İlhan Küçük: Kuzey Makedonya'da Avrupa yanlısı bir hükümet kurulduPazartesi, 31 Ağustos 2020

İlhan Küçük: Kuzey Makedonya'da Avrupa yanlısı bir hükümet kurulduAvrupa Parlamentosu'nun Kuzey Makedonya Cumhuriyeti daimi raportörü olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/ Renew Europe (Avrupa'yı Yenile) AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, dün Parlamento tarafından onaylanan ülkede yeni hükümetin kurulmasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Küçük'ün ifadesine göre, ülkenin reformlara devam etmek için siyasi istikrara ve AB'ye katılım için bir yol haritası hazırlamak için Avrupa yanlısı bir hükümete ihtiyacı var.

Avrupa Parlamentosu'nun Kuzey Makedonya daimi raportörü, "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, küresel bir salgının yaşandığı son derece zor bir durumda adil ve meşru seçimler yaptı. Pek çok beklentinin aksine ülke, kısa sürede yeni bir hükümet kurulması yönünde koalisyon anlaşması yaparak en iyi şekilde cevap verdi.

Zaev'in reformları sürdürmek için Bulgaristan ile iyi komşuluk anlaşmalarına ve Yunanistan ile Prespa Anlaşması'na bağlılık vurgusu yaptığını vurgulamadan geçemeyiz. Açıkça Avrupa yanlısı olan Üsküp'teki yeni hükümet, artık Kuzey Makedonya'nın son yıllarda kaydettiği ilerlemeyi sürdürmek için tüm araçlara sahip. Yeni hükümetin ilk görevlerinden birinin, ülkede geniş bir siyasi fikir birliğine dayalı AB'ye katılım için yol haritası hazırlamak olduğuna inanıyorum. Bu arada AB Konseyi'nin, ilk hükümetler arası konferansı bir an önce toplayabilmek için müzakere çerçeve metninin nihai şeklini kabul etmesi gerekiyor" diye kaydetti.

HÖH'ün Avrupa Parlamentosu delegasyonunun da bir parçası olduğu Renew Europe Grubu, Batı Balkanlar ve özellikle Kuzey Makedonya'nın AB perspektifine güçlü desteğini defalarca ifade etti.

Renew Europe Grubu Başkanı Dacian Ciolos (PLUS Partisi, Romanya) konuyla ilgili şöyle bir yorumda bulundu: "Hükümetin, tüm paydaşları açık ve şeffaf bir şekilde dahil ederek sürecin toplum üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olmasını sağlayarak katılım müzakerelerin devam edeceği yönünde taahhüt vereceğine inanıyorum"


DİĞER HABERLER