HAFTANIN ÖZETİ / 01-07 Nisan 2014Pazartesi, 07 Nisan 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 01-07 Nisan 2014 Sebahat NECİBÖmer Lütfi Kültür Derneğinde 1 Nisan kutlandı. Kırcaali'nin mizah ustalarından Malin Katsarov, hayatın olumsuz yanlarından uzaklaşıp neşeli yanlarını görmeye çalışmamızı ve zorlukları daha kolay aşmak için hayata gülerek bakmamız gerektiğini tavsiye etti.

Keşke her gün 1 Nisan gibi kutlansa, insanlar birbirlerini hep şaka ve tebessüm ile karşılasa. İnsan hayatı inişli ve çıkışlı bir yolculuktur. Her yağmur sonrası güneş açar. Ne kadar da zorluklarla karşılaşsak, hayata gülerek bakmamız gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir zaman ilerleyemeyiz.

***

Başmüftü Mustafa Hacı, Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova ile görüştü. Belediye Başkanı, "Başmüftülüğün Bulgar toplumu açısından dengeci rolü olmasına büyük değer veriyoruz ve bunu başarmanızdan dolayı sizlere müteşekkiriz" dedi.

Her zaman dengeci rolü olmak tek taraflı olmamalı. Bu tür ziyaretlerin din, dil, ırk ayrımcılığına son verileceği umuduyla bakmak isterim.

***

Sarı Saltuk İlahi Grubu, ilk konserini verdi. Etkinlik, 29 Mart'ta Dobriç'teki Zahari Stoyanov Gençlik Evinde gerçekleşti. Konser, Dobriç Bölge Müftülüğü ve Başmüftülüğün desteğiyle organize edildi.

Bu tür etkinliklerin devamını ve en yakın zamanda Kırcaali'de de görmek dileğiyle.

***

Bulgaristan Bölge Müftüleri Eğitim Semineri. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın desteği ile Trakya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi tarafından hazırlanan "Bulgaristan Bölge Müftüleri Eğitim Semineri" 3 Nisan 2014 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde başladı.

Böyle seminerlere ihtiyacımız oldukça fazla, bu yüzden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'na ve Trakya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'ne verdikleri desteklerinden dolayı kutlarım.

***
Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara karşı protesto. Onlarca gazeteci ve vatandaş basın ve ifade özgürlüğünü protesto etmek üzere İçişleri Bakanlığı binası önüne toplandılar.

Bulgaristan'da son 3 yıldır her türlü protesto düzenleniyor, sıradaki protestocular kim olacak acaba. Halk bu ülkede hiçbir şeyden memnun değil.

***

Bulgaristan'da çalışan yoksulların oranı %8'i buluyor. Bakan Ademov, "Avrupa Birliği üyesi bir ülke olarak birlik genelinde yoksulluk tehlikesi ile karşı karşıya olanların sayısını 20 milyon kişi ile azaltma hedefini destekledik " dedi.

Yoksulluk oranı hızla büyümekte. Halk o kadar zor durumda ki, çareyi maalesef ülkesini terk etmekte buluyor. Yetkililer keşke başka şeylerle ilgileneceklerine, halkla ilgilenseler. Bulgaristan'ın en büyük sorunu yoksul halkın bu durumdan nasıl çıkacağı olması gerekirken, maalesef değişik konularla meşgul olması çok üzücü.

***

Üniversite öğrencileri Filibe Başkonsolosluğunda bir araya geldiler. Sayın Cebeci öğrencileri çeşitli konulardaki istek/talep ve şikayetlerini dinledi, kendilerine ayrıca Başkonsolosluğun görevlilerince muhtelif konularda bilgilendirmelerde bulundu.

Sayın Şener Cebeci'nin her zaman ve her konuda yanımızda olmasından ve her zaman verdiği o büyük desteğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI