HAFTANIN ÖZETİ / 07-14 Nisan 2014Pazartesi, 14 Nisan 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 07-14 Nisan 2014 Sebahat NECİBBulgaristan'ın tarihi ve kültürel zenginlikleri "Değişim"le TRT AVAZ'da. Türkiye'nin dışında yaşayan soydaşların sesini Türk dünyasına yansıtan "Değişim" bu hafta Bulgaristan'daki Müslüman Türk nüfusun en yoğun olduğu Kırcaali'den seslendi ve bölgede yaşayan soydaşların sesi oldu.

Bulgaristan'da Türk halkının %95'i Türk kanallarını izliyor. Ülkemizde Türkçe eğitimi görülmemekte ancak halkın Türkçesi epey güzeldir. Ancak kendimizi geliştirmemiz için sadece dilimizin iyi bir seviyede olması yetmiyor, ana dilde de eğitimimiz olsa keşke demeden geçemiyorum maalesef. Sesimizi bir Türk kanalında duymak bizlere ayrı sevinç ve gurur veriyor.

***

Medresenin Başmüftülüğe iadesine ilişkin dava sürüyor. Sıkı polis denetimi altında Kırcaali Bölge Mahkemesi'nde Başmüftülüğün Kırcaali medresesinin iadesi için yürüttüğü davanın sıradaki duruşması gerçekleşti. Mahkemede tanıtılan Dimitır Dimitrov tarafından hazırlanan adli teknik rapor üzerine Başmüftülüğün medrese binasının iadesine ilişkin talebine itiraz edildi.

Dava yine 14 Mayıs'a ertelendi. Bilindiği gibi İstanbul Şişli'deki 59 bin m2′lik arazi, Bulgaristan Ortodoks Eksarhlığı Vakfı'na iade edildi. Dile kolay 59 bin m2'lik arazi iade edilirken, Bulgaristan'daki Müslümanlara 1 m2 bile çok geliyor.

***

Eski Ajana Devlet Nişanı Verildi. Bulgaristan'da 1989 yılında yıkılan komünist rejim için çalışmaktan Türkiye'de hapis yatan emekli albay Penö Penev'e (88) devlet nişanı verildi.

Bulgaristan'da Türk ve Müslüman karşıtıysan kahramansındır. 25 yıl önce de öyleymiş, bugün de öyle. Sistem bu!

***

Kırcaali bölgesinden şair ve yazarlar Momçilgrat'ta bir araya geldi. Momçilgrat (Mestanlı) kasabasında Kırcaali bölgesinden 20'nin üzerinde şair ve yazar bir araya toplandı. Etkinlik, Momçilgrat Nov Jivot (Yeni Hayat) Toplum Merkezi tarafından düzenlendi.

Daha nice böyle etkinliklerin düzenlenmesi dileğiyle.

***

Yeni yapılan Makas yolu çökmeye başladı. Asfaltlı yolun yanında meydana gelen toprak kayması yüzünden yol kesiminde çökme tehlikesi bulunuyor. Yolun henüz 2 ay önce kullanıma açılmasından birkaç hafta sonra meydana gelen toprak kaymasında 2 metreden fazla derin çukur oluştu.

İki yıl oldu yol çöktü. İki yıl sonrası ne hal alır bilinmez.

***

Kırcaali'de Kuzey Arpezos Parkı projesinin üçüncü aşamasına başlanıyor. Müh. Azis, "Projenin üçüncü aşamasının da gerçekleştirilmesiyle Kuzey Arpezos Parkının toplam alanı 130 dekarın üzerine çıkacak ve ülkenin en büyük modern parkı olacak" dedi.

Kırcaali denince Arda nehri geliyordu aklımıza, şimdi ise bir de parkı. Nehir ile park yan yana, Kırcaali oldu cennet sana.

***

Bulgaristan'daki farklı etnik ve dini azınlıkları ile kültürel gruplarına ait toplam 8 bin çocuğun katıldığı "Buket" Sanat Yarışması finali başkent Sofya'nın Halk Kültür Sarayı'nda (HDK) düzenlendi. Kırcaali Ömer Lütfi Derneğinden Folklor Ekibinin sergilediği zeybek dansı ile birinciliği kaptı.

Farklı etnik ve dini azınlıklarından oluşan kültürel grupların bir sahneyi paylaşması gurur vericiydi. Kültür Bakanı Petır Stoyanoviç'in de dediği gibi "Bu dünyada en sıkıcı olan tek renkli çiçeklerden oluşan buketlerdir". Farklı etnik ve dini azınlıklar, ülkenin renkli çiçeklerden oluşan buketidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI