel olayların vuku bulmasıyla bereber, esefle ve hüzünle ifade etmemiz gereken bir de Kerbela olayı var. Peygamberimiz'in (s.a.s) torunu Hz. Hüseyin ve ailesinden 70 kişinin şehit edildiği Kerbela faciası...

Mevlam Zalimlerin Zulmünden, hasetçilerin hasetlerinden, provakasyoncuların planlarından, edepsizlerin iftiralarından Ümmeti Muhammed'i muhafaza eylesin.
Aşureyi bütün insanlığın güven, huzur ve refahına vesile eylesin. (amin)
Bu duygu ve düşüncelerle
Saygılar sunuyor, sizlere hayırlar güzellikler diliyorum

Beyhan Mehmet
Kırcaali Müftüsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI