HAFTANIN ÖZETİ/30 Haziran-07 Temmuz 2014Pazartesi, 07 Temmuz 2014

HAFTANIN ÖZETİ/30 Haziran-07 Temmuz 2014Sebahat NECİBYunanlı gazeteciler, Kırcaali'de KOMOTİNİ.BG sitesini tanıttılar. Kırcaali'de KOMOTİNİ.BG adındaki Yunan internet sitesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Bulgarca bir çevrimiçi platform olan site Komotini (Gümülcine) ve bölgesi hakkında detaylı ve çeşitli bilgi sunuyor. Bulgaristan'dan gelen turistler için bir nevi bilgi rehberi olan site iki ülkedeki benzer şehirler arasında köprü olarak nitelendirildi.

***

Türkiye'ye göç eden Kırcaalilerin eski aile fotoğrafları ve belgeleri sergilendi. Kırcaali KRIG Sanat Hareketi tarafından hazırlanan sergide 17 Kırcaalili ailenin 19.yüzyılın sonundan 1989 yılına kadar döneme ait aile arşivlerinden toplam 106 işlenmiş ve tarihi belirtilmiş fotoğraf ve malzemeler yer alıyor. Malzemeler, özel belge, yerel gelenek ve görenekler, zanaat ve zanaatçılar, okul hayatı, amatör sanatçı ve amatör sanatçı grupları, şehir içi kültürel etkinlikler, düğün ve düğün törenleri olarak kategorilere sınıflandırılmıştır.

***

Filiz Hüsmenova, Avrupa Parlamentosu ALDE Grup Başkan Yardımcısı seçildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) aday listesinden Avrupa Parlamentosu Milletvekili seçilen Filiz Hüsmenova'nın Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Başkan Yardımcısı görevine getirildiği bildirildi. HÖH partisinin Avrupa Parlamentosu'nda bir komisyon başkanlığı makamına sahip olmaya hazırlandığı belirtildi. Bunun gerçekleşmesi halinde ilk defa Avrupa Parlamentosu'nda bir Bulgaristan temsilcisi komisyon başkanı olacak.

***

Bulgaristan tarihinde bir ilk: Cumhurbaşkanı iftar verdi. Komünizm rejimi ile 1989 yılında vedalaşan Bulgaristan'ın 24 yıllık demokrasi tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı tarafından iftar verildi. Yaklaşık 1,5 milyon Müslüman'ın yaşadığı Bulgaristan'da, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Boyana Cumhurbaşkanlığı İkametgâhı'nda verdiği iftarda, "Hem zor durumdayken hem de mutlu bayramlarımızda daima hep birlikte olalım" dedi.

***

Başkan Hasan Azis: "Proje gerçekleştirilmesinde ülkenin ilk üç belediyesi arasında olmayı hedefliyoruz". Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediyenin ülkede gerçekleştirilen projelere göre belediyeler arasında tekrar ilk üç sıraya girmeyi hedeflediğini kaydetti. Şu anda bu sıralamada Belediyenin altıncı yerde olduğunu belirten Belediye Başkanı, 2010-2011 yıllarında ilk üç sırada yer aldığını hatırlattı.

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: "Seçimlerden sonra HÖH'ün hangi partiyi destekleyeceği çok önemli". Mestan, Bulgaristan'ın Avrupa Komisyonu Komiseri seçmesine ilişkin yürütülen müzakerelere katılmayacağını açıkladı. Sonbaharda yapılacak genel seçimlerden sonra HÖH partisinin hangi partiyi destekleyeceğinin büyük önem arz edeceğinin söyledi.

***

Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Şabanali Ahmed, Bulgaristan'daki bazı camilerin vakıf malları statüsünde devletin eline geçti. Başmüftülüğün ülkedeki Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını belirten Ahmed, "Komünizm döneminde değişik yapıda çalışıyormuş. Böyle bir amacı, gayesi yokmuş. Sadece sembolik anlam ifade etmiş. Yeni dönemde 1990'dan sonra Sovyetler Bloku'nun yıkılması, komünizmin dağılmasıyla Bulgaristan'da da başmüftülük için yeni bir dönem başladı" diye konuştu.

***

Sergey Stanişev BSP Başkanlığından Ayrılıyor. İktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Bulgar Sosyalist Partisi'nin (BSP) lideri Sergey Stanişev, parti genel başkanlığından istifa etti. Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminde partisi BSP'nin büyük oy kaybına uğraması nedeniyle parti içi eleştirilere maruz kalan Stanişev, liderliği bıraktığını ancak siyasetten çekilmediğini belirtti.

***

Başkan Hasan Azis Kırcaali Merkez Cami'de İftar Verdi. Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis bu yılda Kırcaali Merkez Camii avlusunda bulunan Ramazan çadırında yaklaşık 70 vatandaşa iftar yemeği verdi. Başkan Azis iftar öncesi yaptığı konuşmasında Ramazan ayının barış, dostluk, yardımlaşma ve kötülüklerden arınma ayı olduğunu belirtti.

***

Ulaştırma Bakanı Papazov "İki ülke bakanlıkları arasında sorun bulunmuyor. Pürüzler, sektörün uzlaşmaz isteklerinden kaynaklanıyor" dedi. Bakanlığının faaliyetleri hakkında basına bilgilendirme toplantısı düzenleyen Danail Papazov, ulaştırma alanında Bulgaristan ile Türkiye arasında imzalanacak anlaşmayla ilgili bir soruyu yanıtlarken, en mantıklı seçeneğin nakliye pazarının tamamen serbest bırakılması olduğunu söyledi.

***

Sendika ve İşverenlerden Siyasilere Genel Protesto Uyarısı. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB), Podkrepa Sendikası, Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu, Bulgaristan Sanayi Sermaye Birliği ve Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası yayımladıkları ortak bildiride, 5 Ağustos'a kadar siyasi partilerin büyük enerji projelerinde uzlaşmasını, şu anda gündemde olan yasa tasarılarının görüşmelerinin dondurulmasını ve ülkenin ekonomisini istikrarsızlaştırmaya yönelik her girişimin önlenmesini istedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI