HAFTANIN ÖZETİ/ 27 Mayıs-02 Haziran 2014Pazartesi, 02 Haziran 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 27 Mayıs-02 Haziran 2014 Sebahat NECİBHak ve Özgürlükler Hareketi, 7 İlde birinci parti oldu. 31 seçim bölgesinden 20'sinde eski Başbakan Boyko Borisov'un başkanlığındaki Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşları (GERB) partisi birinci olurken, Sergey Stanişev'in başkanı olduğu Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) sadece 4 İlde birinci parti olabildi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin 7 ilde birinci parti olması büyük bir başarı. BSP sadece 4 ilde birinci olurken, HÖH 7 ilde birinci oldu. Bu durum da BSP'nin çöküşünü göstermekte.

***

Sansürsüz Bulgaristan lideri Nikolay Barekov: "Stanişev istifa ederse, BSP'ye koalisyon ortağı olabiliriz". Avrupa Parlamentosuna 2 milletvekili gönderecek olan Barekov, iktidardaki Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev'in istifa etmesi durumunda BSP ile iktidar ortağı olarak devleti yönetmeye hazır olduğunu duyurdu.

Her yeni parti kurulduğunda ilk önce propagandasını Türkler üzerinden yapıyor. Ne kadar Türk karşıtıysan, o kadar sevilirsin ve partine oy alırsın. Sansürsüz Bulgaristan partisi de bu geleneği bozmadı ve Avrupa'ya 2 milletvekili göndermeyi başardı.

***

Bulgaristan'da 300 Bin Rusya Vatandaşı Yaşıyor. Rusya Federasyonu Varna Başkonsolosu Yuriy Solovyov, görev süresinin sona ermesi nedeniyle Varna Belediye Başkanı İvan Prtnih ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da daimi ikamet eden Rusya vatandaşlarının, 500 bin civarında emlakın sahibi olduğunu ifade etti. Solovyov, 300 bin Rusya vatandaşının, genelde görev bölgesi içindeki Varna, Burgas, Yambol, Dobriç ve Sliven'de ikamet ettiklerini belirtti.

Türkler akın akın Avrupa'ya göç ederken, Rus vatandaşları Bulgaristan'a geliyor. Bundan 20 yıl sonrasına hayırdır inşallah!

***

Prof. Dr. Nimettullah Hafız'a "Üstün Hizmet Ödülü" Verildi. Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi Genel Başkanı ve Priştine Üniversitesi'nin Şarkiyat ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Nimetullah Hafız, merkezi Ankara'da bulunan Türkiye Yazarlar Birliği'nin, her yıl ilim ve sanat hayatımıza uzun süreli katkılarından ötürü hizmet sunanlara verdiği "Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görüldü.

Sayın Prof. Dr. Nimetullah Hafız tebrik eder, daha nice nice ödüllere!

***

Gensoru önergesi yine kabul edilmedi. Oylamaya katılan 209 milletvekilinin 116'sı aleyhte oy kullandı. Muhalefet GERB grubu ve bağımsız milletvekilinden toplam 93 kişi ise önergeyi destekledi. Irkçı ve aşırı milliyetçi Ataka partisi oylamaya katılmadı.

Ana muhalefet partisi Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar'ın (GERB) sunduğu 4'üncü gensoru önergesi de parlamentoda kabul edilmedi. Gelecek seçimlere kadar 14'ü de görebiliriz.

***

Stara Zagora Meclisi Karlovo Deklarasyonunu Onayladı. Stara Zagora (Eski Zağra) Belediye meclisi bundan önce birkaç kez kabul edemediği sözde "Bulgar halkına Türkler tarafından yapılan soykırımı" kınayan Karlovo Belediye Meclisi'nin bildirisini onayladı. 29 Mayıs 2014 tarihindeki meclis oturumunda yapılan oylamada karar 47 "evet", 1 "hayır" ve 1 "çekimser oy ile kabul edildi.

Savaşlarda soykırım olmaz, yakın geçmişimizde savaş yokken Bulgaristan Türklerine yapılanlar soykırımdır ancak. Peki, Türkiye'nin Edirne, Kırklareli, Babaeski v.s. Belediye Meclisleri de benzeri deklarasyonlar kabul etseler, bunun kime yararı olacak. Onun için bu tür bildiriler iki ülke halkını birbirinden uzaklaştırıyor ve ülkeler arası ilişkileri zedeliyor.

***

Filibe'de Edirne Kültür ve Sanat Günü. Edirne Valiliği ve Filibe Valiliği'nin işbirliğinde, Başkonsolosluğun desteğiyle düzenlenen Edirne Kültür ve Sanat Günü etkinliği, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır ve Filibe Valisi Venstsislav Kaymakanov'un katılımıyla 31 Mayıs gerçekleştirildi. Etkinlikler çerçevesinde, Eski Filibe'de, Edirne'nin tarihi fotoğrafları ile sergi ve el sanatları atölyesi (edirnekari, ebru ve saray sabunu, deri işleri) çalışmaları sergilendi.

Böyle güzel kültür etkinlikleri düzenlediği için Sayın Şener Cebeci'yi içten tebri ediyorum. Umarım bir gün Edirne'de de Filibe Kültür ve Sanat Günü etkinliği düzenlenir.

***

Zürfettin Hacıoğlu, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı Seçildi. Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Kurulu 31 mayıs 2014 tarihinde Bursa Ördekli kültür merkezinde yapıldı. Türkiyenin 36 ilinden 186 derneğinin ( 9 Federasyon ) temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. Kongreye bürokrasi ve siyasiler büyük ilgi gösterdi,konuklar arasında Başbakan Yardimcisi Bülent Arınç ve CHP Genel başk.yard.Aytunç Çıray en ilgi çekenlerdi.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı seçilen Sayın Zürfettin Hacıoğlu'nu kutluyor, daha iyi çalışmalar yapacağına inanıyor ve başarıların devamını diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI