HAFTANIN ÖZETİ/ 3-10 Kasım 2014Pazartesi, 10 Kasım 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 3-10 Kasım 2014 Sebahat NECİBLesovo Sınır Kapısı'ndaki operasyon nedeniyle Türkiye sınırında kilometrelerce tır kuyruğu oluştu. Bulgaristan'ın Lesovo Sınır Kapısı'ndaki rüşvet operasyonu nedeniyle Türkiye sınırında kilometrelerce tır kuyruğu oluştu. Küçük araçlar ve tırlar, Bulgar gümrüğündeki geçiş işlemlerinin durdurulması yüzünden Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda bekliyor. 15 kilometreye ulaşan tır kuyruğu, Lalapaşa ilçesine yaklaştı.

***

Bulgaristan'da dehşet verici bir olay yaşandı. Başkent Sofya'da, 38 yaşındaki Lidiya Petrova adlı kadın, hükümet görüşmelerinin devam ettiği Bulgaristan Devlet Başkanlığı Sarayı'nın önünde kendini ateşe verdi. Vücudunu çevreleyen alevler söndürülen kadın, durumu ağır şekilde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

***

Bulgaristan'da Aşure Günü Kutlaması. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün başkent Sofya'daki Banya Başı Camisi'nin parkında "Aşure Günü Kutlaması" adı altında düzenlediği etkilikte halka aşure dağıtıldı. Törende konuşan Başmüftü Mustafa Aliş Haci, Bulgaristan'da bu anma töreninin her yerde yapıldığını belirterek, "Bütün Bulgaristan Müslümanları aşure yapmak suretiyle bunu kutluyorlar, anıyorlar ve inanıyorum ki bizden sonra da gelenler aynı istikamette devam edecekler" dedi.

***

Pazarcık'ta çekilen kliple ilgili Başmüftülük'ten açıklama. Başmüftülük Genel Sekreteri Ahmed Ahmedov, Darik Radyo'ya, "Pazarcık'ta bir çocuğun başının kesilmesinin taklit edildiğini gösteren klipin sözde "İslam Devleti" adı (İŞİD) altındaki terörist örgütle özdeşleştirmek doğru değil" dedi. Belirttiğine göre basında yazıp çizilenlerden gerçek çok farklı ve bundan 5 yıl önce internete yüklenen video klip hiçbir şekilde Yakın Doğu'da olup bitenlerle özdeşleştirilemez.

***

T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaalili işadamlarıyla görüştü. Meatsa restoranında Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) Kırcaali Bölge Şube Başkanı Müh. Fahri İdriz konfederasyonun üyesi olan bölgeden işadamları ile yeni göreve başlayan T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş arasında görüşme düzenlendi. Görüşmede Filibe Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri de hazır bulundu.

***

Bulgaristan'ın 4'üncü büyük bankası iflas etti. Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) hazirandan bu yana hizmete kapalı bulunan, ülkenin 4. en büyük finansal kurumu Korporatif Ticaret Bankası'nın çalışma lisansını iptal etti. Yöneticileri tarafından "hortumlandığı" gerekçesiyle BNB tarafından gözetim altına alınan bankanın mali durumuyla ilgili incelemeler sonucu, Korporatif Ticaret Bankası portföyünde 3 milyar 745 milyon 313 bin leva (yaklaşık 2 milyar Avro) açık tespit edilmişti.

***

T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş'tan Kırcaali'ye ziyaret. T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e tanışma ziyareti gerçekleştirdi. Belediye Başkanı'nın tavsiyesi üzerine Başkonsolos, şehirdeki işveren örgütlerinin yöneticileriyle görüştü. Görüşmeye Kırcaali Ticaret Odası Başkanı Alyoşa Sinabov, Ekonomik Girişim Birliği Başkanı Sevdalin Ognyanov, Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasko Nastev ve Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Adem, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Aleksandır Elinov-Sadık katıldılar.

***

Bulgaristan'da yeni dönem. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından başbakan adayı olarak gösterilen Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri, eski başbakanlardan Boyko Borisov dört partili koalisyon hükümetini kurdu. Zıt görüşlü siyasi partileri bir araya getiren kabine taslağını oluşturan GERB, sağcı Reformcu Blok (RB) ile koalisyon anlaşması imzaladı. Irkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephesi (PF) ve solcu Bulgaristan'ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif (ABV), yeni hükümete "stratejik destek" vermek üzere siyasi bildiri imzaladı.

***

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin'in Dobriç ziyareti. Romanya'nın Köstence şehrinde düzenlenen "4. Balkan Şairleri Buluşması" adlı etkinliğe katılan Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Sayın Ahmet Yörük ve beraberindeki heyetle, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) iline 2 Kasım 2014 tarihinde ziyarette bulundu.

***

Mestan: "Avrupa'nın hiçbir yerinde normal sağ ve sol partiler, milliyetçi popülist ve yabancı düşmanı partilerle ittifak kurmuyor". Yeni hükümet kadrosunun açıklanması üzere Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan Meclis'te, "Bulgar toplumu, Avrupa Birliği ve NATO ortakları bugün yanıltılamaz. 43. Halk Meclisi'nde milliyetçi popülist Vatanseverlik Cephesi Koalisyonu'nun da resmen sözleşme ile desteklediği Meclis'te çoğunluğa sahip 4 partili bir hükümet için oy verilecek. Bu çoğunluk alkış ve tebrik için bir vesile değil, çünkü siyasi tavizlere dayanmıyor" dedi.

***

Yeni hükümet güvenoyu aldı. Bulgaristan'da Başbakan Boyko Borisov'un kurduğu koalisyon hükümeti parlamentoda güvenoyu aldı. Yaklaşık üç saat süren görüşmelerin ardından başbakan için yapılan oylamada Borisov, 234 milletvekilinin 149'unun desteğini aldı. Milletvekillerin 85'i "aleyhte" oy kullandı.

***

Bir grup Alman, Bulgaristan - Türkiye sınırında yapılan tel örgüyü sembolik olarak sökecekler. Yambol şehrine gelen yaklaşık 100 Alman vatandaşı, Bulgaristan - Türkiye sınırında yapılan yeni tel örgüyü sembolik olarak sökecekler. Eylemin, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25. yıldönümü münasebetiyle yapılacağı açıklandı. Yambol'da bir otele yerleşen girişimciler Bulgar polisi tarafından sıkı gözetim altında oldukları bildirildi.

***

Hükümet ortağı milliyetçiler, Türkçe haberlerin kaldırılmasını istiyor. Bulgaristan'da yeni kurulan yeni hükümete desteğini veren 4 partiden biri olan aşırı milliyetçi ve Türk düşmanlığıyla bilinen Vatanseverlik Cephesi Bulgaristan Türklerinin temel haklarını elden alma girişimine başları. Seçim öncesi yandaşlarına verdiği vaatlerden biri olan Bulgaristan Devlet Televizyonu'nda hafta içi yayınlanan yaklaşık 5 dakikalık Türkçe haberlerin kaldırılmasını istedi.

***

Çok sayıda Bulgar, alışverişini Kırklareli'nde yapıyor. Kırklareli şehri, Dereköy sınır kapısına sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Son yıllarda Bulgaristan vatandaşlarının şehre yoğun ziyaretleri dikkat çekiyor. Hafta sonu otobüslerle alışveriş için gelenlerin sayısı giderek artıyor. Kırklareli belediyesinin Bulgar otobüsleri için ayırdığı ücretsiz otopark yeri mevcut. Şehirdeki dükkanlarda bulunan Bulgarca fiyat, tarife ve yazılar dikkat çekiyor. Burgaz plakalı araçların daha fazla olduğu görülüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI