MADONNA, PAPAZLAR VE OYUN BITTI...



Pazartesi, 31 Ağustos 2009

MADONNA, PAPAZLAR VE OYUN BITTI…Nahit DOĞUYeni albümünün tanıtım turnesinin Romanya konseri sırasında yuhalanan Madonna Bulgaristan'da da aynı şekilde karşılanacak mı? Dünya basını Madonna'nın Sofya konseri öncesinde bu soruya cevap aradı. Şarkıcının yuhalanıp yuhalanmayacağı tahmin edilmeye çalışılırken Bulgar Kilisesi, Madonna ülkeye gelmeden önce kamuoyuna çağrıda bulunarak konsere gitmeyin dedi. Ülkenin resmi haber ajansı aracılığyla bir bildiri yayan Bulgar Otodoks Kilisesi yönetimi, Yahya Peygamber'in anıldığı güne rast gelen Madonna'nın konserine karşı olduğunu belirtti. Bildiride, Madonna'nın konser vereceği 29 Ağustos'ta Bulgaristan'daki Hıristiyanların oruç tutarak, dünyevi zevklerden uzak durduğu hatırlatıldı. Ancak kilisenin çağrısına internette az sayıdaki dini forumların üyelerinden başkası aldırış etmedi. Avrupa'nın en yoksul ülkesi Bulgaistan'da 100 ile 200 YTL arasında satışa sunulan biletlerin büyük bir bölümü daha günler öncesinden tükendi ve Madonna'yı Sofya'da 50 bin kişi izledi.
Şöhreti azaldığı için dini kullandığını iddia edenler ne kadar haklı tartışılır fakat protestoyla karşılanmamasında komunist dönemde insanların dini duygularının silinmiş olmasının önemli payı olduğu tartışma götürmez. Dahası 20 yıldır süren demokratik sürece ‘geçiş' yıllarında kilise, kendi içinde bir uzlaşma sağlayamadı.
Komünist dönemin din alanında yaratttığı boşluk ve bu boşluğu da ateizmle doldurma harekatının izleri ülkede hala çok belirgin. Kilise de eski totaliter rejimin idaresi sırasında beyinlerdeki dini duyguların silinmişliğini canlandırmak için etkili faaliyet gösteremiyor. Kilisenin işleriyle yakından ilgilenen uzmanlar, şaşırılacak bir durumun sözkonusu olmadığını söylüyor. Kilise mensupları bu ülkede yaşıyor ve bu ülkede yetişen insanlar diyor. Dolayısıyla toplumun bir parçası durumundalar. Kısacası papazlar için ‘hancısı nasılsa yolcusu da öyle' demeye getiriyorlar.
Madonna yuhalanmayı hak ediyor mu sorusuna cevap aramak akıllıca olmasa gerek. Şarkı söyleyemediği gerçeğini olağanüstü şov organizasyonlarıyla ve dini kullanma becerisiyle buharşaştırabiliyor.
Museviliğin mistik özü olduğu belirtilen Kabala (Kabbalah) müridi Madonna.
Sofya'daki konseri sırasında yine dini kullanarak şarkı söylediği bir anda sahne arkasındaki panodan çeşitli dinlerin kutsal kitaplarından bölümler okuttu. Tabi ki, aynı panolardan kendi dini anlayışı ile ilgili mesajlar da gönderdi, sesinden çok ışık ve ses gösterisinden etkilenen binlerce hayranına.
Konserin sonunda Madonna bir anda kayboldu ve sahneye Game Over (Oyun bitti) yazısı geldi. O anda binlerce hayranı bir oyunun bitişine üzüldü. Kimse papazların konsere gitmeyin çağrısını hatırlamadı bile. Zaten papazlara kulak verselerdi oyun bitmeyecekti çünkü zaten başlamış olmayacaktı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI