ZAVALLI TÜRKÇEMİZÇarşamba, 26 Temmuz 2006

ZAVALLI TÜRKÇEMİZHaşim SEMERCİDoğruya doğru, eğriye,eğri demek lazım. Bu sefer eğitim sisteminin bir köşesine göz atalım.
Son yıllarda bu sistem ne kadar da karışık olsa, dikkalte aradıktan sonra orada bile iyi birşeyler bulunabilir. Bu zor sosyal şartlar altında yaşayan ebeveyinler için bir kolaylık yaratıldı. Dört yıldan beri ilkokullarda kitaplar ücretsiz dağıtılıyor. Tabi ki bu büyük bir yardım sayılır. Yeni eğitim sistemi denilen şeyin belki de en iyi yeri budur. Bilgisayarlar başka konu.
Çok mal haramsız, çok laf yalansız olmaz. Lafı fazla uzatmadan körlerin bile gözüne çarpacağı olaya geçelim. En çok da Türkçe öğretmenlerini rahatsız eden bir olay. O pırıl pırıl o cici kitapların içinde hepsi var da Türkçe kitabı yok. Neden acaba? Yoksa daha eskimediler mi? Türkçe kitaplar basılalı ondört sene oldu. O zamandan beri yeni baskı yok. Kitapların ele alınacak yeri kalmadı.
Halbuki yukarılarda tam bu konularda sorumluluk taşıması gereken insanlarımız var. Eğitim Bakanlığı'nda "Türkçe uzmanı"mız var, yine Eğitim Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı var-Mukaddes Nalbant, Meclis'te Eğitim Komisyon Başkan'ımız var-Lütfi Mestan. Bu efendilerin yüzünü görüp de bunları sorsak bile, dokuz dereden su getirirler, sonunda bizi suçlu çıkarırlar.
Bir tutam ot deveye hendek atlatırlmış.Bu arkadaşlar Türkçe okumak konularını çoktan atladılar. Onların vazifesi, her yıl Türkçe okuyanların sayısı ne kadar azaldığını bildirmek.
Bu azalma onların sayesinde.
Bir tutam ot karşılığında.
Afiyet olsun!

YAZARIN DİĞER YAZILARI