KKTC'nin İlk Otomobili ‘'Günsel'' Yola Çıktı... (Sessizliği Sür)Çarşamba, 26 Şubat 2020

KKTC’nin İlk Otomobili ‘’Günsel’’ Yola Çıktı… (Sessizliği Sür)Gökhan GÜLERKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin(KKTC) ilk yerli ve milli elektrikli otomobili olarak kabul edilen Günsel'in tanıtımı geçtiğimiz hafta sonu kalabalık davetliler huzurunda yapıldı. Günsel'in tanıtımı bizzat Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel tarafından yapıldı. İrfan S. Günsel, tanıtımda yaptığı konuşmasında babası Dr. Suat Günsel'in hayalini gerçekleştirdiklerini ifade etti...

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, KKTC'nin yerli ve elektrikli otomobili "GÜNSEL"in ilk modeli "B9" ile ikinci modeli SUV tipi "J9"un tanıtımları 20 Şubat 2020 günü gerçekleştirildi...

KKTC Başbakanı, UBP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, yerli otomobil "GÜNSEL"in tanıtımında yaptığı konuşmada, "KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz. Bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum" dedi.

Günsel modelleri tüm dünyada yıllık 56 milyon adede ulaşacak olan elektrikli araç pazarında yer almayı planlıyor. Günsel'in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni otomobil ihracatçısı ülkelerden biri haline dönüştürecek olması ülke ekonomisi için büyük bir fırsat olarak değerlendirilmekte. Günsel bir yandan yurtdışına ihraç edeceği otomobillerle KKTC'ye büyük miktarda ihracat geliri sağlayacağı gibi, yurtiçinde kullanılan Günsel otomobillerinin sağlayacağı yakıt tasarrufu ithal edilen akaryakıt miktarını büyük ölçüde azaltacak.

Bu vesileyle Günsel, KKTC ekonomisine çift yönlü bir katkı sağlayarak dış ticaret açığını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip görünüyor. Yaratacağı ihracat geliri, kurulmasına ön ayak olacağı otomotiv yan sanayinin oluşturacağı ekonomi ve sağlanacak istihdam Günsel'i KKTC ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden biri haline getirecek.

YDÜ bünyesinde 100'ün üzerinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle ürettiği Günsel B9'un üretimi için şu ana kadar 28 ülkeden 800'ün üzerinde tedarikçi ile anlaşma imzalanmış.

Günsel'in ilk modeli olan B9 KKTC'nin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretildi. Tanıtıma katılanlar tarafından Günsel B9'un tasarım ve iç dizaynları büyük bir beğeni topladı.

Uluslararası alandaki enerji uzmanları önümüzdeki 10/15 yıl içinde dünyanın hiçbir yerinde benzin ya da dizel (fosil) yakıtlı hiçbir araba, otobüs ya da kamyon kalmayacağını ifade ederek, insanların fosil yakıtlı araçları kullanmaktan 10 kat daha ucuz, marjinal yakıt maliyeti olmayan ve ömürleri 1,5 milyon km olması öngörülen elektrikli araçlara kitlesel bir şekilde geçecekleri yönde diye bilimsel makaleler yazarak yayınlamaktadırlar.

KKTC'nin ilk elektrikli otomobili olarak üretilen Günsel, geliştirilen bataryası ile 350 km'yi tek şarjda gidebiliyor. Günsel'in aküsü bugün ki elektrik fiyatı ile 17,4 TL karşılığında doldurulabiliyor. Günsel, buna göre 100 KM' de 4,9 TL yakıt tüketimi gerçekleştirmiş olacak.

Sınıfındaki araçlara göre %80'in üzerinde tasarruf sağlayacak olan GÜNSEL, performansıyla da dikkat çekmektedir. 160 beygire eşdeğer 120 kW elektrik motoru ile 0'dan 100 km'ye 8 saniyede ulaşmaktadır. Ev, işyeri vb yerlerdeki elektrik noktalarında 7 saatte, standart şarj ünitelerinde ise 2 saatte şarj olabilen Günsel, kendi şarj istasyonunda ise sadece 30 dakikada tam şarj olabilecek.

GÜNSEL, "Yenilikçi, verimli ve zarif" olarak belirlenen sloganı desteklercesine otomotiv sektöründe geleceğin teknolojisi olan elektrik enerjisini kullanmaktadır. Tasarımında Kıbrıs'ın simgesi Muflon'dan esinlenilen GÜNSEL B9, Muflon gibi zarif ve güçlü hatlara sahip, modern ve özgür bir şekilde tasarlandığı ifade edildi.

GÜNSEL'in ilk 1000 adetinin üretileceği tesis KKTC ekonomisi için bir çok potansiyeli içerisinde barındırmakta. GÜNSEL üretim tesisi; 20 bin metrekare alana kurulu, toplamda 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek. Tesisin ülke ekonomisi ve istihdam alanına önemli ölçüde katkı sağlayacağı bu bağlamda yüzlerce kişiye iş olanağı sağlayacağı göz ardı edilmemelidir.

Günsel'de kompozit ve alüminyum kullanılarak yapılacak üretim ile daha verimli araçlar çıkmasını sağlamayı hedeflemekte oldukları ifade edildi. GÜNSEL B9'da kullanılacak olan bir diğer dikkat çeken özellik ise rejeneratif fren sistemi. Rejeneratif fren sistemi ile standart araçlarda frene basıldığında ısıya dönüşerek boşa giden enerjinin geri kazanılması sağlanacak. Yoğun trafik koşullarında sürekli gaz/fren yapılması durumunda bile daha az enerji harcanması planlanmış.

Günsel B9'un teknik özelliklerine baktığımızda, aracın OTA güncelleme desteğine sahip seviye 2 otonom bir araç olduğunu görüyoruz. 140 kW (187 bg) elektrik motorundan güç alan Günsel B9'un motorunun ağırlığı sadece 74 kg olarak ölçülüyor.

Günsel logosu kalkan formunda tasarlanmış. Kalkan formu koruyuculuğu ve anneliği temsil ederken, form içerisindeki G harfi ise baba olmayı ve markaya adını veren aile çatısını temsil ediyor.

Sessizliği Sür parolası ile yola çıkan Günsel B9 elektrikli otomobil seviye 2 otonom sürüş teknolojisine sahip iken J9'un ise seviye 3 otonom sürüş teknolojisine sahip olacağı ifade edildi.

4 kişilik kompakt bir model olan B9'un 2020'de ki hedefi 200. 2021 yılında ise bu rakamın 2000'e ulaşması öngörülmekte.

Seri üretimi 2021'de başlayacak olan Günsel'in üretim kapasitesi 2025'te yıllık 20 bin araca ulaşacak. Günsel'in ilk modeli B9'un tanıtımlarının yapıldığı gecede, bugüne kadar gizli tutulan ikinci model J9'un tanıtım maketi de davetlilerin beğenisine sunuldu. SUV olarak tasarlanan J9'un geliştirme sürecinin 2022'de tamamlanarak prototip tanıtımının yapılması, seri üretiminin ise 2024'te başlayacağı belirtildi.

Günsel otomobil projesinin KKTC'nin toprağını, gökyüzünü ile bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde düzenlenmiş olması, ülkemizde geliştirilmesi, prototiplerinin yapılması, dünya çapında bine yakın tedarikçi ile anlaşmalar yapılması, dünya ile eş zamanlı olarak yerli elektrikli otomobil B9'un yollara çıkması mutluluk ve umut verici bir gelişme olmuştur.

Bu mutluluk ve umut verici vesile ile Günsel'in tüm milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese kendi adıma teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yolun açık olsun Günsel...

YAZARIN DİĞER YAZILARI