Basının gücüÇarşamba, 22 Mayıs 2013

Basının gücüİbrahim BALTALIDeğerli okurlar 50. sayımızla yine sizlerle beraberiz. 2007 yılından bu yana başlattığımız serüven hala devam ediyor. Neden serüven? Çünkü Batı Trakya gibi okumaya ilginin olmadığı çorak topraklarda bir yayın organını tek başına çıkarmak, internet sitesi ile uğraşmak, yayın organını dağıtmak, sonunda da emeğin karşılığını alamamak serüven değil de nedir? Bir de bütün bu fedakarlıkların üzerine fanatik faşist gruplar tarafından darp edilmek!!! Ancak bu işi sürdürmenin yolu fedakarlıktan ve bu işi sevmekten geçmektedir. Ancak nereye kadar?

Okumak dedik. Bu sadece bizim için geçerli bir durum da değil. Düşünün bir kere Türkiye'de sayısını bile bilmediğimiz bir dizi Batı Trakya Türkleri dernekleri var. Bu derneklerin acaba kaç tanesi Azınlık basınına abone? Türkiye'de ve dünyada yer alan Batı Trakya Türkleri derneklerinin hiç biri ne yazık ki bizim yayın organımıza abone değildir! Unutmayalım ki basın toplumla bağları sağlayan bir vasıtadır; hem de hafızası çok güçlü bir vasıta. Toplum bu vasıtayı kaybettiği zaman vay ki haline; mücadele gücü zayıflar, aşklar Yunanca ilan edilir, çocuklar anne babalarıyla kültürel çatışma içine girer, camide namazı kıldıracak hoca bulunmaz v.s. Ve, bazılarının sabırsızlıkla beklediği "asimile" dediğimiz acı son başını kaldırmaya başlar.

Bütün bunları tehdit olarak değil, düşünmeniz için yazıyoruz. Yarınlar bizim için çok daha sürprizler getirebilir. Ancak sürprizler demişken her zaman da ümitsiz olmadığımızı hatırlatmak isterim. Bakın çok yakın zamanda Gümülcine ile Kırcaali arasındaki "Makas" yolu açılacak. Böylece Rodoplar'ın kuzeyi ile güneyinde yer alan akrabalar, kültürleri aynı, dilleri aynı, inançları aynı ve aynı rüyayı gören insanların ayrılmışlığı sona erecek! Her iki tarafta da bir canlılık ve kıpırdanma olacak. Kırcaali bölgesi insanları tatil için Ege'yi seçecek. Yine İstanbul ve İzmir'e yolculuk edecekler için İpsala Gümrük Kapısı Kapıkule'ye göre daha avantajlı hala gelecek. Peki, biz basın olarak bu yeni konjonktüre hazır mıyız? Gümülcine'de basılan Türkçe bir yayın organının Kırcaali'de okuyucuya sunulması ve bunun tersinin olması artık hayal sayılmamalıdır. Rodoplar'ı belki de ilk birleştiren basının gücü olacaktır. Bazılarınız bunlar hayaldir, diyebilir. Ancak her şey hayallerle başlamıyor mu?

İbrahim Baltalı
"Rodop Rüzgarı" Dergisi Sahibi

YAZARIN DİĞER YAZILARI