Başmüftülük heyeti, Gelibolu Mevlevihane’sinde Şeb-i Arus törenine katıldıÇarşamba, 29 Aralık 2021

Başmüftülük heyeti, Gelibolu Mevlevihane’sinde Şeb-i Arus törenine katıldı

Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet ile Sofya ve Ruse (Rusçuk) bölge müftüleri Beyhan Mehmet ve Yücel Hüsnü, büyük düşünür, şair, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 748'incı vuslat yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Arus törenine katıldılar.

Mevlana Öğretisini ve Gelibolu Mevlevihane’sini Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından Mevlana Celaleddin Rumi'nin 748’inci vuslat yıl dönümü nedeniyle Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yer alan Mevlevihane’sinde ‘10’uncu Uluslararası Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor’ etkinlikleri düzenlendi. Dernek, Gelibolu şehrinde bulunan dünyanın en büyük Mevlevihane’sinin bakımına ve korunmasına özen göstermektedir.

Programın konukları arasında siyasi şahsiyetlerin yanı sıra Yunanistan, Kosova, Karadağ ve Bosna-Hersek'teki dini, kültürel ve eğitim kurumlarının temsilcileri de vardı.

Gelibolu Mevlevihane’sinde düzenlenen törende geleneksel tasavvuf ilahileri ve derviş dansı olarak bilinen Sema ayini yapıldı.

Programın resmi açılışında Yüksek İslam Şurası Başkanı hazır bulunanları selamladı. Vedat Ahmet, Bulgaristan'daki Müslümanların anavatanımız Türkiye ile ilgili sıcak duygularını dile getirerek, büyük Müslüman filozof ve şairin mesajlarına büyük önem verdiğimizi söyledi.

27 ve 28 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Başmüftülük temsilcileri çeşitli etkinliklerde yer aldı.

Onlar, Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale yakınlarında yaşanan muharebelerle ilgili tarihi yerleri ziyaret etti. Savaşta ölenler arasında Bulgaristan'dan Müslümanlar ve Türkler de bulunuyor.

Heyet, AK Parti Çanakkale Milletvekili Julide İskenderoğlu ve Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile görüştü. Başmüftülük temsilcileri, Valiyi etkinliğe verdiği destekten dolayı tebrik ederek, Sofya'da da benzer bir tasavvuf programının düzenlenmesi için iş birliği teklifinde bulundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER