HAFTANIN ÖZETİ / 24-31 Mart 2014Pazartesi, 31 Mart 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 24-31 Mart 2014Sebahat NECİBBu haftaya güzel haberlerle başladık. Sağlık Bakanı Dr. Tanya Andreeva, Kırcaali hastanesinde yenilenen üç bölümün açılışını yaptı. Kırcaali hastanesinin yenilenen anestezi ve yoğun bakım bölümü (OAİL) , ameliyathane ve yeni kurulan günlük cerrahi bölümünün açılışını yaptı.

Hastanemizin bazı bölümlerinin gerçekten de yenilenmesi gerekiyordu. Maalesef Bulgaristan genelinde çok sayıda hekim açığı var. İyi hekimlerin çoğu ülkesini terk ediyor, Avrupa ülkelerinde çalışıp yaşamlarını oralarda sürdürüyor.

***

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Başbakan Oreşarski ile Görüştü. Başbakan Oreşarski, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, hükümet olarak ülkedeki farklı dini topluluklara ellerinden geldiği kadarıyla yararlı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu kadar olaydan sonra biraz geciken bir görüşme. Geç olsun da güç olmasın. Umarım tüm yaşanan kötü olaylar geride kalmıştır.

***

Kırcaali İl Mahkemesi, medrese yanındaki arazinin Başmüftülüğe iadesini reddetti. Mahkeme, Başmüftülüğün medrese binasının yanında bulunan bir arazinin iade edilmesi dilekçesini reddetti.

Kırcaali Bölge Mahkemesinden ancak bu karar beklenirdi. Her ne kadar da bu sonuç çıksa, hiçbir zaman yılmayıp sonuna kadar mücadele edilmesi gerekiyor.

***

Stara Zagora Belediyesinden de Türkçe Yer İsimlerini Değiştirme Girişimi. Stara Zagora (Eski Zağra) Belediye Meclisi, ilçede Bulgarcaları ile değiştirilecek Türkçe yer isimlerini tespit etmek için geçici komisyon kurdu. Stara Zagora Belediye Meclis üyelerinin yer aldığı geçici komisyon, altı ay içinde ilçe genelinde Türkçe isim taşıyan yerleri tespit ederek, hangilerinin değiştirilmesi gerektiğini konusunda görüş sunacak.

Sanki Bulgaristan'da hiçbir problem kalmadı da tek problem Türkçe yer isimleri oldu. Stara Zagora ilçesinde yaşayanların tek sıkıntısı yer isimleri olsa gerek. Ne yazık ki, bu ülkede Türk problem, Türkçe problem, Türk'le türetilen her kelime problem olmuş durumda.

***

Kırcaali Kamu Denetçisi görevine 4 aday çıktı. Belirlenen süre içinde bu görev için başvurusunu yapan adayların eski Kırcaali Belediye Başkanı, eski Milletvekili, Kırcaali HÖH Meclis Grubu Başkanı Rasim Musa, Boyno (İsmailler) köyünün eski muhtarı Bayram Rüstem ve Yeşillendirme, OÇB Şirketinin eski müdürü Mümün Ramadan oldukları açıklandı. Peyço Paşov'un tekrar bu göreve aday olduğu belli oldu.

Yeni seçilecek olan Kamu Denetçisine başarılar diler, her zaman halktan yana olmasını dilerim.

***

"Ahlak" Bilgi Yarışmaları Yapıldı. Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in de katıldığı yarışmada İbrahim Şerif'in, "Kırcaali bölgesiyle yarışalım. Ya biz gideriz, ya onlar gelir. Hiç fark etmez. Geçmişte de beraberdik, yine beraber oluruz" sözleri ilgi uyandırdı.

İki ülkedeki Türk halkını ayıran tek şey sınır kapısıdır. Biz aynı toprakların aynı insanıyız. Açılan Makas sınır kapısı bizleri tek kelimeyle kavuşturdu. Bu tür sıcak ilişkilerinin hiçbir zaman kesilmemesi dileğiyle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI