Gezi rehberlerini desteklemek için pilot proje geliştirildiPerşembe, 27 Ağustos 2020

Gezi rehberlerini desteklemek için pilot proje geliştirildiBaşbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, Bulgaristan Gezi Rehberler Derneği, Bulgaristan Gezi Rehberleri Birliği, Güneydoğu Gezi Rehberleri Birliği Vanya Raykova Burgaz Şubesi'nin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, "Yenilikçilik ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında gezi rehberlerini desteklemek üzere pilot proje geliştiriyoruz. Avrupa Birliği (AB) fonu tarafından lisanslı rehberlere tazminat ödemek üzere yaklaşık 3 milyon leva ayrılacak. Turizm Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 1500 kişi söz konusu" diye bildirdi. Görüşmede Ekonomi Bakan Yardımcısı Stamen Yanev de hazır bulundu.

Başbakan Yardımcısı, "Destek verme yöntemleri ve katılım kriterleri önümüzdeki günlerde belirlenecek" diye belirtti. Tüm başvuru koşullarının belirlenmesi ve projenin Yenilikçilik ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı Yönetim Makamı tarafından onaylanmasının ardından destek projesine ilişkin bilgilerin bakanlığın kurumsal sitesinden edinilebileceğini ifade eden Bakan Nikolova, "Mümkün olduğunca hızlı çalışacağız ve projenin uygulanmasına kısa sürede başlanmasını bekliyoruz" diye kanaat getirdi.

Başbakan Yardımcısı, bu pilot projenin uygulanabilmesi için Ekonomi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın anlayış gösterip hızlı tepki vermesinden dolayı teşekkür etti. Nikolova, yalnızca turizm sektörünün COVID 19'un neden olduğu salgından en çok etkilenen sektör olduğu için değil, aynı zamanda endüstriyi desteklemek için getirilen bazı önlemlerin kapsamına girmediği için de turist rehberlerine mali destek verilmesine ihtiyaç duyulduğunu yineledi.

Gezi rehberlerinin meslek örgütlerinin temsilcileri, gösterilen çabaların yanı sıra sorunlarına uygulanabilir bir çözüm bulunması için gerekli tepki verilmesinden dolayı hükümet yetkililerine teşekkür ettiler.


DİĞER HABERLER