BULGARİSTAN VATANDAŞI OLMANIN ŞARTLARIPazartesi, 19 Mart 2007

BULGARİSTAN VATANDAŞI OLMANIN ŞARTLARIMüzekki AHMETBulgaristan Parlamentosu, Mayıs ayı içinde yapılacak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçiminde Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmalarını engellemek için muhalefet partileri tarafından hazırlanan yasa tasarısı değişikliğini kabul etti.

Yasa tasarısı değişikliği her ne kadar hükümete muhalefet partiler tarafından hazırlandıysa da oylama adeta HÖH'e muhalif görünümünü verdi.

Çelişkiler ülkesi Bulgaristan'da bir yandan zorunlu oy kullanılması gündeme getirilirken bir yandan da Avrupa Birliği ülkeleri dışında, özellikle Türkiye'de ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanması yasa ile engellendi. Bulgaristan vatandaşı olarak kabul görmek için illaki AB ülkelerinden birinde ikamet etmek gerekiyor. Yoksa vatandaş yerine konmuyorsun, daha doğrusu vatandaş değilsin. Aslında amaç Türk asıllıların oy kullanmasını engellemek. Bu etnik ayırımcılık değil de nedir? Artık Avrupalı olduğunu iddia eden bir ülkeye bu tür bölücü davranışlar hiç yakışmıyor. Cumhurbaşkanı seçiminde yana yakıla oy avcılığı yapanlar, kıvrananlar aradan pek fazla zaman geçmeden, yani ülkede köklü bir değişiklik yokken insan haklarını ihlal eden bir yasa tasarısına evet oyu verebiliyorlar. Türkiye'de ikamet edenler Cumhurbaşkanı seçimlerinde Bulgaristan vatandaşı olarak kabul görüyorlar, Cumhurbaşkanı seçimi istedikleri gibi sonuçlanınca vatandaşlık da bitiyor. Çünkü o zaman rakip, Irkçı olarak lanse ettikleri Ataka Lideri Volen Siderov idi. Şimdi aynı kişi artık ırkçı değil birden milliyetçi oldu.

Bulgaristan hem en fakir ülke, hem de en ırkçı ülke olarak ve bu zihniyetiyle Avrupa Birliğine hiç yakışmıyor.

Bundan sonra Bulgaristan'daki Türkleri zor günler bekliyor. Türkiye'de oturanları bir yasayla ekarte ettiler, sıra Bulgaristan'da yaşayanlara geldi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI