DEV AYNASI MESELESİCumartesi, 20 Kasım 2010

DEV  AYNASI  MESELESİHaşim SEMERCİ Çok mal haramsız, çok laf yalansız olmaz, derler. Çok malı bir yana bırakalım da çok laftan söz edelim.
27 Ekim'den beri çok konuşulan bir konu var. Bayağı insanın kafasını yoran bir konu. Cebel'de ve bölgemizin birkaç köyünde; Most, Gruevo, Gorna kula ve Mişevsko'da okul müdürlerinin işine son verildi. Daha doğrusu, görev süresi uzatılmadı. Daha da doğrusu, müdür seçme sınavlarını kazanmalarına rağmen sadece üç ay müdürlükten sonra görevlerine son verildi. İşte bu konu üzerine iki taraf da çok konuştu ve anlaşılmadı kim haklı, ne kadar haklı.
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış ama yine de bu konuya bir açıklık vermeye çalışalım. Nasıl olsa kovulmaya alışığız. Kronolojik biçimde anlatalım her şeyin nasıl olduğunu.
2010'un Haziran ayında Kırcaali bölgesinde birçok okul için müdür seçme sınavları düzenleniyor. Kazananlar görevine başlıyor. Ama daha o zaman bir kurt yenikliği gözden kaçmıyor. İşe başlamak için müdürler sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmelerin bazıları sadece üç ay için. Neymiş? Bu bir deneme süresiymiş. Sözleşmeleri imzalarken, Kırcaali Bölge Eğitim Müfettişliği tarafından müdürlere söz veriliyor ki, o süre dolduğunda kendileriyle süresiz sözleşme imzalanacak. İşlerin başında tabi ki, Müfettişlik Müdürü Emiliya Vladeva. Kurt yenikliği devam ediyor. Müdür kendisi oradayken, sözleşmeleri başkasına dağıttırıyor. Sonra kendisi sade tebrikliyor ve diyor ki, müdürlerin hepsi üç ay için tayin edilmiştir. Bu da yalan olduğu meydana çıkıyor. Bu arada daha sınav esnasında GERB yanlı adaylar, müdür olacaklarından çok emin bir havada yaşıyorlar. Hatta okullarda öğretmenlerden hangileri işte kalacak, hangileri gidecek; hepsini planlamışlar. Bu adamlar, onlara bir şeyler söz verilmemiş olsa, o kadar ileri gidemezler.
Neyse, müdürler rahat rahat görevlerine başlıyor. Başlıyor da, üç ayın tam dolduğu gün okullara yeni müdürler geliyor. Görünüyor ki, sınavlarda büyük başarı gösteremeyen, ama GERB yanlısı olan adayların birden hayalleri gerçekleşmiş. Demek, GERB kendi adaylarını sınav yoluyla göreve getiremeyince, bu yola baş vuruyor. Başarılı adayların görevine üç ayda son veriliyor, idarede olan partinin adayları ise süresiz sözleşmeyle müdürlüğe atanıyor; ya da en azından bir dahaki müdür seçme sınavlarına kadar. "Nasıl oluyor bu işler? Hani, hak deyince akan sular duruyordu!" demeyin. Oluyor işte.
Olayların devamı var. Doğruya doğru, köy okullarında ne olduğunu pek bilmem, ama Cebel'de olanların şahidiyim. Protestolar oldu, kalkınmalar oldu, "Müdürümüzü istiyoruz!", "Bu okul Neziha'sız olamaz!" diye pankartlar kaldırıldı ve bağırıldı. Öğrenciler derslere girmedi, ebeveynler ve bütün Cebel halkı destek verdi. Haksızlığa karşı birlik vardı.
Sorumluluğu taşıyan Bölge Müfettişliği Müdürü Emiliya Vladeva ne yapıyor? Tüm müfettişleri Cebel'e olay yerine gönderiyor. Elden bir şey gelmiyor. Sonunda mecbur kalıyor kendisi de gitmeye. Gidiyor. Ama olay yerine, ilköğretim ve lise "Hristo Botev" okuluna gitmiyor, ya da gidemiyor. Orasının öğretmenlerini diğer okula, meslek lisesine çağırıp orada yapıyor toplantıyı. İlk göze çarpan ne oluyor? Böyle görevde bulunan bir kişi, öğretmenlere bayağı yukarıdan bakıyor. Öğrencilerin derse girmemesinden onları suçluyor. Öğretmenler tarafından başlıca iki soru yöneltiliyor. Niçin, işine iyi bakan Neziha Hasan'ın müdür olarak sözleşmesi yenilenmedi? Cevap basit ve net. Neziha'ya karşı bir şeyim yok, ama bizim kadrolarımız var, onları denemek istiyoruz. İkinci soru: Mademki onun sözleşmesini yenilemediniz, niçin sınavda ikinci kalanı tayin etmediniz? Bu arada, ikinci olan, okuldaki müdür yardımcısı. Cevap daha da saçma sapan. Bir yerlerden duymuş ki, o başka göreve gidecekmiş de, ondan davet etmemiş onu. Bir de laf kaçırıyor ki, kararları kendi başına alamıyormuş, onun da büyükleri varmış. Bir saçmalık daha. Diyor ki, sınavlardan sonra hangi müdür itiraz ettiyse, onun sözleşmesini süresiz yapmış.
Ne oluyor burada? Bu, Hacı Vılço'nun mandırası mı? Peynir mi dağıtılıyor?
İşlerinde hiç bir kusur bulunmadan adamlar işten çıkarılıyor. Öylesine, sebepsiz. Soru soruluyor, cevap yok. Öyle karar vermişler. Mademki müdürlere üç aylık deneme süreli sözleşme sunulacaktı, neden seçme sınavı düzenleniyor? Hiç sınavsız kendi adamlarını tayin etsinler.
Bir yandan da müdürlüğe çok hevesli olanlar için büyük fırsat. Uzman olmalarına gerek yok. İktidarda olan partiye sapa sağlam yapış, müdür olmak istiyorum de, işte sana müdürlük.
Efendiler, ya bu deveyi gütmeli, ya bu diyardan gitmeli! Bu işler şakaya gelmez. Hükümdar biziz deyip de kendinizi dev aynasında görmeyin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI