Problemler karşısında dik durabilmek, motiveli insan olmak!Pazartesi, 28 Mart 2011

Problemler karşısında dik durabilmek, motiveli insan olmak!Beyhan MEHMETDeğerli Dostlar.
İnsan her gün ömür takviminden birer sayfa koparır. Kimi günleri kederli, kimi günlerini neşeli geçer...
Ve kimi günler, insanı zahiren (görünümde) dertli, sorunlu ancak kalben huzurlu kılar. Kimi günler de zahiren başarılı ve huzurlu ancak kalben sıkıntılı.
Yüce Allah'ın 99 esma-i ilahisi (en güzel isimleri)'nin tezahürüdür aslında bu durum. El- Kabiz - kabzeden, kalbi daraltan, varlık içinde yokluğu yaşatan.
El- Basit - açan, kalbi rahatlatan, kuluna yokluk içinde varlığı yaşatan Allah.
Hayat inişli çıkışlı. Kederli - huzurlu.
Hayat dengeli - ölçülü yaşanmalı.
Etken insan olmalı, hayat değil. Sağlık ve berekette olduğu günlerde haline şükrederken, darda kaldığında, hastalık anlarında sabırlı olmalı.
Aslında bütün insanların tek gayesi vardır, o da her insan tarafından farklı yorumlanan
" Mutluluk"tur.
Mutlu olmak için illa ki çok zengin, otorite sahibi, filim artisti olmamız gerekmiyor!
Sıradan insan olarak bizler, kendi ekomik durumumuz ve toplumsal konumumuzla Mutlu olabiliriz. Bunun için en başta sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilmek zorundayız.
Hz. Mevlananın ifadesiyle " ayakkabım yok diye şikayet ederken, ayağı olmayan birini gördüm ve halime şükrettim". Hırs ve hasedini ayakları altına alan kişi yükselirken, hırsına kapılan da ne yazık ki kalbindeki huzuru kaçırır.
Her insan öncelikle "motiveli olmalı". Hedefini belirlemeli, o ölçülerde de çalışmalı. Ayrıca her insan Yorganına göre uzanmalı, bundan dolayı da kompleks duygusuna kapılmamalı. Giydiği elbise marka olması gerekmiyor, yamalı olabilir ama taviz verilmeyen yönü temizlik olmalı.
Allah kimi insanları zengin, kimilerini de fakir kılmış. Zenginler, fakirleri gözetsinler, yılda bir kez olsun mallarından zekat versinler diye.
Tabii insanlarda "motiveyi" din duygusu oluşturur. Bundan dolayı bütün insanlar inanç sahibidir. A-teizm sahibi olduğunu söyleyenler ise ya paraya ya otoriteye veya da farklı totemlere inanırlar!
Ve hayata küsenler sadece fakirler değil. Maldan - mülkten de usananlar.
O zaman problem anında " Ey Allah'ım benim büyük problemim var değil de, Ey Büyük Allah'ım benim problemim var" demeli, problemi abartmadan, Allah'tan yardım dileyerek çözüm aramalıyız.
Vekil Allah olunca sorunlar giderilir. Allah'ın kapısı çalınınca buyur kulum denir! O kapıda herkesler eşitler! O kapıyı açan anahtar samimi duadır.
Elbet her insan yeryüzü imkanlarından helal dairede faydalanacak. Servet sahibi olmaya çalışacak. Başardığında fakirlere kanat gerecek. Tevazuuyu kendisinde devam ettirecek.
Gece gündüz uğraşıp - başaramadığında da isyan etmeden, sabırla sebatla çalışmaya devam edecek. Gerektiğinde gündeminde değişiklikler yapacak.
Varlık isteyen çok çalışacak,"Vakıa suresini" okuyacak, güvenilir olacak, dua edecek, ibadetini yerine getirecek....
Olmadı " kendimizden aşağıda olanlara bakarak, halimize şükredelim".
Değerli dostlar
Bugünkü makalemin çerçevesinde temennim şu olsun:
Allah hepimize hayatı anlamlı kılsın, yaşamımıza haz ve huzur versin.

Saygılarla: Beyhan MEHMET

YAZARIN DİĞER YAZILARI