İLGİYE DAVETPazartesi, 01 Kasım 2010

İLGİYE DAVETHaşim SEMERCİBiz, Bulgaristan Türkleri, hakları için savaşmayan, çaba göstermeyen bir azınlığız. Bir kere, istemiyoruz, ya da en azından istemesini bilmiyoruz. Haklarımızı isteme konusunda kendimizi akıntıya bıraktık, bekliyoruz.
Ne bekliyoruz? Kimden bekliyoruz? Büyüklerimiz var, liderlerimiz var, onlar çabalasın, diyoruz. Hazıra bekliyoruz. Peki, yirmi yıldan beri anlayamadık mı ki, hazıra beklemekten fayda yok? Kurdun ensesi neden kalın olduğunu biliyoruz. Kendi işini kendi yaptığı için.
Yirmi yıldan beri kültür, Türkçe okuma, ana dili konularında ne kadar ilerleme var? Yok denilecek kadar az.
Bizler, istememekten başka, elimizde olanların değerini de bilmiyoruz. Bir şeyler yapılmış, bir yerlere varılmış, zor da olsa elde edilmiş olanları yaşatmak için ne yapıyoruz? "Sevdiğini elde edemezsen, elinde olanı sevmen gerekiyor" denmiş. Şimdiye kadar çıkarılan Türkçe gazete ve dergileri yaşatabildik mi? Okulda doğru dürüst Türkçe okunmuyor. Çocuklarımıza nasıl örnek oluyoruz? Kendimiz Türkçe gazete ve dergi alıp okuyor muyuz? Okumuyoruz. Bu sorunlara karşı ilgisizliğimizi yenme zamanı gelmedi mi?
Bir şeye, bir kimseye verebileceğimiz en büyük ceza ilgisizliktir. En büyük cezayı kendi dilimize, dinimize, kültürümüze mi vermeliyiz? Tecrübeler bunu mu öğretti bize? Bunu öğrettiyse, demek ders almamışız o şikayet ettiğimiz yıllardan.
Sözün değerlisi kısa olandır.
Kurşun eritmeye çağırmıyorum; dilimizi, dinimizi, kültürümüzü yaşatmak için ilgiye davet ediyorum.
Bölgemizde, şehrimizde, köyümüzde olup bitenleri ana dilimizde okuyalım!
Haberleri, makaleleri, yorumları, şiirleri, öyküleri ana dilimizde okuyalım, ana dilimizde duygulanalım!
Bütün bunları yapabilmek için işte bir fırsat - artık haftalık olan Kırcaali Haber gazetesi her hafta evinize gelebilir. Sadece abone olmak yeterli.
Evet, ilgiye davet ediyorum!

YAZARIN DİĞER YAZILARI