HAFTANIN ÖZETİ / 15-23 Mart 2014Pazartesi, 24 Mart 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 15-23 Mart 2014Sebahat NECİBYeni bir haftaya bir ziyaret ile başladık. Kırcaalili dernek başkanları Gümülcine'yi ziyaret etti. Gümülcine, Kırcaali'den gelen konukları ağırladı. Konuklar Azınlık derneklerini ve kuruluşlarını ziyaret etti.

İki komşu ülkedeki Türk halkı, açılan yeni Makas sınır kapısı sonrası daha da yakınlaştı. Derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının iki ülke arasındaki bu tür ziyaretlerinin devamını, sıcak ilişkilerinin hiç kesilmemesi dileğiyle.

***
Şumnu'daki Kılak Camii'ne de saldırıldı. 16 Mart'ta Şumnu'daki Kılak Camii'nin giriş kapısına "Ölüm!" yazısı yazıldığı bildirildi. Bir kez daha Vandallar Bulgaristan Müslümanlarının ibadet yerlerine saldırmış oldu. Bundan üç ay önce kültür anıtı niteliğindeki Şerif Halil Paşa Camii'nin ön cephe duvarına "Sizlere Ölüm!" yazısı yazılmıştı.

Bu tür saldırılar giderek artmakta ve bu durum halkı oldukça endişelendirmekte. Camilerimize saldıranları, ibadet yerlerinin cephe duvarına gamalı haçlar ve ölüm yazılarını yazanları şiddetle kınıyorum.

***

Kırcaali'nin Kırım'a benzetilmesi tartışmalara yol açtı. Bulgaristan'da koalisyon hükümetinin ortaklarından Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev'in Kırım'ı Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesindeki durum ile ilişkilendiren açıklaması, ülkede yoğun siyasi tartışmalara yol açtı.

Bir cümle ancak bu kadar tartışmalara yol açar. Ama bu duruma şaşırmamamız gerekiyor. Tüm siyasiler her zaman propagandalarını Türkler üzerinde yapmaya devam ediyor.

***

Yargılanan 13 imamdan birisine hapis cezası verildi. En etkili ceza olarak üç iddiadan da suçlu bulunan Ahmet Musa Ahmet'e bir yıl hapis cezası ve 5 bin leva para cezasına mahkum ettirildiği, fakat önceden şartlı tahliye cezası olduğu için ilk önce ağır koşullarda toplam 4 yıl hapis kararı verildi.

Bulgaristan'daki Müslüman dini mabetlerine karşı, aşırı milliyetçiler ve İslam karşıtları tarafından yapılan saldırıları, Müslüman kimliklerinden dolayı fiziksel saldırıya maruz kalınan olaylara neden verenleri kim cezalandıracak?

***

Mayıs ayında yapılacak AP seçimleri için çekişmeli yarış. AP seçimleri Mart ayında yapılmış olsaydı, GERB partisi oyların yüzde 20.7'ni, BSP yüzde 19.5'ni, HÖH- yüzde 6'nı, Sansürsüz Bulgaristan- yüzde 5'ni, Reformcu bloğu- yüzde 3.1'ni, Ataka-yüzde 2.5'ni, NFSB- yüzde 1.9'nu, Halkın sesi- yüzde 1.3'nü alırdı. Vatandaşların yüzde 7.3'ü oyunu "diğerlere vereceğini, yüzde 29.5'i ise oy kullanmayacağını söyledi.

Sansürsüz Bulgaristan partisi büyük adımlarla ilerliyor. Yeni bir partinin bu kadar hızla ilerlemesi, Türklerin varoluşuna nedendir. Propagandasını Türkler üzerinden iyi yaptıysa iş tamamdır, hızına hız katar.

***

Kırcaali'de Çanakkale Savaşı şehitleri anıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) geleneksel Çanakkale Şehitlerini anma töreni gerçekleştirdi. Bu yılki anma töreninin konuğu Uluslararası İlişkiler Profesörü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kurucu Rektörü olan Sayın Prof. Dr. Ahmet Mete Tunçoku Çanakale Savaşları konusunda bir konferans verdi.

Artık dördüncüsü düzenlenen Çanakkale Savaşı şehitleri anma töreninin her yıl düzenlenmesi büyük gurur verici. Geçmişimizi bilmemiz, geleceğimizde emin adımlarla ilerleyeceğimize işarettir. Sayın Prof. Dr. Ahmet Mete Tunçoku'nu vermiş olduğu Çanakkale Savaşları konulu konferansında bulunmaktan büyük mutluluk duydum. Herkesin Çanakkale'yi gezip, kardeşlerimizin nasıl vatan uğruna savaştıklarını yerinde hissederek öğrenmesi gerek. Ancak dikkatimi çeken ve beni bir Türk genci olarak üzen bir detayı paylaşmadan geçemeyeceğim. Maalesef anma törenine Türkçe öğretmenlerimizden katılım olmadı. Bir öğretmenin hele ki bir Türkçe öğretmenin böyle etkinliklere ve törenlere katılarak biz gençlere örnek olması gerekiyor. "Ağaç yaşken eğilir". İnsan hayatı da ağaç gibidir. Küçük yaşlarda nasıl eğitilir, nasıl yetiştirirsen artık öyle sürer gider. İnsan ilk önce ailesini örnek alır, daha sonra da öğretmenlerini. Büyüklerimiz adımlarını her zaman büyük bir titizlikle atmaları gerekiyor, çünkü biz küçükler onları örnek alır, onların gittikleri yollarda ilerleriz!

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan ile GERB Lideri Boyko Borisov Kırcaali'de kahve içtiler.

İlk defa bir arada ve bir masada halk içinde iki lider yan yana kahve yudumladı. "Bir kahvenin 40 yıl hatırı var" diyor atalarımız. Bu içilen kahvenin hatırı mı, yoksa hatırası mı kalır bilinmez.

YAZARIN DİĞER YAZILARI