HAFTANIN ÖZETİ/17-23 Mart 2015Pazartesi, 23 Mart 2015

HAFTANIN ÖZETİ/17-23 Mart 2015 Sebahat NECİBCumhurbaşkanı Plevneliev, Viyana'daydı. Plevneliev ile Fischer basına verilen görüntüden sonra baş başa görüşmelere geçti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra Plevneliev, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan ile Avusturya arasında dostça ilişkiler bulunduğu belirterek, "Avusturya bizim en önemli iş ortaklarımızdandır. Bulgaristan'da önemli değişiklikler oldu, özellikle iş ve yatırım alanında" dedi.

***

Bulgaristan'ı iki günlük resmi ziyarete NATO Genel Komutanlığı Yardımcısı Sir Adrian Bradshaw, "Rusya'ya kararlı olduğumuzu göstermeliyiz" dedi. Bradshaw, ziyaretinin ilk gününde Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Dimitar Kuyumciev ve Genelkurmay Başkanı General Rumen Nikolov ile görüştükten sonra basına yaptığı açıklamada Rusya'nın Doğu Ukrayna ve Kırım'daki faaliyetlerini eleştirdi.

***

Bursa'da Mestanlılar gecesinde "Dostlar buluştu". Bu yıl 8. düzenlenen Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği ‘Dostluk" yemeğinde hemşeriler, dostlar bir araya geldi. Gece renkli görüntülere sahne olurken, çalınan şarkılarla dernek üyeleri ve davetliler geç saatlere kadar doyasıya eğlendi. Bulgaristan'dan gelen "Balkanların Kandıralısı" lakaplı klarnet sanatçısı Musi Hakkı ve Nafi, geceye ayrı bir renk katarak dinleyenleri mest etti.

***

Şumnu'da "Bulgaristan'da Azınlık Hak ve Özgürlükleri Sorunu" kitabı tanıtıldı. Şumen Nüvvab İmam Hatip Lisesi'nde Doç. Dr. İbrahim Yalımov'un "Bulgaristan'da Azınlık Hak ve Özgürlükleri Sorunu" kitabı tanıtıldı. Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü'nün Yayınlar Dairesi tarafından çıkarılan bu kitap Bulgaristan'da yaşayan Müslüman ve diğer azınlıkların hak ve özgürlüklerini üç ana başlık altında ele almaktadır.

***

Lütfi Mestan: "İktidar intikamcı ve nefret dilini kullanıyor" dedi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in Halk Meclisi'nde yaptığı konuşmayla ilgili olarak Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, "Cumhurbaşkanı'nın konuşmasında demokratik yönetim konusu eksikti" diye kaydetti. Mestan'ın ifadesine göre iktidar koalisyonu ortağı olan iki parti nefret, ayrıştırma diliyle konuşuyor.

***

Mudanya Gazeteciler Derneği heyeti Kırcaali Haber Gazetesini ziyaret etti. Avrupa Birliği ve TC Bakanlığının ortaklaşa finanse ettiği Sivil Diyalog 4 program çerçevesinde medya projelerinden "Yeler Basının AB ile uyumu" projesi kapsamında Kırcaali Haber Gazetesi'nin ziyaret ettiler. Heyette, Mudanya gazeteciler dernek Başkanı aynı zamanda proje koordinatör başkanı Yavuz Gerçekçi, proje koordinatörü Hüseyin Türker, proje sekreteri Yasemin Paçin, proje izleme ekibinden Erdoğan Paçin, proje tercümanı Doğuş Türker yer aldı.

***

Yunanlılar, Kırcaali-Gümülcine, Maronya ve Fanari yönünde yolcu taşımaya hazır. Bulgaristan Sanayiciler ve İşverenler Konfederasyonu (KRİB) Kırcaali Şubesi temsilcileri, Bulgar ve Yunan hükümetinin Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'ndan otobüslerin geçiş yapmasına izin verildiğinde Kırcaali-Komotini (Gümülcine), Maronya ve Fanari yönünde yolcu taşımacılığı yapacak Yunan ulaştırma şirketleri olduğunu açıkladılar. Ayrıca Kırcaali'de de böyle bir karara hızlı tepki verebilecek ulaşım şirketleri olduğu belirtildi.

***

Romanlara hakaret nedeniyle Valeri Simeonov'a karşı şikayet. Aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatanseverlik Cephesi Koalisyonunun Eşbaşkanı Valeri Simeonov'a karşı Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonuna şikayet başvurusunda bulunulduğu bildirildi. Şikayet, Romanların haklarını savunan Şumnu'dan Asen Asenov tarafından yapıldı.

***

Türk Virtüözler Bulgaristan'da Ödül Kazandı. Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova ve Kültür Bakanlığı'nın desteği ile Lyübomir Pipkov Müzik Okulu'nda yapılan yarışmanın gala konserinde gençler klasik müzik eserlerinden örnekler sundu. Her dalda uluslararası üne sahip beş profesörden oluşan jüri, yarışmacıların performanslarına göre puanlama yaparak sonuçları belirledi.

***

Kırcaali'de Çanakkale Şehitlerini anma etkinliği düzenlendi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) Çanakkale zaferinin 100.yıldönümü münasebetiyle geleneksel Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni gerçekleştirdi. Türkiye'den ve Yunanistan'dan gelen çok sayıda misafirin salonu tıklım tıklım doldurdu. Bu yılki anma töreninin konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, Çanakale Savaşları konusunda bir konferans verdi.

***

Koşukavak Belediye Başkanından Bursa'ya Destek Teşekkürü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Koşukavaklı işadamları ve meclis üyeleriyle Bursa Kent Müzesi'nde bir araya geldi. Bursa'nın dostluğunun Balkanlara moral verdiğini söyleyen Başkan Altepe, "Balkanlarda yaşayan vatandaşların mutluluğu bizleri de mutlu ediyor" diyerek her zaman Koşukavak'ın yanında olacaklarını belirtti.

***

Bulgaristan'da GDAÜ toplantısı. Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Parlamenter Asamblesi'nin Ekonomi, Altyapı ve Enerji Komisyonu'nun Sofya'daki oturumunda, "Ülkemiz Avrupa Enerji Birliği'nin oluşturulması için yoğun çaba gösterecek" dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI