HAFTANIN ÖZETİ/10-17 Aralık 2013Salı, 17 Aralık 2013

HAFTANIN ÖZETİ/10-17 Aralık 2013 Sebahat NECİBBu haftaya yeni bir istifayla başladık. GERB'ten bir milletvekili daha istifa etti. GERB milletvekili Georgi Markov'un 2 Aralık'taki istifasının ardından, Svetlin Tançev de partiden ayrılma kararı aldığını bildirdi. 240 sandalyeli parlamentoda yaşanan istifalar sonrası GERB'nin milletvekili sayısı 95'e düştü.

Bu ikinci istifadan sonra Mecliste dengeler iyice değişir ve ATAKA partisi ve lideri Siderov'un siyasette rolü azalır.

***

"2013 Yılın İnsanı" ödülleri dağıtıldı. İnsan haklarını savunma alanında faaliyet gösteren Bulgaristan Lahey Komitesi (BHK), "Yılın İnsanı" dalında dağıttığı ödüllere, 2013 yılında Bulgaristan'a gelen sığınmacıları ve onları hoşgörü ile karşılayanları laik gördü.

Bence bu ödül alabileceğin en iyi ödüldür. "Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..." Hz Mevlana


***

Türk öğrenci Tayfun Canlı'nın büyük başarısı! Bulgaristan-Plovdiv UHT Üniversitesinin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Tayfun Canlı, 3 yıl önce faaliyete geçirdiği ÖnceHalk.com adlı İnternet Gazetesi ile büyük bir başarıya imza atarak, Yılın İnternet Gazetecisi ödülünü aldı.

Genç arkadaşımıza yolunun daima açık olması ümidiyle başarılar dilerim.

***

Müezzinoğlu Balkan gazetecilerini kabul etti! Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği eğitim programına katılmak için Türkiye'de bulunan Balkanlı Türk gazetecileri kabul etti.

Sayın Müezzinoğlu'na bize göstermiş olduğu sıcak ilgiden dolayı kendi adıma ve diğer gazeteci arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim. Bizlerle teker teker tanışıp ülkemizdeki sıcak gündemi yakından takip etti.

***

Bulgaristan'da siyasi partiler, Erdoğan'ın sözlerinden rahatsız. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Trakya ile ilgili açıklamasında komşu ülkelerdeki şehirleri saymasından rahatsız olan Bulgar partileri, ortak tepki gösterdi. Bu partiler arasında, üyelerinin önemli bir bölümü Türk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi de yer aldı.

Sayın Erdoğan'ın sözleri ancak bu kadar çarptırılırdı. Oysaki bu bölgelerde Türk ve Müslümanların var olduğunu, her zaman da sıcak ilişkiler ve yardımda bulunacağını kastetmek istedi. Siyasi partiler de işini iyi yaptı Sayın Erdoğan'ın sözlerini kendilerine göre çarptırarak halkın gözüne at gözlüğü taktılar.

***

Varna'da 215 Türkçe yer adı değişiyor. Varna Belediye Meclisi üyeleri, 2013'ün son toplantısında ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarcaları ile değiştirilmesine karar verdi.

Hala bir şeylerin ismini değiştirme çabasındalar. Yıl 2014 ama onlar hala 1984'ün komünist rejiminde kalmışlar.

***

Edirne'de Türkan bebeğin heykeli dikiliyor. Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Bulgaristan'da 26 Aralık 1984'de annesinin kucağında vurularak öldürülen Türkan bebeğin anısına Edirne'de heykel yapıldığını söyledi.

Dernek yöneticilerine verdikleri emeklerinden dolayı teşekkür eder, tarihteki hataların tekrarlanmaması ümidiyle.

***

Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen bir törenle imzalandı.

Hayırlı uğurlu olsun! Bu durum ülkemize de pozitif yansıyacaktır.

***

Bulgaristan'da yılbaşı heyecanı hissedilmiyor. Avrupa Birliği'nin en yoksul ülkesi Bulgaristan'da Yılbaşı gecesi en heyecanlı kutlanan bayram olmasına rağmen bu yıl yaklaştığı bile hissedilmiyor.

Malum ekonomik kriz var. Her üç aileden ikisinin en az bir ferdi yurtdışında. Bu yüzden halkın yılbaşı heyecanı kalmıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI