Aşılı emeklilere tek seferlik 75 leva teşvik verilecekCuma, 31 Aralık 2021

Aşılı emeklilere tek seferlik 75 leva teşvik verilecek

Hükümet, Covid-19'a karşı aşılamayı teşvik etmek için devlet sosyal güvenlik sistemi bütçesinden 100 milyon leva sağladı. Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) bu fonlarla ilk doz aşı olmuş, aşılama sürecini tamamlanmış veya ek (takviye) dozu almış tüm emeklilerin emekli maaşlarıyla birlikte bir kereliğine mahsus 75 leva ek ödeme yapacak.

31 Aralık 2021 tarihine kadar aşı sürecini tamamlayanlar, gelecek yıl şubat ayı emekli maaşlarıyla birlikte ek ödeme alacaklar. 1 Ocak - 30 Haziran 2022 arasındaki dönemde tam aşılanan veya ek (takviye) doz aşı alan emekliler de bir defaya mahsus olmak üzere 75 leva ek ödeme alacaklar. 1-30 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında ilk doz aşı olan emeklilere de aynı miktarda mali teşvik verilecek.

Emeklilerin bu ödemeyi almak için başvuru yapmaları veya devlet kurumlarına yeşil sertifika veya diğer sağlık belgeleri göndermeleri gerekmiyor. Bir defaya mahsus ek ödemeye hak kazanan emeklilere ilişkin bilgiler, NOİ ile Sağlık Bakanlığı arasında her ay resmen değiş tokuş edilecektir. Emekli maaşlarıyla birlikte ek ödemeler, NOİ’nin hak sahipleri hakkında bilgi aldığı ayı takip eden ay içinde yapılacak.  


DİĞER HABERLER