HAFTANIN ÖZETİ/ 17 - 24 Kasım 2014Pazartesi, 24 Kasım 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 17 – 24 Kasım 2014 Sebahat NECİBKırcaali'de ülkenin ilk İslami Neşriyat Kırtasiyesi hizmete açıldı. Kırcaali Merkez Camii'nde düzenlenen açılış töreni ile şehirde İslami Neşriyat Kırtasiyesi hizmete açıldı. Açılış töreni Başmüftülüğün desteğiyle Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından düzenlendi.

***

Bulgaristan'daki ekonomik kriz. Bulgaristan Maliye Bakanlığı'nın 4,5 milyar leva (2,25 milyar avro) tutarında yeni dış borç aradığı açıklandı. Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), yeni borçlanmanın iç ve dış kaynaklara dayandırılacağını duyurdu.

***

Bulgaristan-Sırbistan sınırında 4 sığınmacı donarak öldü. Bulgaristan'ın kuzeybatısındaki Vidin kenti yakınlarında, Sırbistan sınırı bölgesinde, Suriye ve Irak kökenli 4 sığınmacının cesedi bulundu. Adliye tıp uzmanı Ana İvanova, üçü otuzlu yaşlarda, biri 16 yaşında 4 erkeğin donarak öldüğünü açıkladı.

***

10 dakikalık Türkçeye tahammülsüzlük. Bulgaristan'daki yeni hükümete dışarıdan destek veren aşırı milliyetçi Vatansever Cephesi, devlet televizyonundaki 10 dakikalık Türkçe haber bültenini kaldırmak için çabalıyor. Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan'da, devlet televizyonu BNT1'deki sembolik anlamı olan 10 dakikalık Türkçe haber bülteninin kaldırılması talebi tepkiyle karşılandı. Aşırı milliyetçi Vatansever Cephe'nin (PF) bu girişimine, başta Türk toplumu olmak üzere farklı çevreler tepki gösterdi.

***

HÖH, Devlet Mülkiyet Yasası ile ilgili değişiklikleri destekledi. Parlamento'da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekillerin desteği sonucunda 150 olumlu oyla altyapı projelerin yapımında kamulaştırma prosedürlerini etkileyecek Devlet Mülkiyet Yasası ile ilgili değişiklikler onaylandı.

***

Nedim Gencev ve yandaşlarından ilginç protesto. Bulgaristan'ın eski Başmüftüsü Nedim Gencev ve yandaşları dün ilginç bir protesto eylemi düzenledi. Sofya Temyiz Mahkemesi Başkanlığı seçimi yapıldığı mahkeme binası önünde sırtında cüppeleriyle mahkeme başkan adayı Stefan Grozdev'e karşı beddua ettiklerini açıkladılar. Grozdev'in başkan seçilmemesi için dualar okuduklarını belirttiler.

***

Varna, 2017 Avrupa Gençlik Başkenti ilan edildi. Varna 2017 Avrupa Gençlik Başkenti seçildi. Bu karar Romanya'nın Kluj-Napoka şehrinde düzenlenen törende ilan edildi. Varna, Portekiz, İtalya ve İrlanda'dayı diğer üç aday şehri arkada bırakarak prestijli yarışmayı kazandı.

***

Yunanistan ve Bulgaristan'a Solo Türk uyarısı. Solo Türk'ün, sınır kenti Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kapsamında yapacağı gösteri için komşu ülkelerin uyarıldığı bildirildi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne'nin kurtuluş kutlamaları için Türk Hava Kuvvetleri'nin yüksek performanslı F-16 uçaklarıyla gösteri sunan ekibi Solo Türk'ü Edirne'de ağırlayacaklarını söyledi.

***

Varna Belediyesi'nin Toplantı Salonu'nda Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman GÖKÇE, 21. Yüzyılda Türk - Bulgar İlişkileri konulu sunum yaptı. Toplantı; Geleceğe Yönelik Atölye - Bulgaristan, Bulgaristan Atlantik Kulübü, Konrad Adenauer Vakfı ve Varna Belediyesi'nin ortak gayreti ile organize edildi.

***

Kırcaali'de geleneksel Aşure etkinliği. Dokuzuncu kez Kırcaali'nin yeni pazarında kardeş Bursa Osmangazi ve Kırcaali Belediyeleri Aşure Günü düzenledi. Tatlı yiyeceği sıraya dizilen yaklaşık 3 bin Kırcaalili'ye bizzat Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar dağıttılar. Gerek Hıristiyanları, gerekse Müslümanları ve başka dine mensup insanları bir araya toplayan gelenek Kırcaali'nin hoşgörü simgesine dönüştü.

***

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Türkiye'nin İstanbul'daki Bulgarlara ait vakıf mallarının restorasyonu ve bakımı için yaptığı finansal katkıyı takdir ettiklerini belirtti. Bulgar kiliselerindeki ayinlerin Bulgarca yapılmasının önemini vurgulayan Mitov, İstanbul'daki Bulgarlara ait vakıf mallarının restorasyonu ve bakımı için Türkiye'nin yaptığı finansal katkıyı takdir ettiklerini belirtti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI