Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla etnik gerilim artmaktaPazartesi, 17 Ağustos 2015

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla etnik gerilim artmakta Sebahat NECİBYerel seçimlerin yaklaşmasıyla Kırcaali'de gerginlikler hızla ilerlemekte. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Kırcaali İl Başkanı Georgi Küçükov, yerel seçimleri etkilemek adına büyük çabalarda bulunmakta.

Daha birkaç ay önce basında büyük yankı uyandıran anaokullarında gıda ürünlerinin kalitesi ve fiyatlarının denetlenmesini talep eden Küçükov, iddiası üzere tüm ilçedeki anaokulları denetlenmişti. Belediye tarafından kurulan komisyonun gıda ürünlerinin kalitesi ve fiyatlarını denetlediğini ve tutarsızlık tespit edilmediği belirtildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Hasan Azis, yapılan bu iddia ve çirkin saldırıların tam da yerel seçimlerin yaklaşmasıyla yapıldığının altını çizmişti.

BSP İl Başkanı Küçükov daha sonra Kırcaali Belediye Başkanı adaylığı için Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) adayına karşı tüm partilerin tek kişi üzerinde birleşme çağrısında bulundu. BSP Kırcaali teşkilatı belediye başkanlığını kazanmak için tüm partilerin HÖH adayına karşı birleşmelerinin şart olduğunu her zaman öne sürdü.

Daha sonra BSP İl Başkanı Georgi Küçükov, 9 Meclis Üyesinin imzasıyla Kırcaali şehrinin ayrı bir belediye oluşturmasına ilişkin referandum yapılması teklifini yerel meclise sundu. Kırcaali Meclisi'nin oturumunda yapılan oylamada BSP'nin Kırcaali şehrinin ayrı bir belediye oluşturmasına ilişkin referandum yapılması teklifi çoğunluğa sahip HÖH Meclis Üyelerinin oylarıyla reddedildi. Belediye Başkanı Hasan Azis'in ifadelerine göre son aylarda ilçede BSP tarafından asabi bir aktiflik gözleniyor. Hasan Azis, "Asırlık partinin yönetimi, Kırcaali ayrı bir belediye oluştursa bile yerel seçimleri kaybedeceğinin bilincinde olduğu halde her ne pahasına olursa olsun belediye başkanının isminin Hasan olmamasını ısrar ediyor" diye belirtti.

Hızını alamayan Bulgaristan Sosyalist Partisi Kırcaali İl Başkanı Georgi Küçükov bir bildirge ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in kültür derneklerine çifte standart uyguladığını belirtti. Yapılan açıklamada, Kırcaali'de Rodopski Far kültür merkezinin faaliyet sürdürdüğü binanın bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğu ve bu yüzden İş Teftişi tarafından kapatıldığı bildiriliyor. Bildirgede Küçükov, kültür merkezlerine çifte standart uyguladığını öne sürerek, Ömer Lütfi Kültür Derneğini örnek gösteriyor. BSP İl Başkanı, "Bir Bulgar Kültür Merkezinin bu duruma gelmesine göz yumamayız. Orada gençlerimiz Bulgar kültürünü yaşatmakta. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e seslenerek, Kırcaali'de kültür merkezlerine çifte standart uygulandığını belirtmek istiyorum. Bir Ömer Lütfi Derneğine bakalım, bir de Rodopski Far Derneğine. (Ömer Lütfi Derneğine yapılan maddi destekler sonucu, dernek en lüks donanıma sahip oldu.) Bu karşılaştırmadan pek çok soru ortaya çıkarılabilir. Umarım Belediye Başkanı bu sorunu gizleyerek, önemsiz hale getirmez " dedi.

BSP İl Başkanı Georgi Küçükov, yaptığı açıklamada ilde etnik gerilim yaratmak uğruna kültür merkezlerini siyasi hedeflerine alet ederek, toplumsal bölünme etkisi sağladı.

Bilindiği gibi Türkiye'deki en büyük muhalefet partilerden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) , Bulgaristan Sosyalist Partisi ile yakın bağlantıları olan sosyal demokrat bir parti ve birkaç yıldan beri Bulgar ile Türk sosyalistleri arasında aktif temaslar gerçekleştirilmektedir. Buna rağmen Bulgaristan Sosyalist partisi Türk ve Bulgar ayrımı yaparak, etnik gerilim yaratmakta ve kültür ile siyaset yapmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI