HAFTANIN ÖZETİ/ 17-22 Eylül 2014Pazartesi, 22 Eylül 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 17-22 Eylül 2014  Sebahat NECİBTürk Sivil Toplum Örgütleri Türkiye sınırını kapatma girişimine karşı çıktı. Sansürsüz Bulgaristan Genel Başkanı Nikolay Barekov, 1- 6 Ekim tarihleri arasında Kapıkule Sınır Kapısı'na giden yolu ulaşıma kapatarak Türkiye'de ikamet eden ve çifte vatandaşlığa sahip Bulgaristan göçmenlerinin ülkeye gelerek oy kullanmasını engelleyeceklerini belirtti. Barekov'un sınır kapatma açıklamasına Türklere ait sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Türk Kültür ve Sanat Derneği, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği, Zeybekler Türk Kültür Derneği, 10 Mayıs Türk Kültür ve Sanat Derneği, Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneği, Siyasi Tutuklular Derneği ve Türk-Bulgar Kültür Derneği tarafından ortak açıklama yapıldı.

***

Blagoevgrad Camisi'ne yine saldırıldı. Pirin bölgesinin il merkezi Blagoevgrad'daki (Yukarı Cuma) cami tekrar yabancı düşmanlığından kaynaklanan saldırılara maruz kaldı. Blagoevgrad şehrinde bulunan tek cami tarihi önem taşıyor. Cami minaresinin mimari yapı açısından bölgede eşi benzeri yok. Ne yazık ki, cami 2006 yılında beş vakit namaz için hizmete açılışından sonra çarpık bir milliyetçilik anlayışının hedefi oldu.

***

Avrupa Konseyi, Bulgaristan'ı uyardı. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, Roman öğrencilere yönelik ayırımcılık ve göçmenlere yönelik hoşgörüsüz ortamdan dolayı Bulgaristan'ı uyardı. Komite raporunda, son dönemde yasal zeminde önemli adımlar atılmasına rağmen, toplumdaki bazı gruplara yönelik ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle ilgili sorunların sürdüğü bildirildi.

***

Soydaşa öldüresiye dayak! Gebze'den Bulgaristan'a eşi ve iki akrabası ile tatile giden Hüseyin Çalışkan, bu ülkenin Haskova kentinde ırkçı sanılan bir grubun saldırısına uğradı. Saldırı sonucu 63 yaşındaki 2 çocuk ve 4 torun sahibi Hüseyin Çalışkan'ın kaburgaları kırıldı, yine yanında bulunan Mehmet Akpınar ile damadı da saldırı sonucu yaralandı. Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz saldırıyı kınadı, sorumluların bulunmasını istedi.

***

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Rıza: "Bulgaristan'da Türklere karşı hala gizli bir ayrımcılık var". Bulgaristan'da üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, ülkede Türklere karşı hala gizli bir ayrımcılığın olduğunu söyledi. Ülkedeki ayrımcılık konusunda kendinden örnek veren Rıza, parti çalışmalarından önce birçok yere iş başvurusunda bulunduğunu ancak daima bir kusuru bulunarak kabul edilmediğini, nedeninin ise Ruşen adını taşımasında yattığını kaydetti.

***

Bulgaristan'ın nüfusu azaldıkça azalıyor, ülkenin etnik yapısı değişiyor. 2011 yılında yapılan nüfus sayımından alınan veriler, sosyoloji uzmanlarının Bulgaristan'da ıssızlaşma eğiliminin izlendiği yönündeki yorumlarını teyit etti. Çoktandır her şey olumsuz yönde değişiyor, diyor sosyologlar ve 2050 yılına ilişkin tahminlerin üzüntü verdiğini de ekliyorlar. Bu gidişle 2050 yılında Bulgaristan'ın nüfusu 5 milyona düşecek, yani 2 milyon kişi ile azalacaktır. Aynı dönemde AB genelindeki nüfus, en az 15 milyon kişi ile artacak.

***

Türkiye'de açılan seçim sandıklarına karşı protesto. Açık oturumu sırasında Yüksek İdare Mahkemesi önünde toplanan onlarca vatandaş Vatanseverlik Cephesi -NFSB-VMRO Koalisyonunun 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimlerinde Türkiye'de açılacak seçim sandıklarının iki misli arttırılması kararının iptalini desteklemek üzere protesto ettiler.

***

Vatanseverlik Cephesi'nin şikayeti üzerine mahkeme, Türkiye'de 8 seçim sandığının kapatılmasına karar verdi. Sofya Yüksek İdare Mahkemesi'nin Vatanseverlik Cephesi Koalisyonun şikayeti üzere Türkiye'de erken genel seçimler için açılan 8 seçim sandığının kapatılmasına karar verdiği bildirildi. Bulgaristan'ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephesi (NFSB) ve VMRO partilerinin kurduğu koalisyona göre Türkiye'de açılan seçim sandıklarında birçok kanun ihlalleri yapılmıştır.

***

Bulgarların % 65,2'si Türkiye'de oy sandığı kurulmasına karşı. Sova Haris kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, Bulgaristan halkının yüzde 65,2'si Türkiye'de oy sandığı kurulmasına karşı çıkıyor. Dışişleri Bakanlığı, Merkez Seçim Komisyonu'nun (MSK) onayı ile Bulgar vatandaşların yaşadığı çeşitli ülkelerde 427 oy sandığı kuracak. Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları, 136 sandıkta oy kullanabilecek.

***

Gallup'un kamuoyu araştırmasına göre GERB, BSP ve HÖH kesin Meclis'e girecek. Gallup Kamuoyu Araştırma Şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB), Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partileri kesin olarak Meclis'e girecekler. Sonuçlara göre GERB partisi yüzde 35,9, BSP yüzde 18,3, HÖH yüzde 14,2, Sansürsüz Bulgaristan (BBZ) yüzde 5,8, Reformcu Blok yüzde 5,6, Vatanseverlik Cephesi yüzde 4,9, ABV yüzde 3,6, Ataka yüzde 3,4 oranda oy alacak. Seçime yaklaşık 3,4 milyon vatandaşın katılması bekleniyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI