Kırcaali Haber Gazetesi'nin 250.SayısıPazartesi, 06 Ekim 2014

Kırcaali Haber Gazetesi’nin 250.SayısıSebahat NECİB2006 yılında Kırcaali Haber Gazetesi internet üzerinden okuyucularıyla buluştu. İlk olarak gazetemiz www.kircaalihaber.com sitesi üzerinden yayın yaparken, 2007 yılında aylık gazete olarak basılmaya başladı. 2009 yılından bu yana Kırcaali Haber Gazetesi haftalık gazete olarak yayın hayatına devam etmektedir.

İlk başta amatör yayıncılık olarak başlasa da, kısa bir süre içerisinde yurtiçi ve yurt dışından yüzlerce okuyucularıyla profesyonel bir gazete olmayı başardı.

Bugün 2014 yılının son aylarındayız, gazetemiz artık 8 yaşında. İlk 7 yaş çok önemlidir derler ya, tüm zorluklara rağmen ilerleyerek ve daha da güçlenerek gazetemizin 8 yılı doldu.

Kırcaali Haber Gazetesi, Bulgaristan Türklerinin gerçek sesi olmayı başardı. Doğup büyüdükleri yerleri bırakıp dünyanın dört bir yanına dağılan soydaşlarımız bölgemiz ile ilgili haberleri sitemizden alıyor, bulundukları yerlerde gerçekleşen önemli olayları da sitemiz aracılıyla buradaki kardeşleriyle paylaşıyor. Görüşlerini yorumlarıyla aktarıyor, sevinçlerini ve üzüntülerini bizlerle paylaşıyorlar.

Sitemize olan ilgi her gün artmaya devam ediyor. Günlük ziyaretler 4 binin üzerinde, haberlere yapılan yorumlar ise 50 000'ne ulaşmış durumda. Gazetenin Twitter hesabı yanı sıra, Facebook sayfasının üyeleri 3600 kişiyi aşmakta.

Gazetemiz her zaman doğru haber vermeyi kendisine ilke edindi. Bulgaristan'daki soydaşlarımızın problemlerini gündeme getirerek, Türk dili ve eğitimi, kültürümüz ve dinimiz ile ilgili gelişmeleri sizlere yansıtmaya özen gösterdik.

Bulgaristan'da tek Türkçe yayın yapan Kırcaali Haber Gazetesi'ne köstek olmaya çalışanların yanı sıra, destek verenlerin sayısı da giderek artmakta. Malum ülkemizde Türk problem, Türkçe problem, Türk'le türetilen her kelime problem. O yüzden de gazetemize köstek olmaya çalışanların sayısı da oldukça çok. Ancak bu bizi asla yıkamaz, aksine daha da yükseltir. Her yolda olduğu gibi, bizim yolda da taşlar var, biz yolumuza taşları kenara atarak ilerlemeyi hedefledik.

Sitemize olan ilgi giderek artış gösterirken, her hafta çarşamba günü gazetemizi sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlarımız da Bulgaristan'ı kendi ana dilleri Türkçe olarak haberleri okuma sevincini yaşıyor.

Ülkemizde maalesef ana dili eğitimi yok. Azınlık haklarını korumak için mücadele veren siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, Türkçe öğretmenleri bu konu üzerine çeşitli konferanslar, bilgilendirme toplantıları düzenlediler, ancak sonuç olarak hala Bulgaristan'da hakkımız olan eğitimi alamıyoruz. Azınlıkların ana dillerini ve kültürlerini korumaları, maalesef bazılarına bir tehdit olarak görülmektedir.

Biz azınlıklar, bu ülkede hakkımız olan ana dili eğitimini, Türkçemizi televizyonlardan, kitaplardan ve gazetelerden öğreniyoruz. Kendi tırnaklarımızla çabalıyor, dilimizi geliştirmeye uğraşıyoruz. O yüzden Bulgaristan'da Türkçe gazete, televizyon, radyo ve kitap bizim için altın değerinde.

1 Ekim 2014 tarihi itibariyle gazetemize abone kampanyası başlamış durumda. Gelin ülkemizdeki tek Türkçe gazetemize sahip çıkalım ve ayakta kalması için abone olalım.

Türklüğümüzü, kültürümüzü, özgürlüğümüzü, benliğimizi, kısaca güzel Türkçemizi yaşatabilirsek, ne mutlu bizlere.

Bugün okuyucularımız Bulgaristan Türklerinin sesi Kırcaali Haber Gazetesi'nin 250.sayısına kavuştu. Her hafta kesintisiz yayınlanan gazetemiz önümüzdeki yıllarda da kesintisiz okuyucularıyla buluşmaya devam edecek.

Daha nice hep beraber 250 sayılara!

YAZARIN DİĞER YAZILARI