Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün yeni yıl mesajıCuma, 31 Aralık 2021

Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün yeni yıl mesajı

“Bulgaristan’da yaşayan saygıdeğer vatandaşlarım,

Sevgili soydaşlarım,

Kıymetli Bulgaristan vatandaşları,

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi olarak sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Sofya’daki görevimin ikinci yılını geride bırakırken, 2021 yılını kısaca yad etmek ve yeni yılınızı kutlamak isterim.

Covid-19 salgınıyla mücadelede katedilen mesafe ve aşılar sayesinde 2021 yılında nispeten daha rahat hareket edebildik. İmkanlar dahilinde Büyükelçilikteki ekibimle birlikte Bulgaristan’ın farklı yörelerini ziyaret ederek, soydaşlarımızla ve dostlarımızla biraraya gelme fırsatı bulduk.

Ancak maalesef 2021 yılında da Covid-19 kaynaklı can kayıplarımız devam etti. Bu vesileyle yakınlarını kaybeden bütün kardeşlerimize taziye dileklerimi iletiyor, ailelerine sabırlar diliyorum.

Salgının başından bu yana Bulgaristan’la sınır kapılarımız devamlı açık kaldı, vatandaşlarımızın transit geçişlerinin ve tedarik zincirinin aksamasına asla izin vermedik.

Avrupa ülkelerinde yaşayan ve salgın dolayısıyla 2020 yılında Türkiye’ye ziyaretlerini erteleyen vatandaşlarımızın 2021 yılı yazında özellikle tatil dönemlerinde ülkemize seyahat etmeye başlamalarıyla, Bulgaristan’daki sınır kapılarından rekor sayıda geçişler yaşanmıştır. Bu trafik son bulana kadar Sırbistan tarafında Türk polisi, Bulgaristan tarafında Türk Kızılayı, Bulgaristan Kızılhaçı’yla birlikte vatandaşlarımıza hizmet sundular. Keza 2021 yılında ülkemizin Avrupa’ya yönelik ihracatının artmasıyla yoğunlaşan TIR geçişlerinin hızlandırılmasını Bulgaristan makamlarıyla yakın diyalog ve karşılıklı anlayış birliği temelinde sağlamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürdük.

Hayallerimizdeki kadar olmasa da, salgın şartları elverdiği ölçüde sosyal faaliyetler yapmaya gayret ettik ve bu faaliyetlerde soydaşlarımızın samimi heyecanını hissettik.

Türkiye ve Bulgaristan arasındaki dostluğun 2022 yılında her alanlarda gelişerek güçlenmeye devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Bu vesileyle sizleri yeniden selamlıyor; şahsım, ailem ve Büyükelçiliğimizdeki bütün mesai arkadaşlarım adına yeni yılınızı en içten dileklerle kutluyorum.”

Aylin SEKİZKÖK 

T.C. Sofya Büyükelçisi


DİĞER HABERLER