YIL YENİ AMA...Salı, 04 Ocak 2011

YIL YENİ AMA...Fevzi EHLİMANYine geride bıraktık koskoca bir yılı. Her ne kadar koskoca bir yıl desek de yıllar göz açıp kapayana kadar gelip geçiyor. Bu yılı da kutlamalarla, eğlencelerle ve partilerle uğurladık. Her yıl olduğu gibi. Peki, yeni yıla neden bu kadar fazla önem veriyoruz acaba? Aslında cevabı o kadar da zor değil. Genellikle Yılbaşını nasıl geçirirsek bütün yılımızın da o şekilde geçeceğini düşünürüz. Bu yüzden de elimizden geldiği kadar Yılbaşı gecesini eğlenerek ve neşeli bir şekilde geçiririz. Tabi ki bu da bedava olmuyor. Yılbaşı için bir sürü harcamalar yapıyoruz. Aslında düşündüğümüzde bu kadar fazla zahmet etmenin gereksiz olduğunun farkına çok rahat varabiliriz. İsterseniz hep birlikte biraz düşünelim.
Hani diyoruz ya yılbaşı akşamı nasıl geçerse bütün bir yılımız da öyle geçer. Gece yıl aynı şeyi düşünerek kutlamalar, eğlenceler düzenledik, fakat inanıyorum ki hiç kimse bu yılın mükemmel geçtiğini söylemez. E tabi ki istisnalar olabilir. Örneğin geçen yılbaşı sağlık diledik bu yıl doktorların protestoları ve hastanelerdeki sorunlar çıktı karşımıza. Geçen yılbaşında bol bol para diledik. Peki sonuç? Ekonomik kriz. Gerçi biz Bulgaristan vatandaşları yıllardır kriz ile yaşamayı öğrensek de bu yıl biraz daha fazla etkilendik. Daha birçok şey sayabiliriz aslında, ama asıl sonuca gelmek istiyorum.
Bilindiği üzere bu yılbaşı olayı biz Türklerin ne dininde ne de kültüründe vardır, fakat biz bunu da bir yerlerden çalıp hayatımıza monte etmişiz. Belki de bu yüzden olsa gerek pek de bize mutluluk getirmiyor. Sizlere yakınlarda meydana gelen bazı olayları bildirmek istiyorum. Bazı gençler eğlenmek için gittikleri mekanlarda kavgalara karışıyorlar ve başları belaya giriyor. Eğlenmek için gittikleri yerlerden zararla dönüyorlar. Hatta ailesi yılbaşı kutlamasına gitmesine izin vermediği için intihar eden gençlerimize şahit olmaya başladık. Peki ya yeni yılda sağa sola ateş eden magandalara ne demeli. Yılbaşı bize tehlike ve israftan başka bir şey getirmiyor. En iyisi biz kendi geleneklerimize göre hareket edelim ve yılbaşı olayına aşırı önem vermeyelim.
Unutmayalım ki sağlık ve mutluluk olunca her zaman kutlama yapılabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI