HAFTANIN ÖZETİ/02-07 Ocak 2014Salı, 07 Ocak 2014

HAFTANIN ÖZETİ/02-07 Ocak 2014 Sebahat NECİBYeni bir haftaya 2014'ün yenilikleriyle giriyoruz. Avrupa Birliği'nin (AB) en yoksul ülkesi olan Bulgaristan'da asgari ücret 01 Ocak'tan itibaren 310 levadan 340 (170 avro) levaya yükseltildi.

340 levayla bir ailenin geçimi çok zor. O yüzden gençlerimiz ailelerinden, çocuklarından ve arkadaşlarından ayrılıp Avrupa'ya çalışmaya gidiyor.

***

'Türkçe dersi, Bulgaristan'da zorunlu hale getirilsin' talebi. Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Bulgaristan gibi çok sayıda Türk'ün yaşadığı ülkelerde Türkçe dersinin zorunlu hale getirilmesini istediklerini söyledi.

Azınlık haklarını korumak için mücadele veren siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, Türkçe öğretmenleri bu konu üzerine çeşitli konferanslar, bilgilendirme toplantıları düzenlemeleri gerekir. Ebeveynler çocuklarının ana dilinde eğitim almaları için daha aktif olmalıdırlar. Bu uygulamalar el ele verilip de yapılırsa, işte o zaman kimliğimizin en iyi şekilde oluşturmanın ve topluma hayırlı olmanın yöntemini, ana dilin ve çevre dilin birbirine rakip olmadığını, ancak birbirini tamamladığını herkese duyurabiliriz.

***

Kırcaali'de bir apartman duvarına ırkçı bir yazı yazıldı. San Stefano Bulvarı'nda bulunan apartmanın duvarında "Bulgaristan Bulgarlarındır" yazıyor.

Bu hayatı din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadan yaşarsak işte o zaman dünyada gerçek bir barış ve hoşgörü ortamı sağlanabilir. Önyargısız ve yargısız infazdan uzak bir dünya dileğiyle.

***

Sansürsüz Bulgaristan Hareketi Başkanı Gazeteci Nikolay Barekov Filibe'deki Ermeni Topluluğu temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra Sözde Ermeni Soykırımı Tanıyan Bildiri Kabul Etti.

Boyko Borisov'un bu konuda destek vermediğini hatırlatırsak, bir atasözü akla geliyor "Beterin beteri vardır".

***
HÖH Başkanı Lütfi Mestan, Harmanli şehrinde büyük protesto düzenleyen tüm ülkeden tütün üreticilerini desteklediklerini açıkladı. Mestan, "Kanun gereğince Bakanlar Kurulu en düşük alım fiyatlarını belirliyordu. Sıra dışı durumlar için Tütün Fonu vardı. Şimdi bunların birisi yok, çünkü eski Başbakan Boyko Borisov ve Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, Tütün Kanunu'nu değiştirdiler ve tütün üreticilerini kendi kaderine bıraktılar" dedi.

O zamanlar Boyko Borisov Tütün Kanunu'nu değiştirdi, peki şimdi hükümette kimler var, HÖH ve BSP. Şimdi neden değiştirilmiyor o kanun? Bulgaristan'da Türk halkı geçimini tütün üzerinden sağlıyor, bunu da siyasetçiler çok iyi biliyor ve bu durumu kendilerine göre iyi kullanmayı başarıyor. Her seçim öncesi vaatler, sonrasında ise başkalarını karamalar hiç kesilmiyor.

***

Hülya'nın katil zanlısı Romanya'da tutuklandı. Cinayetle ilgili şüpheli olarak aranan İvan Kostadinov'un Romanya sınırları içinde tutuklandığını bildirdi. Hülya'nın cesedi 4 Ocak'ta Ezerovo köyü çevresinde bir üzüm bağında bulundu.

Gencecik bir kızın ölümü Bulgaristan'ı sarstı. Hele ki Türk kızının bir Bulgar "arkadaşı" tarafından öldürüldüğü açıklandığında, insanın aklına bir sürü soru işaretleri gelmiyor değil. Kırcaali Haber ekibi olarak merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI