KÜÇÜK BİR ADIMIN ARDINDAKİ BÜYÜK TECRÜBEÇarşamba, 23 Mayıs 2007

KÜÇÜK BİR ADIMIN ARDINDAKİ BÜYÜK TECRÜBENahit DOĞUGeçtiğimiz Pazar akşamı seçimlerden sonra başkent Sofya'daki Ulusal Kültür Sarayında uluslararası basın merkezinde ilk üçe yükselen partilerin liderleri basın toplantısı düzenlenmesi gerekiyor.
Kazanılan oy oranlarının birbirine çok yakın olması nedeniyle kimin birinci parti konumuna yükseldiğine tam karar verilemiyor. Kesin olmayan sonuçlar göz önünde bulundurularak Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi birinci ilan ediliyor.

Dolayısıyla ilk basın toplantısını Ahmet Doğan'ın yapması gerekiyor. Doğan, bundan vazgeçerek sırasını BSP lideri Sergey Stanişev'e veriyor. İlk olarak medya mensuplarının önüne de Stanişev çıkıyor.

Aslında çok küçük bir jest olarak görülebilir Doğan'ın sırasını Stanişev'e vermesi. Ancak çok küçük olarak algılanabilecek bu hareketin ardında büyük bir siyasetçinin tecrübesi ve siyaset yaptığı alanı çok iyi tanıması yatıyor.

Haklı olarak ilk basın toplantısını Doğan'ın düzenlemesi gerekiyor ama bazı hakların yeri ve zamanı uygun değilse, kullanılmamasının daha iyi olduğunu gösteriyor Ahmet Doğan. Bu bir tecrübedir, siyasi çıkar alanını iyi tanımaktır ve kısıtlı zamanda doğru kararı bulabilmektir...

Ertesi gün, kesin sonuçlar açıklandığında Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin alınan oylara göre üçüncü sırada olduğu anlaşıldı. Ancak Ahmet Doğan'ın partisi ilk sırayı daha akşamdan kazanmıştı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI